Kupujemy mieszkanie od dewelopera. Jak czytać rzut?

10 grudnia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Joanna Puchala

Jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera najczęściej nie możemy go zobaczyć, by ocenić przestrzeń, w której będziemy żyć. Wybieramy je bowiem zwykle zanim powstanie budynek i samo mieszkanie. W zorientowaniu się, co właściwie kupujemy, pomaga nam rzut deweloperski. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę w czasie jego analizy.- Rzuty deweloperskie to tak zwane karty mieszkań. Znajdziemy tam informacje o powierzchni użytkowej lokalu, liczbie i powierzchni pomieszczeń, usytuowaniu mieszkania w stosunku do stron świata oraz jego lokalizacji w budynku - mówi Szymon Kuhn z Ask Architekt.
Rzut mieszkania pokazuje je tak, jakby zostało one przecięte na wysokości około jednego metra od podłogi. Obrazuje on zatem poszczególne pomieszczenia, drzwi, okna, piony instalacyjne. Na rysunku powinien znaleźć się także znak północy, który uzmysławia położenie mieszkania względem stron świata.

- Oczywiście zaczynajmy odczytywać kartę mieszkania od informacji podstawowej: czy powierzchnia mieszkania, liczba pomieszczeń i kondygnacja nam odpowiada. Jeśli tak, to możemy skupić się na istotnych szczegółach - zauważa Szymon Kuhn.
Szczegółowa analiza rzutu mieszkania nie tylko pozwoli nam upewnić się, czy wybrana nieruchomość jest dla nas odpowiednia, ale także ułatwi decyzję, jeśli zastanawiamy się pomiędzy kilkoma wariantami.

Warto zwrócić uwagę, by do karty mieszkania dołączony był również schemat, który pokaże, jak mieszkanie będzie położone:
  • w budynku: czy nie styka się z elementami budynku, które mogą zakłócać spokój, na przykład nad wjazdem do garażu, nad pomieszczeniem w którym gromadzone są odpady (jeśli znajduje się ono w budynku), obok szybu windowego, nad wejściem do klatki schodowej.
  • na kondygnacji: czy łazienka sąsiadów nie styka się z naszą przyszłą sypialnią lub też ile lokali podłączonych będzie do tego samego przewodu wentylacyjnego.

Czytaj także: Zanim kupisz mieszkanie sprawdź co powstanie pod twoim oknem

- Koniecznie zwróćmy uwagę jak mieszkanie jest usytuowane w budynku. Istotne jest, czy pod oknami nie będą przechodzili sąsiedzi, bo tuż obok naszego balkonu jest wejście do budynku, czy bezpośrednio pod oknami nie ma wjazdu do garażu, wejścia do śmietnika lub innych elementów które mogłyby nam przeszkadzać - zaznacza Szymon Kuhn.

Ściany nośneŚciany nośne są istotnym elementem konstrukcji całego budynku, dlatego też nie można ich usuwać ani zmieniać ich lokalizacji. Dobrze wiedzieć ile ich jest w mieszkaniu i gdzie się znajdują.

- Zazwyczaj oznaczone są grubą linią z wypełnieniem ukośną kreską. Natomiast ściany działowe nie mają funkcji nośnej, w związku z tym można je wyburzyć, aby zmienić ewentualny rozkład mieszkania. Oznaczone są cieńszą linią niż ściany nośne, często bez wypełnienia - wyjaśnia Ilona Paleńczuk z ip-design.
Ważnym elementem konstrukcji budynku są również słupy konstrukcyjne oraz podciągi - warto zwrócić na nie uwagę podczas analizy układu mieszkania.

Piony kanalizacyjne i wentylacyjnePiony kanalizacyjne (prowadzone są w nich rury spustowe kanalizacji, a także rury z ciepłą i zimną wodą) oraz wentylacyjne są bardzo ważnym elementem każdego rzutu. Informują, w którym miejscu powinna być umieszczona kuchnia lub łazienka. Nie ma bowiem możliwości rozlokowania podłączeń kanalizacyjnych (czyli na przykład toalety) lub wentylacyjnych (czyli na przykład kuchennego okapu) w znacznej odległości od pionów.

- Obudowy tych elementów, tzw. szachty oznacza się za pomocą przekreślonego kwadratu lub kółka. Ich lokalizacja pozwoli nam na umiejscowienie w mieszkaniu kuchni czy łazienki - dodaje Ilona Paleńczuk.

Strony świataRozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata będzie decydowało o tym, ile słońca będzie docierało do wnętrza o poszczególnych porach. Okna w kierunku wschodnim będą doświetlone rano, okna zachodnie będą miały bezpośrednie słońce wieczorem. Południowe rozlokowanie wnętrza gwarantuje doświetlenie pomieszczeń przez większość dnia. Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy pokój dzienny ma ekspozycję południową lub południowo-zachodnią.

- Co prawda nie mamy wpływu na położenie mieszkania w budynku względem stron świata, jednakże wiedza w którą stronę wychodzą okna pozwoli nam ocenić, w których pomieszczeniach będzie najwięcej światła dziennego. Oznaczenie przypominające kompas ze strzałką i literką N wskazuje północ. Najbardziej jasne i słoneczne są mieszkania z wystawą południową, najmniej słońca i światła będziemy mieli przy oknach wychodzących na północ - mówi Ilona Paleńczuk.

Podział na strefy- Przyjrzyjmy się układowi funkcjonalnemu mieszkania. Wejście do lokalu powinno być nie za małe, tak żeby pomieściły się dwie lub trzy osoby. Najlepiej, żeby korytarz był możliwie jak najmniejszy, unikajmy długich ciągów komunikacyjnych. Przy wejściu powinno być miejsce na dużą szafę - dodaje Szymon Kuhn.
Odczytując rzut warto sprawdzić, czy możliwa jest aranżacja wnętrza według podziału na strefy. W strefie dziennej znajduje się zazwyczaj pokój dzienny, kuchnia oraz łazienka lub toaleta. Do tych pomieszczeń mają dostęp odwiedzający nas goście. Dobrym rozwiązaniem jest wyraźne oddzielenie strefy prywatnej wraz sypialnią od części, gdzie zamierzamy przyjmować gości.

Aranżacje wnętrz. Zobacz w naszym cyklu jak można poprawić rozkład mieszkania

Deweloperzy biorą z reguły pod uwagę, że przyszli właściciele będą zmieniać układ funkcjonalny według własnych preferencji.

- Jeśli będzie nam na tym zależało, to przyjrzyjmy się karcie mieszkania i poszukajmy informacji, które ściany są ścianami nośnymi, a które ścianami działowymi. Ściany nośne oczywiście muszą pozostać na miejscu, ale ściany działowe można będzie przestawić zmieniając całkowicie układ mieszkania. Pamiętajmy jednak, że w budynku znajdują się piony instalacyjne, których przestawić nie można, a łazienki, toalety i kuchnie muszą znajdować się bezpośrednio przy tych pionach - podkreśla Szymon Kuhn.

Skala i wymiaryZarówno wymiary, jak i powierzchnie pomieszczeń, zazwyczaj podawane są w stanie niewykończonym. Podczas prac wykończeniowych, ostateczny wymiar wnętrza może się zmienić. Najczęściej finalna powierzchnia jest nieznacznie mniejsza od planowanej, co wynika między innymi z grubości tynku.

- Zwróćmy uwagę na powierzchnie pomieszczeń i wymiary pokoi. Same liczby często niewiele mówią, dlatego zalecam porównanie tych powierzchni do pomieszczeń, które znamy i w których codziennie przebywamy - dodaje Szymon Kuhn.
Często spotykamy rzuty z oznaczonymi meblami. Warto pamiętać, że jest to jedynie propozycja aranżacji mieszkania.

- Warto zweryfikować rozmiar wrysowanego umeblowania, czy jest z pewnością odpowiada skali rzeczywistej. Przy pomocy wymiarowania możemy określić jakiej wielkości meble się zmieszczą. Powinniśmy wziąć także pod uwagę aranżację kuchni lub części kuchennej. Istotną rolę odgrywa zachowanie ciągu roboczego, jak również ilość i rozmiar blatu roboczego. W łazience należy zweryfikować lokalizację ceramiki - czy miska ustępowa lub umywalka nie są zbyt blisko ścian. Odpowiednie odległości oraz układ aranżacyjny pozwoli określić nam, czy zaproponowany układ jest korzystny pod względem codziennego użytkowania - podkreśla Ilona Paleńczuk.
Sprawdź otoczenie budynku i osiedla
Nie wszystkie informacje znajdziemy na rzucie deweloperskim. Warto zapoznać się także z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który poinformuje nas o tym, jaki widok możemy mieć z okien za kilka lat. Deweloper musi także przedstawić nam kartę informacyjną lokalu.
Co najtrudniej odczytać na rzucie deweloperskim?
10%

strony świata

8%

piony kanalizacyjne lub wentylacyjne

4%

ściany nośne

30%

wysokość okien lub grubość ścian

48%

to jakie zmiany można ewentualnie wprowadzić

zakończona

łącznie głosów: 325