• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Łazienka. Odpływy liniowe - praktyczne i modne

Joanna Puchala
11 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Dzięki tej metodzie odwodnień możliwe jest wprowadzenie do wnętrza nowatorskiej wizji. Dzięki tej metodzie odwodnień możliwe jest wprowadzenie do wnętrza nowatorskiej wizji.

Odpływy liniowe odprowadzają wodę z prysznica z poziomu podłogi łazienki. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby umieszczania w łazience brodzika. Ich największą zaletą jest funkcjonalność. Nic więc dziwnego, że zyskują one coraz większą rzeszę zwolenników.





Odpływ liniowy - zalety



Stosowanie odpływów liniowych stało się bardzo popularne. Przyczyną są nie tylko silne trendy w światowym wzornictwie czy tendencja do malejących cen tego typu rozwiązań, ale przede wszystkim praktyczność tego rozwiązania. Ta metoda zapewnia dowolność w zagospodarowaniu strefy kąpielowej, co przekłada się na nasz komfort i bezpieczeństwo - szczególnie w sytuacji, kiedy użytkownikami są osoby starsze bądź niepełnosprawne. Brak trudno dostępnych łączeń i zagłębień, których nie unikniemy przy zastosowaniu brodzika i kabiny ułatwia utrzymywanie strefy mokrej w czystości. Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość wprowadzenia nowatorskich wizji do wnętrza.

- Stosując odwodnienia liniowe, powiększamy optycznie przestrzeń. Kładąc pod prysznicem ten sam gres, co na pozostałej podłodze w łazience, sprawiamy, że wnętrze staje się wizualnie większe, a to szczególnie ważne jest w małych łazienkach. Poza tym wnętrze staje się prostsze i nowocześniejsze. Jest to również rozwiązanie bardziej funkcjonalne niż tradycyjny brodzik - wymienia zalety odpływów liniowych architekt Marek Białkowski z A.P.A. Architektura i Wnętrza.

Odpływ liniowy - jaki wybrać?



  • Odpływy liniowe umożliwiają zastosowanie pod prysznicem tego samego gresu, co w reszce łazienki - to optycznie powiększa wnętrze i nadaje mu nowoczesnego charakteru.
  • Swoboda poruszania, jaką zapewnia zastosowanie odpływu liniowego staje się istotna, kiedy użytkownikami łazienki są osoby starsze bądź niepełnosprawne.
  • Ze względu na brak trudno dostępnych łączeń, które pojawiają się w przypadku zastosowania brodzików, stosowanie odpływów liniowych ułatwia utrzymywanie czystości.
  • Wydzielona po prawej stronie strefa prysznicowa nie jest wyraźnie oddzielona od reszty łazienki, dzięki czemu nie pomniejszamy optycznie pomieszczenia.
  • Często jedyną barierą, która wizualnie wyznacza przestrzeń prysznica staje się tafla szkła, a i ona nie musi być stosowana, jeśli łazienka jest wystarczająco duża.
  • W przypadku brodzików połączonych z kabinami mamy do czynienia z trudnymi do utrzymania w czystości miejscami. Zastosowanie odpływu liniowego eliminuje ten problem.

Odwodnienia liniowe są zbudowane z podłużnych korytek z częścią osadnikową oraz syfonem. Korytka mają najczęściej kształt mocno wydłużonych prostokątów, chociaż coraz częściej można kupić również kątowe bądź wyprofilowane w łagodny łuk.

Czytaj także: Urządzamy nieustawną łazienkę. Aranżacje wnętrz

Standardowo rynny różnią się długością - wynosi ona od 711 do 1211 mm. Istnieje możliwość sprowadzenia na specjalne zamówienie rynny o długość 1511 mm. Jest kilka rodzajów elementów widocznych z zewnątrz; dzieli się je w zależności od materiału, z którego zostały wykonane. Wyróżniamy: przykrywające, perforowane w różne wzory, przystosowane do wklejenia płytek oraz szklane w kilku kolorach. Na rynku oferowane są również rynny kątowe oraz do obudowania kamieniem naturalnym o grubości do 20 mm. Wykorzystanie nóżek do postawienia i wypoziomowania rynny jest opcjonalne. To w kwestiach estetycznych.

O tych praktycznych, decydujących o właściwym przepływie wody decydował będzie dobór odpowiedniego syfonu. Różnica polega głównie na ilości odbieranej przez syfon wody. Ma to znaczenie przy doborze baterii prysznicowej. Im więcej wody będzie spadało na podłogę, tym bardziej pojemny syfon jest potrzebny, a jego wielkość wpływa, niestety, również na wysokość rynny odpływowej i tym samym na możliwości montażowe...

- Syfony różnią się przede wszystkim wysokością. Istnieją syfony bardzo niskie, które w połączeniu z rynną mają wysokość całkowitą 67 mm. Niewielka wysokość stanowi ogromną zaletę dla tych klientów, którym zależy na osadzeniu odpływu w istniejącej wylewce, bez potrzeby wylewania dodatkowych "sarkofagów" z betonu - mówi Wojciech Barbarewicz z MojeŁazienki.pl w Gdyni.

Jaki system odwodnienia wybrałeś do swojej łazienki?

Podczas doboru odpływu liniowego warto też zwrócić uwagę na możliwość zastosowania tzw. suchego syfonu. Jest to szczególnie przydatne, gdy mamy w domu więcej niż jedną łazienkę i nie korzystamy z niej regularnie. Opcja ta przydaje się również w czasie dłuższych wyjazdów lub w mieszkaniach letniskowych, do których przyjeżdżamy kilka razy w roku.


- W przypadkach, kiedy przez jakiś czas nie korzystamy z urządzenia może się zdarzyć, że z syfonu odparuje woda, a do pomieszczenia będą się przedostawać nieprzyjemne zapachy z kanalizacji. Suchy syfon działa na zasadzie mechanicznego zamknięcia i nie wymaga do swojego działania wody - podkreśla Piotr Biel z Hydraulik.gda.pl Usługi hydrauliczne i budowlane.

Ile kosztuje odpływ liniowy?



Odpływy liniowe są badane i certyfikowane przez niezależne instytuty. Jeśli chodzi o cenę, to wiele zależy od producenta. Koszt kompletnego odpływu dobrej jakości zaczyna się od 1300 zł. Jego cena jest ściśle uzależniona od wykorzystanych materiałów składowych. Im większa długość rynny, tym wyższy koszt. Wartość odwodnienia liniowego zależy również od wybranego elementu odpływu, który będzie widać, a także wysokości nóżek, dobranego syfonu czy elementów dodatkowych, takich jak np. możliwość zastosowania podświetlenia.

Kiedy nie decydować się na odpływ liniowy?



Nie zawsze można zastosować odpływ liniowy. Wiele zależy od warstw wykończeniowych na stropie - minimalna grubość wynosi 8-10 cm. Chcąc zapewnić odpowiedni spadek rury łączącej odwodnienie z pionem, należy upewnić się, czy odległość od pionu kanalizacyjnego jest wystarczająca.

- Pomimo licznych zalet, trzeba mieć świadomość, że w przypadku odwodnień liniowych trudniej jest zapewnić szczelność prysznica. Żadne drzwi prysznicowe nie mają stu procent szczelności, tymczasem brodzik dzięki nawet niewielkiemu progowi potrafi zapobiec przedostawaniu się wody poza prysznic - dodaje architekt Marek Białkowski.

Jak zamontować odpływ liniowy?



Decydując się na zastosowanie odpływu liniowego, po uprzednim uwzględnieniu wszystkich czynników należy pamiętać o poprawnym montażu. Planując montaż odpływu liniowego, należy zwrócić uwagę na takie czynniki, jak: rodzaj baterii do brodzika, wysokość posadzki oraz wspomnianą odległość od pionu kanalizacyjnego.

Czytaj także: Armatura łazienkowa na stelażu

- Najlepszy montaż odpływu liniowego powinien zostać wykonany "na równo z kaflami". Niestety, nie zawsze jest to technicznie wykonalne. W takich sytuacjach trzeba wykonać postument - podwyższenie brodzika. Wysokość tego postumentu może się różnić w zależności od uwarunkowań technicznych, w skrajnych przypadkach może wynosić nawet do dwunastu centymetrów. Dzieje się tak dlatego, że oprócz wysokości samej rynny odpływu, trzeba wziąć pod uwagę również spadek na poziomie półtora - dwa procent. Na szczęście obecnie dostępne są coraz niższe rynny odpływów liniowych, które zwiększają możliwości montażowe - mówi Piotr Biel.
Każdy montaż warto powierzyć osobie, która ma doświadczenie w tej dziedzinie, upewniając się wcześniej, czy firma montująca odpływ liniowy da nam na montaż pisemną gwarancję oraz czy posiada ważną polisę ubezpieczeniową. Może to nas uchronić przed poniesieniem ewentualnych kosztów w przypadku wystąpienia wady montażowej.

  • Odpływy liniowe są zbudowane z podłużnych korytek z częścią osadnikową oraz syfonem. Korytka mają najczęściej kształt mocno wydłużonych prostokątów. Coraz częściej można również kupić kątowe bądź wyprofilowane w łagodny łuk.
  • Montaż odpływu warto powierzyć osobie, która ma doświadczenie w tej dziedzinie. Może nas to uchronić przed poniesieniem ewentualnych kosztów w przypadku wystąpienia wady montażowej.
  • Należy pamiętać, że to rozwiązanie nie gwarantuje absolutnej szczelności prysznica. Ze względu na konieczność zapewniania odpowiedniego spadku wody bywa, że przestrzeń prysznica trzeba nieco podwyższyć.
  • Kładąc ten sam rodzaj gresu w części prysznicowej, jak i na pozostałej powierzchni podłogi nie skracamy optycznie wnętrza. Dzięki takiemu zabiegowi wydaje się ono bardziej przestronne.
  • Decydując się na zastosowanie odpływu liniowego, należy pamiętać o poprawnym montażu i zapewnieniu odpowiedniego spadku do kanalizacji.

Miejsca

Opinie (44) 3 zablokowane

  • w Polsce nie ma żadnego kafelkarza, który by zrobił taki odpływ poprawnie (8)

    dlatego inwestor, który się zdecyduje na takie rozwiązanie ma broblemy ze szczelnością podłogi, a wykonawca wciska kit z różnymi kombinacjami typu podwyższenie podłogi pod prysznicem albo nakładanie silikonu na fabryczne uszczelki kabiny.

    • 40 34

    • żadnego? czyli znasz wszystkich ?

      • 23 7

    • Re: w Polsce nie ma żadnego kafelkarza, który by zrobił taki odpływ poprawnie

      Hm... chyba spadek na etapie wylewek w kierunku odpływu...
      Podwyższenie (???)
      Silikon? Uszczelki?
      Można zwątpić :(

      • 8 0

    • uwypuklasz sedno problemu

      Oczywiście twierdząc, że żadnego to przesadzasz, pewnie kilku by się znalazło ale faktem jest, że z wykonawstwem takich rzeczy jest problem i zlecając takie rozwiązanie inwestor ryzukuje

      • 25 2

    • U mnie działa bez zarzutu!!!! Nie mam żadnych przecieków. Jedyny problem to sitko które trzeba czyscic regularnie. Niby można bez sitka ale co jak zapacha się syfon???

      • 11 5

    • Jak inwestor wynajmuje do roboty dobrych i tanich Gienków z Sankanbudu czy Gienbudu co w Niemczech robili

      • 10 3

    • W Polsce nie ma bo w skandynawii niemczech i na wyspach to robią

      wykonanie tego jest dziecinnie proste a na kursach dla niemieckich fachowców sponsorowanych przez pewną włoską firmę od marmurów nauczycielami byli tylko i wyłącznie polscy murarze często w duetach z tłumaczami.
      Dodam że nawet tzw inżynierowie produktu w Niemczech czy na wyspach to niedoścignieni promotorzy partactwa.

      • 18 1

    • Nam zrobił :)

      Mamy 2 takie prysznice. Starszy Pan, bierze 150% rynkowej stawki ale skubany jest tak dobry, że gołym okiem widzi najdrobniejsze nierówności czy różnice w odcieniu płytek. Przy tym wszystkim zawstydza g*wniarzy znajomością nowych technologii, do dzisiaj każdy z nowych gości musi iść zobaczyć jak mamy idealnie zrobione płytki. Wszystko na koniec wysprzątane... Mistrz. Bierze sporo ale za takie dzieło jeszcze bym mu drugi raz tyle dołożyła, bo naprawdę jest godny polecenia.

      • 8 2

    • Janek

      Jak to nie ma kafelkarza mój kolega Waldek robi różne cuda , a to również dlatego że zna się dobrze na hydraulice.

      • 0 0

  • (1)

    Widzę ze ankieta przewiduje albo liniowy albo konieczność stosowania standardowego brodzika... a nie do końca jest tak ze to jedyne rozwiązania. Można nadal mieć podłogę bez brodzika a po prostu zastosować inny, bardziej ekonomiczny typ odpływu.

    • 21 1

    • Można też płaski brodzik zlicować razem z podłogą - nie ma problemów ze spadkami, brak fug do czyszczenia...

      A co do odpływów liniowych, to trzeba je częściej czyścić - przy tak szerokim odbiorze wody maleje siła jej strumienia i w rogach kanału osadza się brud.

      Nie jest też prawdą, że trzeba wydać 1300zł za odpływ dobrej jakości - za 700zł da się już kupić podstawowe rozwiązania renomowanych firm. Wystarczy tylko udać się do jednego ze sklepów branżowych, a nie do marketu.

      • 2 0

  • Podoba mi się (2)

    • 7 9

    • Jaki procent awaryjności - przecieku z takiego cudeńka? Biedni sąsiedzi mieszkający niżej. (1)

      O zapchaniu i konieczności rozkuwania wszystkiego nie wspominając.
      Ani to ładne ani użytecznie sensowne.
      Zresztą tylko wanna daje poczucie komfortu. Nie ma nic przyjemniejszego niż wieczorem zrelaksować się w kąpieli z pianą, ale skoro ktoś woli w tym celu udawać się do salonu SPA i płacić ;-)

      • 5 10

      • A jakie te szyby są praktyczne w czyszczeniu ;-)

        Do popatrzenia może być, do użytku nie.

        • 6 3

  • Pytanie do ekspertów (10)

    Co zrobić jak się odpływ zapcha - czeka nas demontarz płytek?

    Każdemu wypadają np. pojedyńcze włosy, które mogą się z czasem gdzieś osadzić, lub inne drobne nieczystości mogą się tam dostać - co wtedy?

    Wszystko ładnie wygląda na zdjęciu a jak to jest w przypadku awari?

    • 24 8

    • w razie awarii kucie podłogi

      • 14 8

    • (4)

      jak się odpływ zapcha włosami to wsyp kreta i zalej ciepłą wodą, powinno pomóc

      • 22 10

      • taa i w ten sposób utworzysz mega czop który zatka na amen odpływ (2)

        • 4 22

        • mega czop - ha ha ha

          ty używałeś kiedyś kreta? posyp sobie na głowę i polej ciepła wodę to zobaczysz jaki czop ci się zrobi na głowie

          • 30 3

        • A słyszał o czymś takim jak "kret" w płynie?

          Środki udrażniające kanalizację występują w różnej formie. Najlepiej używać tych płynnych. Właśnie ze względu na ryzyko utworzenia się "czopu" Żel wlewasz do kanalizacji kilka razy. A najlepiej stosować regularnie kilka razy w miesiącu. Wtedy ryzyko zapchania się zmniejsza.

          • 6 4

      • Mi się zapchał

        Uwaga - z tym kretem to racja. U mnie tak było. Generalnie w odpływie liniowym jest bardzo mały syfon. To powoduje, że czyszczenie trzeba wykonać obowiązkowo co 3-4 tygodnie. W porównaniu z brodzikiem - bardzo często.
        Z "Kretem" trzeba uważać - nie wsypywać go za dużo, bo tak jak pisał ktoś, utworzy się korek. U mnie pomogło dopiero wlanie wrzątku i popukanie starą szczoteczką do zębów - stopniowo się roztopił i puścił. Lepszy jest kret w żelu lub rozpuszczenie granule w gorącej wodzie przed wlaniem tego do syfonu.

        • 8 0

    • kret (1)

      na włosy itp kret wystarczy, a w związku z tym, że jest kratka to nic dużego typu pampersy czy podpaski czy ręczniki papierowe (tak jak to się zdarza w muszlach wc) nie powinny się tam znaleźć. "Standardowe" zapchanie nie powinno być problemem, gorzej jak jest przeciek bo albo źle zrobione ale coś z uszczelką nie tak.

      • 19 0

      • Regularnie czyścić sitko

        • 5 0

    • a wiesz jak użyć spirali ?

      • 3 4

    • witaminy przeciw wypadaniu włosów bierz

      • 8 5

  • na bank będzie ciekło, brodzik pewniejszy (1)

    • 23 7

    • Mózg Ci wycieka

      Brodzik możę zaraz miska. Jak ktoś ci zrobi badziewie to i pocieknie. Dobry kafelkarz daje folie w płynie i dobrze gruntuje wszystko

      • 11 5

  • Zamontowanie tego w tzw polskich apartamentach

    po kilku latach powoduje niestety wycieki i grzyby. Sprawdzone u wielu klientów nawet w USA.
    Nie ma możliwości uszczelnienia tego typu prysznica szczególnie w wersji z płyt karton gips :-) bo rozwiązanie wywodzi się z łaźni i łazienek wykładanych płytami kamiennymi o dużych rozmiarach.
    Polecam klasyczne wanny lub nowoczesne.
    Dodam że takie modne rozwiązania stosowane są od lat w mieszkaniach na Orunii dolnej gdzie prysznic jest w pomieszczeniu WC z sedesem i nie ma po prostu miejsca na brodzik oraz w starych kamienicach w Wawie Łodzi gdzie nigdy wcześniej nie było łazienek i toalet.

    • 9 9

  • brodziki, misy, tace to nie mój gust (2)

    podczas 15 lat wynajmowania, nie jedno widziałem
    udało się, kupiłem małe i ciasne i 40 letnie
    w miejscu wanny dostawiłem sciankę karton-gips
    i mam podwójny prysznic 160x80

    odpływ to dwa okrągłe sitka (40cm od sciany i 40 cm od nowej scianki)

    kto to zrobił ?
    wieloletni pomocnik budowlany kafelkarza i tynkarza
    czyli sam osobiście

    nie polecam się
    bo jestem zawalony robotą do maja
    a potem budowa

    • 7 10

    • i dlatego siedzę na forum od 11 ;) (1)

      najlepsi fachowcy jakich znam nie mają czasu się po tyłku podrapać a co dopiero na necie siedzieć i głupoty wypisywać

      • 10 1

      • a ty co się czepiasz

        ja teraz piszę na smarcie, wracamy z roboty
        po 10 też tu patrzalem, jak mam przerwe to zagladam,
        nie, bo budowlancy znaja sie na robocie i nie maja prawa pisac w trakcie roboty
        my mozemy miec przerwe zawsze, nie to co biurwy, zawsze.skad wiesz czy kolo nie zapiernicza na zachodzie, wiesz, chyba nie, w zyciu nie czysciles czyjegos kibla to przestan pierniczyc,ze budowlaniec nie moze pisac tu o 10,11, 20. badanda oszolomow teoretykow

        • 2 4

  • (1)

    ostrzegam - mam taki odpływ pod prysznicem i jest to straszne dziadostwo - wykonanie kosztowało sporo a woda leje się wszędzie! Brodzik to kicha wiem o tym , ale w mojej opini najlepsze rozwiązanie to odpływ liniowy ale + małe obramowanie prysznica z kafli na wysokość kilku centymetrów - nic się nie leje - a brodzika hałasującego brak.

    • 6 5

    • w sensie rozlewa się poza kabinę - najgorszy punkt to narożnik drzwi i szklanej ściany kabiny - w tym tygodniu wymieniam uszczelki kabiny - pod kafle nic nie leci. Latem jak uszczelka nowa nie poradzi sobie z problemem będę stawiać wlasnie mały murek a na nim kabinę. Brat ma takie rozwiązanie i bardzo sobie chwali.

      • 4 0

  • fajne rozwiązanie ale tylko do bardzo dużych łazienek i oczywiście problem z wykonaniem (5)

    rozwiązanie jest ok i ma sens jeśli nie mamy żadnych drzwi a jedynie szklaną ściankę (tak jak np. slajd nr 3), wtedy nie ma żadnych progów, listew itd. i dużą łazienkę min 10m2 wtedy cała łazienka nie jest zalana. Tak więc rozwiązanie nie do bloków. W małych łazienkach coś takiego to wiecznie zalana podłoga lub drzwi i tym samy jakiś próg czyli coś co takie rozwiązanie ma eliminować.
    Dobre wykonanie to oddzielna bajka ale jest możliwe

    • 4 4

    • Akurat nie prawda, że tylko do dużych (3)

      Rozwiązanie idealne do małej łazienki, to drzwi prysznicowe łamane, bez brodzika, progów i listew, tylko właśnie odpływ liniowy. Kabinę masz tylko wtedy, kiedy bierzesz prysznic, w pozostałym czasie drzwi są złożone na ścianę i tak jakby kabiny nie było.

      • 3 6

      • (2)

        chce zobaczyć szczelność tego wynalazku :D coś czuje że pół podłogi pływa w łazience.

        • 5 3

        • I sufit u sąsiada spada wraz z tynkiem.

          • 4 2

        • Jak na razie 5 lat funkcjonuje bez zarzutu.

          Ani podłoga nie pływa, ani sąsiadom nic nie spada. Co tu ma do rzeczy mała, czy duża łazienka?

          • 5 0

    • mam odplyw liniowy lazienka 10m2 i wcale nie jest zalana glupoty gosciu pisze i tylko mam zaslony jestem bardzo zadowolona bo mozna wyszorowac nigdzie w zakatkach nie zostaja brudy a jak bylam po operacji stopy i mialam gips do kolana przez 10 tygodni i musialam sie przemieszczac na wozku inwalidzkim majac inne rozwiazanie sama bym sie nigdy nie wykapala a z tym rozwiazaniem radzilam sobie swietnie i mam juz 70 lat wiec wiek tez nie najlepszy zeby wchodzic do brodzika

      • 0 0

  • (1)

    taa i potem sąsiad na górze się kąpie, a niżej woda leci z sufitu. Wielu ludzi zapomina o prawidłowej izolacji stropu

    • 10 6

    • Ale jak nie zapomina, to nic sąsiadowi nie leci.

      • 2 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane