stat

Jakie inwestycje z Trójmiasta pokażemy na targach MIPIM w Cannes?

13 marca 2017, 8:00
Ewa Budnik

Jutro we francuskim Cannes rozpoczynają się jedne z najważniejszych na świecie targów poświęconych inwestowaniu w nieruchomości. Na jednym stoisku promowane będą projekty z Gdańska, Gdyni, Sopotu, Pruszcza Gdańskiego i całego województwa. W tym roku podwystawcami nie będą trójmiejscy deweloperzy.MIPIM The World's Leading Property Market 2017 odbędzie się w tym roku między 14 a 17 marca. To jedne z największych targów nieruchomości na świecie - czterodniowe spotkanie najbardziej wpływowych graczy z sektorów m.in. nieruchomości biurowych, produkcyjno-magazynowych, handlowych oraz mieszkaniowych. Dodatkowo obecność firm doradczych umożliwia dostęp do wielu projektów rozwojowych oraz źródeł kapitału na całym świecie. W tym roku organizatorzy spodziewają się 2600 wystawców z 90 krajów, 23 000 uczestników oraz 5 300 inwestorów. Zaplanowano ponad 100 konferencji i seminariów.

- W wyniku rozmów rozpoczętych podczas targów w latach poprzednich w Trójmieście zainwestowały między innymi takie firmy jak ECE [właściciel Galerii Bałtyckiej-red.] czy Multi Development, który aktualnie prowadzi prace przy budowie Forum Gdańsk - mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Tegoroczne Targi w Cannes to kolejna okazja do promocji dynamicznie rozwijającego się rynku nieruchomości Trójmiasta i Pomorza.

Gdynia zaprezentuje działki w prestiżowych lokalizacjach w centrum miasta, a Gdańsk postawił między innymi na promocję Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego (PCI). Obecni w Cannes przedstawiciele Sopotu będą zachęcać do ulokowania kapitału m.in. na terenach przeznaczonych pod funkcję mieszkaniowo-usługową, jak również w przestrzeni inwestycyjnej przy Hipodromie zobacz na mapie Gdańska, skierowanej pod zabudowę sportowo-rekreacyjną. Pruszcz Gdański przedstawi Baltic Investment Zone, czyli ponad 23 ha terenów o różnym przeznaczeniu. Partnerzy Inicjatywy Invest in Pomerania obecni na targach zaprezentują łącznie ponad 150 ha powierzchni inwestycyjnych.

Czytaj także: Co miasta i deweloperzy promowali w Cannes w 2016 roku

Invest in Pomerania na targach MIPIM będzie promować mające niedługo powstać parki przemysłowe, najważniejsze przedsięwzięcie inwestycyjne realizowane w ramach projektu "Invest in Pomerania 2020". Łączna powierzchnia terenów inwestycyjnych ma wynosić ponad 70 hektarów. Projekt jest aktualnie na etapie opracowania analizy lokalizacyjnej mającej na celu przygotowanie indykatywnej listy terenów, których właściciele będą mogli starać się o dofinansowanie ze środków unijnych na uzbrojenie działek.

Organizatorem stoiska Województwa Pomorskiego jest Agencja Rozwoju Pomorza. Będzie ono miało nieco ponad 61 m kw. Koszt stoiska to około 450 tys. zł, w całości pokryty zostanie on ze środków unijnych (PRO Województwa Pomorskiego 2014-2020). W kosztach partycypować nie będą trójmiejscy deweloperzy, dlatego - inaczej niż w latach poprzednich - nie będą oni współwystawcami na stoisku, nie pojawią się na nim także ich logotypy. Wiadomo jednak, że na targach będą oni obecni.

Stoisko wystawiennicze zaprojektowane zostało z myślą o elementach charakteryzujących region nadmorski. Wewnątrz stoiska, na trzech ekranach wyświetlane będą filmy oraz prezentacje promujące województwo pomorskie.

- Zależało nam na tym, aby stoisko jednoznacznie nawiązywało do jednego z bardziej charakterystycznych, naturalnych zasobów Pomorza, czyli bursztynu, a także wyróżniało się eleganckim stylem i oryginalną formą. Myślę, że wybrany na te targi projekt zostanie zauważony i zapamiętany przez jego uczestników - mówi Marcin Grzegory, wicedyrektor Invest in Pomerania.
Na takich targach powinno powstać stoisko:
31%

województwa pomorskiego

27%

metropolii trójmiejskiej

24%

Trójmiasta

3%

osobno Gdańska, Sopotu i Gdyni

4%

to obojętne, przede wszytskim powinny być promowane także duże inwestycje deweloperskie

11%

na coś takiego w ogóle nie warto wydawać pieniędzy

łącznie głosów: 115