Lofty i soft lofty. Co oferują deweloperzy?

21 czerwca 2020, 10:00
Joanna Puchala

Chociaż styl industrialny jest popularny już od dłuższego czasu, to lofty na trójmiejskim rynku nieruchomości nie są powszechnie dostępnym typem mieszkania. Jeśli marzy nam się taka stylistyka, a nie uda nam się zamieszkać w prawdziwym poprzemysłowym budynku, warto zwrócić uwagę na tzw. soft lofty, gdzie łatwo stworzyć przestronne, nowoczesne miejsce do życia.Deweloperzy, kiedy planują nowe osiedla zwykle starają się, by w jakiś sposób wyróżniały się od innych - architekturą czy zagospodarowaniem terenu. Bywa, że inspiracją jest otoczenie bądź historia miejsca, w którym staną budynki. Oferta przestrzennych mieszkań typu loft wydaje się być kusząca, mimo to Trójmiasto wciąż nie jest aglomeracją, gdzie powstaje dużo mieszkań w obiektach poprzemysłowych lub choćby nawiązujących do stylu industrialnego. Nie mniej sprawdziliśmy ofertę deweloperów w tym zakresie.

Loft czy soft loft? Jaka jest różnica?- Loft to przestrzeń mieszkalna zaadoptowana w budynku, który oryginalnie był przemysłowy, natomiast tzw. soft loft to przestronne mieszkanie zaprojektowane od podstaw, współcześnie tak, by jego wnętrze mogło imitować starą halę czy magazyn. Branża deweloperska obserwując popyt na przestrzenie loftowe wykreowała układ funkcjonalny mieszkań, który przyjęło się nazywać właśnie w ten sposób - mówi Mikołaj Ćwidak z Pracowni Architektonicznej.
Lofty kojarzą się z przestronnymi i niestandardowo wysokimi wnętrzami, co wynika z ich pierwotnego, przemysłowego przeznaczenia. Przeorganizowanie ich na mieszkania wymaga odpowiedniego dostosowania, m.in. podzielenia przestrzeni i stworzenia bardziej komfortowych w użytkowaniu układów funkcjonalnych.

Czytaj także: Balkon to ważny argument przy zakupie mieszkania- Na rynku trójmiejskim około 2010 roku zaczęły się pojawiać mieszkania piętrowe z otwarciem nad strefą dzienną, często także z dużymi przeszkleniami, zlokalizowane przeważnie na ostatnich kondygnacjach w budynku. Chociaż takie rozwiązania nazywane są "soft loftami", to wskazywanie industrialnego charakteru może wprowadzać w błąd. Taką przestrzeń można bowiem zaaranżować z powodzeniem również w innych stylach, wydobywając zalety rozwiązań przestrzennych, takich jak: wysokość, ponadstandardowe przeszklenia lub drugie piętro w mieszkaniu, które pozwoli rozdzielić funkcję dzienną od nocnej, jak zazwyczaj jest to rozwiązane w domach jednorodzinnych - dodaje Mikołaj Ćwidak.

Inwestycje z historią w tle
W ofertach trójmiejskich deweloperów coraz częściej znajdują się mieszkania umożliwiające loftową aranżację, tę prawdziwą - w starym budynku. Jednym z przykładów jest Euro Styl, który w inwestycjach Polanki Apartamenty oraz Dawna Poczta udowadnia, że połączenie nowoczesności z historią jest możliwe.

Polanki Apartamenty są zlokalizowane w Oliwie, przy ulicy PolankiMapka. Na inwestycję składają się dwa budynki mieszczące łącznie dziewięć mieszkań o metrażach od 22 do 97 m kw. Pierwszy budynek odwzorowuje architekturę głównej bryły zabytkowego, popularnego przed II wojną światową hotelu z restauracją i kawiarnią Weißes Lamm.

Kolejną taką inwestycją jest Dawna Poczta w Dolnym Wrzeszczu, przy ulicy MickiewiczaMapka. Jak sama nazwa wskazuje powstaje w zabytkowym gmachu poczty z 1929 roku, zaprojektowanym przez niemieckiego architekta Adolfa Bielefeldta. Podczas wojny zniszczeniu uległa ostatnia kondygnacja gmachu i charakterystyczny, czterospadowy dach. Dzięki renowacji budynek ma odzyskać dawny blask.

- Zabytkowy gmach będzie cieszył oko ceglaną elewacją i drewnianymi oknami z dekoracyjnymi szprosami. Nowy, spadzisty dach o stalowo-szklanej konstrukcji, nawiązujący do przedwojennego projektu, doda niepowtarzalnego uroku nie tylko z zewnątrz, ale i od wewnątrz - doświetlając lofty poprzez świetliki w sufitach - mówi Bartosz Podgórczyk, dyrektor marketingu z Euro Styl, dewelopera z grupy Dom Development.
W dwupiętrowym budynku powstanie pięć dwupoziomowych mieszkań z dachowymi świetlikami, będą one miały wysokość ponad pięciu metrów.

Ogłoszenia. Nowe i używane lofty w Trójmieście

3 pokoje 72m2 w stylu loftowym w centrum Gdańska
980 000 zł
Gdańsk Śródmieście
Browar Gdański, hala garażowa, balkon, 4 piętro.
769 000 zł
Gdańsk Wrzeszcz
Browar Gdański, hala garażowa, balkon, 4 piętro.
769 000 zł
Gdańsk Wrzeszcz


Ciekawym przykładem inwestycji, która uwzględnia lofty jest Browar Gdański dewelopera PB Górski. Dzięki odrestaurowaniu XIX-wiecznych budynków Gdańskiego Browaru, budynki odzyskały dawny blask. Znajdują się w nich industrialne mieszkania o zróżnicowanym metrażu, dobrze doświetlone i w większości o ponad trzymetrowej wysokości. Obecnie można ich szukać jedynie na rynku wtórnym.

Dwie inwestycje, w których prawdziwe lofty powstaną są w fazie przygotowania. Mowa o dawnej fabryce przy ul. Kamienna Grobla na Dolnym MieścieMapka oraz Montowni na terenach stoczniowych. Tu, również za sprawą Euro Stylu, w dawnej Hali Ubootów powstaną tzw. apartamenty serwisowane, czyli małe mieszkania na wynajem. Nie mniej, po ich ukończeniu, będzie to najbardziej klasyczny przykład loftów w Trójmieście.

Trójmiejskie soft lofty
Przykładem inwestycji, która nabrała industrialnego charakteru, chociaż powstaje zupełnie od podstaw jest Zajezdnia Wrzeszcz dewelopera Robyg.

- Mieszczące się tu dawniej zakłady samochodowe oraz funkcjonująca nadal po sąsiedzku zajezdnia autobusowa, będąca inspiracją dla nazwy osiedla, stanowiły punkt wyjścia dla koncepcji architektury Zajezdni Wrzeszcz - mówi Patrycja Wilińska z Robyg.
Kluczową rolę w tym przypadku odgrywa połączenie industrialnej architektury zewnętrznej z zaprojektowanymi w tym samym stylu wnętrzami budynkami. Wygląd części wspólnych jest wynikiem inspiracji historią Wrzeszcza i jego współczesną interpretacją.

- Spójny charakter inwestycji osiągnięty zostanie między innymi poprzez harmonię pomiędzy wnętrzami a zewnętrznym stylem budynków. Zauważalne nawiązanie do dawnego, przemysłowego charakteru dzielnicy we wnętrzach widać zarówno w formach, jak i użytych materiałach: klinkierze, stali i metalowych, czarnych profilach o surowym wyglądzie, przypominających szyny tramwajowe - tłumaczy Michał Romanowski, projektant wnętrz Zajezdni Wrzeszcz.
Deweloperem, który umożliwia przyszłym mieszkańcom urządzenie wnętrza w industrialnym stylu jest od wielu lat Grupa Inwestycyjna Hossa.

- Lofty w ofercie Hossy to dwupoziomowe mieszkania z antresolą, które idealnie nadają się do nietuzinkowej aranżacji, jak i wygodnego oddzielenia części dziennej od funkcji zlokalizowanych na górnym poziomie mieszkania. Charakteryzują się ponadstandardową wysokością w części dziennej, dużymi przeszkleniami, które zapewniają bardzo dobre doświetlenie mieszkania i nadają wnętrzom oryginalny styl. Lofty zwykle wyposażone są w przestronny taras lub duży balkon, a położenie na ostatniej kondygnacji budynku zapewnia ciekawe widoki na okolicę - mówi Justyna Glazar, dyrektor Centrum Marketingu Grupy Inwestycyjnej Hossa.
Aktualnie w ofercie Hossy takie mieszkania są gotowe do odbioru na gdyńskich osiedlach Wiczlino-Ogród i Sokółka Zielenisz. Ich powierzchnia wynosi od 70 do 104 m kw. Natomiast na odbiór soft loftów na osiedlu Fort Forest trzeba poczekać. Część z nich będzie gotowa w 2020 roku, a pozostałe w 2021 roku. W tym przypadku jest większa różnorodność dostępnej powierzchni, bo możemy kupić mieszkanie od 50 do 147 m kw. Na gdańskim osiedlu Wiszące Ogrody tego samego dewelopera w sprzedaży są gotowe soft lofty o metrażach od 77 do 99 m kw. oraz lokale z planowanym odbiorem w 2021 roku.

Loftowym charakterem odznacza się także inwestycja Dwie Motławy dewelopera Marvipol w zrewitalizowanej dzielnicy Gdańska Dolne Miasto. Wysoki parter budynku pozwolił na zaplanowanie tam dwupoziomowych przestronnych apartamentów loftowych z antresolami.

Czy chciał(a)byś mieszkać w lofcie?
8%

tak, nawet mieszkam

23%

tak, o ile byłby to prawdziwy loft

37%

tak, niezależnie od tego, czy to soft loft czy loft

13%

nie wiem, nigdy się nad tym nie zastanawiałe(a)m

19%

nie, to raczej nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 734