• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Komórki lokatorskie. Ważny dodatek do mieszkania

Joanna Stolp
10 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Docelowo większość komórek lokatorskich wygląda jak zagracony składzik niepotrzebnych przedmiotów. A jednak trudno obyć się bez takiego pomieszczenia. Docelowo większość komórek lokatorskich wygląda jak zagracony składzik niepotrzebnych przedmiotów. A jednak trudno obyć się bez takiego pomieszczenia.

Chociaż przez wiele osób traktowane są jako konieczny wymóg przy zakupie nowego mieszkania, to nie każdy kupujący mieszkanie od dewelopera może się na nie zdecydować. Komórki lokatorskie, bo o nich właśnie mowa, to bardzo pożądane pomieszczenie przynależne, które rozwiązuje wiele problemów z przechowywaniem.



Czy kupił(a)byś mieszkanie bez komórki lokatorskiej?

Komórki lokatorskie służą najczęściej do przechowywania opon, rowerów, sanek, narzędzi czy odzieży, która nie jest używana o danej porze roku. Niektórzy urządzają sobie w nich przydomowe warsztaty albo spiżarnie.

O ile na rynku wtórnym najczęściej można kupić mieszkanie z komórką lokatorską lub przynależną piwnicą, o tyle w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera nie zawsze mamy taką możliwość.

- Aktualnie na rynku deweloperskim komórka lokatorska to towar deficytowy. Tymczasem podejmując decyzję o zakupie własnego mieszkania, musimy się zastanowić, czy będzie w nim miejsce na przechowywanie rzeczy sezonowych, pamiątek oraz innych rzeczy, z którymi trudno się rozstać - mówi Joanna Olender, ekspert ds. sprzedaży nieruchomości Partnerzy Nieruchomości.

Tarasy Bałtyku. Najciekawsza Inwestycja Mieszkaniowa Trójmiasta 2021 roku



Wszystko dlatego, że w nowym budownictwie komórek lokatorskich zazwyczaj powstaje nieco mniej niż mieszkań.

- Komórka lokatorska, piwnica lub pomieszczenie gospodarcze to druga najważniejsza kwestia po miejscu parkingowym, o którą pytają klienci. Mieszkanie z komórką lokatorską zazwyczaj szybciej znajduje nabywcę - mówi Marcin Marczak z Invilla Nieruchomości.
Najczęściej spotykane komórki lokatorskie od deweloperów mieszczą się w hali garażowej lub piwnicy. Preferowane przez wielu poszukujących mieszkań komórki na piętrze są aktualnie rzadkością, którą - jak podkreślają nasi rozmówcy - spotkać możemy głównie w apartamentowcach.

Jakie komórki lokatorskie są najlepsze?



Zasada, która obowiązuje przy wyborze komórek lokatorskich, jest bardzo prosta. Osoby kupujące mieszkanie starają się z reguły wybrać jak największe pomieszczenie. Wiele osób chętniej wybiera murowane komórki lokatorskie, jeśli tylko ma wybór.

Agencje nieruchomości w Trójmieście



- Wyróżniamy jeszcze komórki lokatorskie w formie boksów za miejscem postojowym w hali garażowej, które też są ciekawym rozwiązaniem - mówi Piotr Zwoliński z Pepper House.
Komórki lokatorskie znajdujące się tuż obok miejsc postojowych w hali garażowej to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą w nich przechowywać jednoślady lub akcesoria samochodowe. Komórki lokatorskie znajdujące się tuż obok miejsc postojowych w hali garażowej to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą w nich przechowywać jednoślady lub akcesoria samochodowe.

Status prawny komórek lokatorskich



Podobnie jak piwnice, komórka lokatorska jest powierzchnią przynależną do mieszkania i nie można sprzedać jej osobno, np. bez sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Jak i za ile może pomóc prawnik w razie konfliktu z deweloperem



- Komórka może również stanowić powierzchnię przynależną do miejsca postojowego w hali garażowej, dla którego jest założona osobna księga wieczysta, i w tym przypadku sprzedaż również następuje razem. Co do wielkości komórki lokatorskiej nie ma przepisu, który by określał minimalną lub maksymalną jej powierzchnię - mówi Michał Jankowski, ekspert ds. sprzedaży nieruchomości Partnerzy Nieruchomości.

Ceny komórek lokatorskich



Ceny komórek lokatorskich wahają się od 2,5 do 5 tys. zł za m kw. Nie brakuje również deweloperów, którzy oferują komórkę lokatorską w cenie mieszkania lub za symboliczną opłatą.

Mimo że w większości przypadków jest to dodatkowa przestrzeń, za którą trzeba zapłacić, to osobom poszukującym mieszkań na niej zależy i zdarza się, że brak komórki lokatorskiej może zadecydować o zakupie innego mieszkania. Pamiętajmy także, że przy ewentualnej sprzedaży komórka lokatorska podnosi wartość nieruchomości.

- W przypadku dalszej sprzedaży mieszkania lub jego wynajęcia właściciel otrzyma większą kwotę, niż uzyskałby za podobny lokal bez tej dodatkowej powierzchni - ocenia Joanna Olender.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (180)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane