Kolorowa Wielkanoc. Wypełnij dom świątecznymi symbolami

22 marca 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Ilona Raczyńska
Najnowszy artukuł na ten temat

Śmigus-dyngus coraz mniej mokry

Przygotowania do Wielkanocy trwają. W tym czasie nie sposób wyobrazić sobie domu bez kolorowych pisanek, baranka i zajączka oraz świeżych kwiatów, bazi czy brzózek. W jaki sposób wykorzystać symbole świąt w domowych dekoracjach.- Stęsknieni za budzącą się do życia przyrodą na Wielkanoc dekorujemy nie tylko świąteczne stoły, ale i wnętrza naszych domów. Dekoracjom w stylu tradycyjnym w postaci barwnych pisanek, wesołych zajączków w asyście świeżej, soczystej zieleni towarzyszyć będą bukiety z żonkili czy tulipanów - mówi Ela Dussa ze studia florystycznego Glorioza. - Bardzo eleganckim dopełnieniem wielkanocnego stołu zapewne staną się odpowiednie świeczniki ceramiczne lub szklane, w zależności od przyjętej koncepcji. Do tego piękne kolorowe serwetki z wielkanocnym motywem. Na drzwiach czy w oknach zawisną barwne wianki. Urokliwą ozdobą okiennych parapetów niewątpliwie staną się kosze wypełnione prymulkami czy hiacyntami.
Jaja - symbol życia

Ze świętami wielkanocnymi najbardziej chyba kojarzą się jaja. One, tak samo jak kurczaczki, są symbolem życia, odradzania się i zmartwychwstania. W dekoracjach świątecznych można je wkomponować praktycznie wszędzie i - co ciekawe - w różnej postaci.

- Z roku na rok przywiązujemy większą uwagę do dekorowania domu, stołu i okien z okazji świąt wielkanocnych. W tym roku skłaniam się ku prostym dekoracjom z nutą pastelowych kolorów. Na pewno pojawią się jajka zawieszone na gałązkach kasztanowca z pięknymi piórkami przepiórki. Na stole nie zabraknie kolorowych pisanek, pastelowych talerzy wymieszanych z klasyczną białą porcelaną - mówi Krystyna Gruszka, ze sklepu Amazing Decor. - Pamiętajmy, że Wielkanoc to nie tylko świąteczny stół. Warto wielkanocne akcenty umieścić w różnych częściach mieszkania. Wazon z gałązkami magnolii z towarzyszącym mu np. betonowym jajkiem możemy ustawić w przedpokoju, aby już od progu sprawiał nam radość.

Stworzone z wydmuszek kolorowe pisanki lub gotowe ozdoby kupione w sklepie możemy powiesić na gałązkach, wkomponować jako część wieńca lub zawiesić w oknie. Jako element dekoracyjny coraz częściej wykorzystywane są także skorupki jajek, w których można np. zasiać rzeżuchę czy umieścić figurkę kurczaczka.

- Ciekawą formą dekoracji będzie stworzenie kompozycji z elementami takimi jak gniazdko z jajkami pomiędzy liśćmi kwiatów. Inną formą nowoczesnej ekspozycji może być wykorzystanie wydmuszek strusich lub gęsich jaj jako doniczki lub wazonu do wiosennych kwiatów - podpowiada Maciej Jarocki z kwiaciarni Prosta Forma.
Baranek i zajączek

Kolejnymi symbolami Wielkanocy są baranek i zajączek. Obecność tego pierwszego ma uosabiać obecność Jezusa Chrystusa. Zając zaś kojarzony jest z płodnością i odradzaniem się przyrody. Mogą pojawić się w dekoracjach w mieszkaniu, np. jako strażnicy wiosennej rośliny w doniczce czy element ozdobnego wianka.

- Wianki wieszamy na drzwiach, ścianie w oknie lub po prostu kładziemy na stole jako gniazdko dla jajek i baranka czy zająca - mówi Ewa Malepszy z pracowni florystycznej Narcyz.

Świeże rośliny

Symbolizujące wiosnę świeże rośliny to także bardzo ważny element dekoracji wielkanocnych. W tym czasie w domu nie może zabraknąć bazi i brzózek, ale także pierwszych wiosennych kwiatów ciętych i roślin cebulowych takich jak tulipany, krokusy czy żonkile.

- Święta Wielkiej Nocy są doskonałą okazją do odnowy naszych dekoracji i wprowadzenia do domów świeżych aranżacji roślinnych. To okres zmian, porządków i budzącej się przyrody. Do stworzenia kompozycji wykorzystujemy przede wszystkim elementy naturalne - oprócz gałązek z pąkami, bazi i brzózek, do stworzenia ozdób można wykorzystać naturalne pióra, korę dębu korkowca oraz mech, a także skorupki jajek - mówi Jarosław Falkowski z kwiaciarni Prosta Forma. - Najbardziej zwiastują jednak wiosnę rośliny cebulowe takie jak hiacynty, tulipany, szafirki, krokusy, narcyzy. Łatwo z nich można przygotować proste, efektowne i świeże kompozycje.
Popularny element dekoracyjny - wianek - możemy przygotować lub kupić gotowy ze świeżych roślin.

- Wianki i palmy wielkanocne możemy uwić nie tylko z gałązek brzózek i bazi. Nadają się do tego bukszpan, barwinek, gałązki wierzby, cisa czy gałązki borówki czernicy potocznie zwane jagodziną - dodaje Ewa Malepszy.
Przed samymi świętami warto też pamiętać o kwiatach ciętych. Nie tylko bukiety, ale także luźne kwiaty do wazonu potrafią rozświetlić wiosenny stół wielkanocny nadając mu niepowtarzalnego uroku.

- Bukiety z bazi, bukszpanu i zieleniącej się brzózki w glinianych dzbanach będą doskonałym dopełnieniem dekoracji w stylu vintage lub eko - dodaje Ela Dussa. - Bardzo miłym akcentem będzie także ustawienie w kilku miejscach domu czy mieszkania dużych wazonów z wierzbą mandżurską czy brzózkami. Można na nich powiesić koronkowe jajka.
Czy dekorujesz dom na Wielkanoc?
30%

tak, co roku kupuję nowe dekoracje

44%

raczej tak, ale tylko symbolicznie

14%

raczej nie, ewentualnie kupuję kwiaty

12%

nie, bo nie mam na to czasu

zakończona

łącznie głosów: 173