Lustra. Sposób na ciekawą aranżację wnętrza

18 lutego 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Puchala
Umieszczenie tafli lustra w niewielkiej kuchni pozwala  optycznie ją modelować - powiększyć, poszerzyć lub podwyższyć. Więcej zdjęć (17)

Umieszczenie tafli lustra w niewielkiej kuchni pozwala optycznie ją modelować - powiększyć, poszerzyć lub podwyższyć.

mat. prasowe Mam-Bis

Umieszczenie tafli lustra w niewielkiej kuchni pozwala optycznie ją modelować - powiększyć, poszerzyć lub podwyższyć.

mat. prasowe Mam-Bis

Lustra coraz częściej pojawiają się nie tylko w przedpokojach, ale też w przestrzeniach dziennych. Nie służą już wyłącznie do skontrolowania wyglądu czy wykonania makijażu. Aktualnie to jeden z popularnych elementów do dekoracji lub modelowania wnętrza.- Lustra w pokojach dziennych oraz korytarzach pełnią z reguły trzy funkcje. Główną i podstawową jest możliwość przeglądania się. Takie lustro najczęściej montuje się na korytarzu. Lustro służy także do upiększenia danego pomieszczenia. Coraz modniejsze są tzw. "składanki", czyli duża powierzchnia ściany pokryta małymi i średnimi lustrami połączona w regularne lub nieregularne kształty. Mogą nawet zakrywać całą ścianę. Oprócz tego lustra optycznie powiększają małe pomieszczenia - mówi Maria Walaszczyk z firmy Mam-Bis.
W przedpokoju, sypialni czy garderobie lustro pełni swoją podstawową rolę, czyli pozwala sprawdzić właściwy wygląd czy poprawić makijaż przed wyjściem z domu. Do tych pomieszczeń warto wybierać srebrne lustro, które dobrze oddaje barwy otoczenia. Jeśli powierzchnia na to pozwala, warto wybierać jak największe lustro, aby można było skontrolować wygląd całej sylwetki.

- Warto by osoby, które decydują się na lustro od podłogi do sufitu, zamówiły także usługę jego montażu. Zaoszczędzi to nerwów i wydatków na... kolejne lustro - zwraca uwagę Maria Walaszczyk. - Specjaliści wiedzą, jak obchodzić się z lustrem, na przykład, kiedy jest wklejane między kafle. Bardzo ważny jest profesjonalny pomiar, a później montaż we wnęce, gdzie zostawia się tylko po dwa milimetry z każdej strony, a powierzchnie muszą być ze sobą zlicowane.

Gdzie w Trójmieście można zamówić lustro?


Optyczne modelowanie pomieszczeniaLustro we wnętrzu pełni nie tylko funkcje użytkowe, ale także modeluje przestrzeń. Jego wybór to sposób na optyczne powiększenie, wydłużenie lub poszerzenie wnętrza. Ważne jest przy tym, by dobrze zaplanować "współpracę" lustra ze światłem.

- Nawet niepozorne lustro może mieć niezwykle ważne zadanie do wykonania we wnętrzu. W małych pomieszczeniach lustra są nieocenione, powiększają bowiem wizualnie wnętrze i w ten sposób sprawiają, że czujemy się w nim znacznie lepiej. To jednak dopiero początek wielkiej rodziny rodzajów luster - mówi Tadeusz Kostrzak z Baranska Design.

Nietypowa dekoracja ze szkłaW ostatnich latach pojawiło się na rynku dużo luster o nieregularnych lub geometrycznych kształtach. Coraz częściej możemy też spotkać modele, które łączą w sobie kolory luster przyciemnianych lub postarzanych. Takie kompozycje przykuwają uwagę i mogą stać się cenną dekoracją.

Czytaj także: Dom. Proste sposoby na przechowywanie

Nie bez znaczenia pozostaje także rama lustra. W wielu przypadkach ma ona większe znaczenie niż samo lustro z jego użyteczną funkcją. Dlatego warto myśleć nie tylko o samym lustrze, ale szukać także pomysłu na jego niebanalną oprawę.

- Ramy luster stanowią ogromne pole do popisu. Mogą być drewniane, metalowe lub nawet szklane - w każdym możliwym stylu, od bardzo prostych po bogato zdobione. Lustro w ciekawej ramie, w zależności od wielkości, może stać się ważnym elementem wyposażenia wnętrza i budowania charakteru pomieszczenia - dodaje Tadeusz Kostrzak.
Niektóre dekoracyjne lustra mogą nawet bardziej przypominać dzieło sztuki niż standardowe zwierciadło. Tafla lustra jest w takich modelach jedynie elementem wkomponowanym w artystyczne walory.

1
miejsce: Aranżacja wnętrz
w rankingu Aranżacja wnętrz
Aranżacja wnętrz - kompleksowo
Gdynia, Strzelców
9.8/10
+ Oceń


Gdzie w twoim domu jest większe lustro?
9%

tylko w łazience

37%

w łazience i przedpokoju

9%

mam też lustro w sypialni

5%

mam lustro w pokoju dziennym

40%

mam lustro w kilku pomieszczeniach

zakończona

łącznie głosów: 268

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl