Jodła lub świerk. Jak sprawić, by choinka w donicy przetrwała święta?

17 grudnia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Puchala

Wybierając choinkę na święta często zastanawiamy się, czy drzewko w donicy będzie można wysadzić do ogrodu. Zapytaliśmy trójmiejskich ogrodników, jakie warunki trzeba spełnić, żeby taki iglak na wiosnę się przyjął.Do roślin, które możemy przesadzić do ogrodu po świętach należy większość iglaków. Z powodzeniem możemy więc spróbować przesadzić jodłę kaukaską, świerk srebrny lub pospolity.

- Jodłę kaukaską i świerk srebrny można posadzić w ogrodzie, pod warunkiem, że są to rośliny dobrze ukorzenione. Muszą mieć także odpowiednie warunki klimatyczne, zwłaszcza temperaturowe - mówi Piotr Lewandowski z Mildan.
Żeby roślina się przyjęła, powinna się znajdować w najchłodniejszym miejscu w domu i to nie dłużej niż pięć dni.

- Później trzeba wstawić ją do garażu lub innego miejsca, które utrzymuje temperaturę około 0 stopni Celsjusza. Dzięki takiemu postępowaniu jest szansa, że drzewko się przyjmie. Warto podkreślić, że nigdy nie mamy gwarancji, że tak będzie. Drzewka iglaste reagują bowiem na zmianę temperatur. Po wniesieniu rośliny do domu, przy znacznym wzroście temperatury, soki się pobudzają i zaczyna ona rosnąć. Jeśli nie zostanie odpowiednio zahartowana, nie przetrwa - mówi Dorota ze szkółki roślin Dendron.
Czytaj także: jak zrobić stroik świąteczny z poinsecji (gwiazdy betlejemskiej)

Nie powinniśmy także zapominać o regularnej pielęgnacji. Taką roślinę przede wszystkim trzeba podlewać, ponieważ przez cały czas transpiruje - woda z niej paruje poprzez wszystkie nadziemne części rośliny. Powinniśmy to jednak robić z umiarem, tak aby ziemia z jednej strony nie wysychała, a z drugiej nie była zbyt mokra.

Przechowywanie na tarasie lub balkonieDrzewka w donicach, które stały na tarasie lub na balkonie, możemy wczesną wiosną przesadzić do ogrodu. Roślina, która pełniła rolę ozdoby bożonarodzeniowej powinna być jednak chroniona przed mrozem i nagrzewaniem na słońcu. Żeby zwiększyć szanse na to, że nasze drzewko się przyjmie, możemy wstawić donicę w specjalną osłonę, a wolną przestrzeń wypełnić przykładowo korą. Dobrym pomysłem może się też okazać owinięcie donicy folią bąbelkową i ozdobienie jej materiałem i wstążką.

Stroiki świąteczneDo świątecznych dekoracji świetnie sprawdzi się cyprysik. Wedle uznania możemy też zdecydować się na mahonie i wszelkie rośliny zimozielone.

Czytaj także: nie tylko choinka - ciekawe świąteczne dekoracje

- Do stroików świątecznych najchętniej używamy nobilis. Różnorodność krzewów, które można wykorzystać do stroików świątecznych jest bardzo duża. Wszystko zależy od koncepcji i tego, co nam się podoba - podkreśla Piotr Lewandowski.
Zasady wychładzania, a potem sadzenia roślin, które wykorzystywane były do świątecznych kompozycji są podobne jak w przypadku większych iglaków.

Jakie dekoracje świąteczne wybierasz w tym roku?
10%

sztuczną choinkę

29%

żywe drzewko, ale cięte

51%

drzewko iglaste w donicy

3%

tylko stroiki lub dekoracje

3%

inne dekoracje

4%

nie przystrajam domu na święta

zakończona

łącznie głosów: 167