Mieszkanie Plus. Przekazanie kluczy z półtorarocznym opóźnieniem

29 czerwca 2020, 8:30
Ewa Budnik
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: nowy autobus do "Mieszkania plus"

Przy ulicy Puszczyka na Kaczych BukachMapka od wielu miesięcy stoi jakby wymarłe osiedle. To budynki powstałe w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Według zapowiedzi od połowy lipca wreszcie zacznie się ich zasiedlanie.- To będzie w sumie sześć budynków, ich realizacja potrwa 18 miesięcy, będą gotowe do odbioru pod koniec 2018 roku. Domy będą miały cztery kondygnacje mieszkalne i, zgodnie z założeniami programu, nie będzie pod nimi podziemnych hal garażowych - mówił w lipcu 2017 roku w czasie uroczystości rozpoczęcia budowy pierwszego w Trójmieście osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus Damian Kinda, wiceprezes zarządu firmy ISN, która we współpracy z BGK Nieruchomości realizuje osiedle przy Puszczyka. - Mieszkania będą wykończone pod klucz.
Jasno określony harmonogram nie został jednak zrealizowany zgodnie z planem. Najpierw były opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków o przyznanie mieszkania w ramach programu. Nabór przeprowadzony został przy pomocy urzędników z gdyńskiego magistratu w listopadzie 2018 roku. Wpłynęło ponad 2,3 tys. wniosków, a mieszkań powstało zaledwie 172. Niestety w marcu 2019 roku potencjalni najemcy skarżyli się redakcji Trojmiasto.pl, że nadal nie wiedzą, czy zostali zakwalifikowani do programu.

W międzyczasie budynki i ich otoczenie wyrosły i kiedy wyglądały na już wykończone, ruch wokół inwestycji się zatrzymał. Między domami widać było pojedyncze samochody firm budowlanych. W ten sposób osiedle wyglądało przez wiele miesięcy.

- Inwestycja nie mogła zostać zasiedlona z powodu usterek, które stwierdzono podczas odbiorów budynków. Finalnie generalny wykonawca inwestycji usunął usterki jesienią ubiegłego roku, co pozwoliło firmie odpowiadającej za wykończenie mieszkań na przystąpienie do prac. Zakładanym terminem ich zakończenia był kwiecień 2020 roku, ale z uwagi na panującą pandemię termin uległ wydłużeniu. Odbiór prac wykończeniowych zakończył się w maju. W pierwszym możliwym terminie przystąpiliśmy do spotkań z przyszłymi najemcami i prezentacji mieszkań, co w związku z koniecznością zachowania zasad reżimu sanitarnego także wiązało się z rozłożeniem tego procesu w czasie - tłumaczy Ewa Syta, dyrektor biura prasowego PFR Nieruchomości, które teraz, zamiast BGK Nieruchomości, zajmują się realizacją Mieszkania Plus.

Klucze do mieszkań w połowie lipcaO takich przyczynach od strony rządowej słyszała też Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, która z członkami zarządu spółki odpowiedzialnej za realizację programu jest w stałym kontakcie.

- Jedynymi powodami, z jakimi się zapoznałam, były usterki po stronie wykonawcy, które musiały zostać usunięte. Ze strony miasta wszystko było gotowe: nabór został przeprowadzony, wykonaliśmy też zapowiadane ruchy planistyczne dotyczące Kaczych Buków, które uwzględniają miedzy innymi budowę placówki oświatowej na tym terenie oraz jego obsługę autobusem komunikacji miejskiej - opowiada Katarzyna Gruszecka-Spychała.
Budynki uzyskały pozwolenie na użytkowanie. Z informacji, jakie przekazuje wiceprezydent Gdyni oraz samo PFR Nieruchomości, wynika, że 16 lipca rozpocznie się podpisywanie ostatecznych umów z najemcami, a co za tym idzie przekazywane będą klucze do mieszkań.

- Umowy najmu instytucjonalnego będą zawierane w oparciu o podawane stawki - uspokaja Ewa Syta.

Falstart nie wyklucza kontynuacji programuW związku ze znacznymi opóźnieniami nie ma pewności, czy wszyscy najemcy, którzy do programu zostali zakwalifikowani, ostatecznie podpiszą umowy. Może się zatem zdarzyć, że dla części lokali przeprowadzony zostanie nabór uzupełniający.

- Dbając o interesy przyszłych najemców, zawarliśmy z nimi umowy rezerwacyjne. Konieczność przeprowadzenia dodatkowego naboru będzie zależała od tego, czy wszyscy zainteresowani podpiszą umowy najmu - informuje Ewa Syta.
Przy wprowadzaniu programu była też mowa, że nie będzie to ostatnie osiedle na Kaczych Bukach realizowane w ramach programu. W lutym tego roku radni Gdyni przyjęli nowy Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym wyraźnie zapisane jest, że część terenów w tej części Gdyni (należą one do prywatnego inwestora, a nie do miasta) może być wykorzystana pod potrzeby programu.

- Nadal żyjemy w przekonaniu, że kolejny etap programu Mieszkanie Plus zostanie zrealizowany. Takie informacje były nam przekazywane, natomiast oficjalnych informacji na ten moment nie ma - informuje Katarzyna Gruszecka-Spychała. - W Miejscowym planie zagospodarowania stworzyliśmy takie rozwiązania, które umożliwią realizację takiego zadania.

Czytaj więcej o uwagach mieszkańców Kaczych Buków do nowego planu zagospodarowaniaOficjalnego potwierdzenia nie ma w tej chwili także z PFR Nieruchomości.

- O kolejnych planach inwestycyjnych będziemy informować na bieżąco - kwituje Ewa Syta.
Mieszkanie Plus:
12%

to bardzo dobry program

21%

idea jest dobra, ale realizacja nie wyszła

11%

nie potrafię tego ocenić

28%

ten program od początku mi się nie podobał i brzmiał nierealnie

28%

takie mieszkania nie powinny powstawać

zakończona

łącznie głosów: 973