Mieszkania kompaktowe, czyli dużo pokoi na małej powierzchni

5 września 2021, 11:00
Joanna Puchala, Ewa Budnik
Mieszkanie kompaktowe to takie, w którym na niewielkiej przestrzeni mieści się cały program niezbędny do wygodnego życia jego mieszkańców. Więcej zdjęć (5)

Mieszkanie kompaktowe to takie, w którym na niewielkiej przestrzeni mieści się cały program niezbędny do wygodnego życia jego mieszkańców.

mat. prasowe Robyg

Mieszkanie kompaktowe to takie, w którym na niewielkiej przestrzeni mieści się cały program niezbędny do wygodnego życia jego mieszkańców.

mat. prasowe Robyg

Trzy pokoje plus miejsce do pracy rozmieszczone na maksymalnie małej powierzchni całkowitej to potrzeba wielu nabywców mieszkań. Mimo że niewielkie, wielofunkcyjne wnętrza znajdują wielu zagorzałych krytyków, masa osób wybiera właśnie takie mieszkania, dostrzegając szereg ich zalet.Krótka analiza ogłoszeń o sprzedaży mieszkań szybko uświadamia, że na rynku nie brakuje mieszkań trzypokojowych o całkowitej powierzchni do 47 m kw. albo dwupokojowych do 36 m kw. Znaczna część takich lokali, z dostępnej w tej chwili na rynku oferty, znajduje się w blokach z lat 70., gdzie takie rozkłady były popularne.

Mnóstwo takich mieszkań powstaje i jest sprzedawane także na rynku pierwotnym. W ofercie deweloperów nie są one jednak obecnie dostępne bardzo długo - przy dzisiejszym poziomie sprzedaży szybko z tej oferty znikają.

Zakup tak małych mieszkań, czasem o trudnym do aranżacji rozkładzie, znajduje wielu krytyków, którzy podkreślają, że w projektach budynków deweloperskich powstają one tylko z chęci zysku, nie spełniają wymogów narzuconych prawem, a przede wszystkim potrzeb żyjącego w nim człowieka. Modne stało się określenie patodeweloperka. Mimo tej krytyki małe mieszkania wciąż znajdują nabywców.

- Proces inwestycyjny w przypadku średniej wielkości osiedla jest rozciągnięty na wiele lat i bardzo skomplikowany. W takim projekcie zawsze znajdzie się kilka mieszkań, które będą miały gorszy rozkład albo gorsze położenie w budynku, ale są one też odpowiednio korzystniej dla klienta wyceniane. I nie można powiedzieć, że klient nie jest świadomy, co kupuje - mówił w czasie sopockiego Forum Rynku Nieruchomości Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu ogólnopolskiej firmy deweloperskiej Victoria Dom. - Każdy chciałby mieć bentleya, ale to multiple się świetnie sprzedają, bo ludzie doceniają ich cenę i szereg zalet. Jako deweloperzy zaspokajamy potrzeby wielu grup ludzi. Nasi klienci oczekują kompaktowych produktów, więc je otrzymują. Większość naszych klientów kupuje mieszkania dwu- i trzypokojowe. To są metraże do 50 m kw. One wciąż znajdują nabywców.

Ogłoszenia. Trzy pokoje do 47 m kw.

Widok na morze z każdego okna, 3 pokoje
699 000 zł
Widok na morze z każdego okna, 3 pokoje
Sopot, Kamienny Potok
Apartamenty blisko SKM
2 000 zł
Apartamenty blisko SKM
Sopot
Mieszkanie do własnej aranżacji Gdynia Witomino
460 000 zł
Mieszkanie do własnej aranżacji Gdynia Witomino
Gdynia, Witomino


Niższa cena przyciągaMieszkania kompaktowe spełniają oczekiwania zarówno singla, młodej pary lub małżeństwa, jak i rodziny z jednym dzieckiem. A przede wszystkim pozostają w zasięgu finansowym nabywców. To ciekawa propozycja także dla tych, którym zależy na dobrej lokalizacji, ale dysponują ograniczonym budżetem.

Warto podkreślić, że mieszkania kompaktowe mają wyższą cenę za m kw., ale nadal niższą cenę całkowitą niż większe nieruchomości. Przy rosnących cenach nieruchomości i spadającej zdolności kredytowej ma to niebagatelne znaczenie i jest jednym z kluczowych argumentów zakupowych. Trochę więcej w przeliczeniu na m kw. zapłacimy także za ich urządzenie lub wyremontowanie, ponieważ najdroższe jest wykończenie kuchni lub łazienki, ale też później niższe będą koszty utrzymania nieruchomości, np. czynszu czy ogrzewania.

Prawda jest też taka, że mieszkańcy dużych miast, gdzie dużo czasu spędza się poza domem, mają coraz mniejszą potrzebę posiadania mieszkania czy domu o dużym metrażu.

- Osoby, które decydują się na zakup mieszkania kompaktowego, mają wiele różnych powodów i nie zawsze są to aspekty ekonomiczne. W świecie przepełnionym konsumpcjonizmem wybór posiadania "mniej" staje się trudniejszą drogą życiową, ale współczesne rozwiązania aranżacji wnętrz, takie jak ściany czy meble wielofunkcyjne, pozwalają wykreować wszystkie niezbędne przestrzenie życiowe, jakie powinny znaleźć się w mieszkaniu. Jednocześnie aranżacja może zachwycać pomysłami i niestandardowymi rozwiązaniami - mówi Mikołaj Ćwidak z Pracowni Architektonicznej.

Deweloperzy oferują to, co się sprzedajeMałe metraże nie występują w każdej inwestycji, a tam, gdzie są, sprzedają się dość szybko.

- W ofercie Allconu nie mamy dużego udziału tego typu produktów. Aktualnie takie rozwiązania są dostępne jedynie w naszej inwestycji Młyny Gdańskie w opcji jedno- i dwupokojowej w metrażu: 28-38 m kw. - mówi Marta Drozd-Piekarska, pełnomocnik zarządu w Allcon.
Rzut trzypokojowego mieszkania deweloperskiego o powierzchni 44,5 m kw. Więcej zdjęć (5)

Rzut trzypokojowego mieszkania deweloperskiego o powierzchni 44,5 m kw.

materiały prasowe BMC

Rzut trzypokojowego mieszkania deweloperskiego o powierzchni 44,5 m kw.

materiały prasowe BMC

Układ niewielkich, kompaktowych mieszkań pozwala w stosunkowo małej przestrzeni zmieścić wszystkie niezbędne funkcje. Na niespełna 35 m kw. można zmieścić dwa pokoje, kuchnię, łazienkę i przedpokój. Wielu deweloperów rezygnuje ze sprzedaży kawalerek na rzecz właśnie takich dwupokojowych mieszkań. Tak jest m.in. w inwestycjach BMC.

- W naszych inwestycjach raczej nie projektujemy kawalerek, a małe mieszkania zaczynają się od 35 m kw. i są to lokale dwupokojowe, które składają się z części dziennej z kuchnią, sypialni, łazienki i oczywiście balkonu, który stanowi idealne dopełnienie - mówi Martyna Musiał z BMC.

Deweloperzy w TrójmieścieWielkość i rozkład małych mieszkań są zazwyczaj tak przemyślane, by zagwarantować komfortowe użytkowanie wnętrza. A to z kolei w ostatnich miesiącach stało się niezmiernie istotne.

- Pandemia uświadomiła wielu osobom, jak ważne jest posiadanie prywatnej strefy, w której można urządzić domowe biuro lub kącik do nauki dla dziecka. W takiej sytuacji mieszkania kompaktowe, pomimo niewielkiego metrażu, okazały się odpowiedzią na potrzeby bardzo dużej grupy osób - mówi Anna Wojciechowska, dyrektor sprzedaży i marketingu Robyg w Gdańsku.
Czytaj także: Barometr Cen Nieruchomości. Ile kosztują kawalerki od dewelopera?

W niektórych inwestycjach możemy znaleźć niewielkie metraże o ponadstandardowej wysokości, które dają przyszłym mieszkańcom poczucie większej przestrzeni. Taką przestrzeń można wykorzystać jako dodatkowe miejsce do przechowywania czy antresolę. Inni zamiast wyższych pomieszczeń stawiają na większe okna, które dodatkowo rozświetlą i optycznie powiększą przestrzeń.

- Przy projektowaniu dużą wagę przykładamy do okien i stosujemy wielkie przeszklenia, które świetnie doświetlają i optycznie powiększają wnętrze. Takie mieszkania cieszą się dużą popularnością, gdyż łatwo je zaaranżować, aby stanowiły przyjemne miejsce do życia, a jednocześnie cena tego typu lokum nadal pozostaje atrakcyjna - dodaje Martyna Musiał.

Optycznie większe mieszkanieWspomniane optyczne powiększenie wnętrza jest wręcz obowiązkowe przy zakupie takiego mieszkania. Na szczęście jest sporo sposobów na optyczne dodanie wnętrzu powierzchni.

Oprócz niestandardowej wysokości czy większej powierzchni okien, na które kupujący nie mają wpływu, można pokusić się o wybór jednolitej podłogi, zastosowanie luster, szklanych drzwi, ażurowych paneli czy przepierzeń, a także aranżowanie mobilnych ścianek działowych, które np. pełnią również funkcję przechowywania. Pomocne mogą okazać się także meble modułowe lub wielofunkcyjne oraz zabudowy na wymiar, które pozwolą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.
Mieszkanie o małej powierzchni:
10%

to idealna przestrzeń do życia

38%

to dobre rozwiązanie na start, ale potem trzeba je zmienić na większe mieszkanie lub dom

19%

nie mam zdania, to zależy od indywidualnych potrzeb

33%

byłoby dla mnie za małe - niezależnie od wieku i sytuacji życiowej

zakończona

łącznie głosów: 953

Opinie wybrane


wszystkie opinie (273)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.