Mieszkanie Plus na gruntach PKP w Gdańsku

12 lutego 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Ewa Budnik
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: nowy autobus do "Mieszkania plus"

Rząd w całej Polsce poszukuje gruntów, na których powstawać będą mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus - również w Trójmieście. W ramach umowy z Polskimi Kolejami Państwowymi wytypowane zostały działki przy ulicy Kochanowskiego w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska, naprzeciwko stadionu.W ubiegłym roku Wojewoda Pomorski przekazał Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa wstępną listę należących do Skarbu Państwa gruntów, na których powstawać mogą mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Według zapowiedzi budowa mieszkań nie ma kosztować wiele, bo mają być one realizowane na gruntach należących do państwa, a więc także spółek skarbu państwa. A jeśli nie trzeba płacić za grunt, inwestycja kosztuje mniej. Według ministerialnych analiz wybudowanie metra kwadratowego mieszkania ma kosztować od 2 500 zł, a potem czynsz od 10 zł za m kw. miesięcznie. W całej Polsce trwają ustalenia lokalizacji dla realizowanych w ramach programu inwestycji.

Czytaj więcej: założenia programu Mieszkanie Plus

W informacji przekazanej ministrowi Miasto Gdańsk podsumowało, że ma na swoim terenie 62,41 ha gruntów należących do Skarbu Państwa, na których mogłyby powstać mieszkania według założeń programu. Z informacji jakich udzielił Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska ds. polityki komunalnej wynika, że ministerstwo interesuje się konkretnymi gruntami, a Gdańsk gotowy jest także do rozmów na temat realizacji programu na terenach należących do gminy.

Na liście nie znalazły się grunty w Sopocie. Z Gdyni do Urzędu Wojewódzkiego spłynęła informacja o gruntach Skarbu Państwa o łącznej powierzchni nieco ponad 1,4 ha. Najwięcej, bo w sumie 11 519 m kw. znajduje się na Dąbrowie, przy ulicy Łanowej zobacz na mapie Gdańska. Trzy niewielkie działki Skarbu Państwa znajdują się także w Śródmieściu: 1379 m kw. przy ulicy Węglowej, 562 m kw. u zbiegu ul. św. Wojciecha i Waszyngtona, 281 m kw. u zbiegu św. Wojciecha i Żeromskiego zobacz na mapie Gdańska; jedna działka znajduje się także na Wzgórzu św. Maksymilina, to 336 m kw. przy ul. Paderewskiego 15. zobacz na mapie Gdańska Wykorzystanie na cele programu małych działek w centrum jest mało prawdopodobne. Jednak Miasto Gdynia, podobnie jak Gdańsk, chce korzystać z możliwości jakie daje rządowy program, dlatego w październiku ubiegłego roku prezydent Wojciech Szczurek podpisał z przedstawicielem ministerstwa list, w którym pod budownictwo mieszkaniowe zaoferował ponad siedmiohektarową działkę w północnej części Gdyni. Mogłoby powstać na niej nawet 500 mieszkań.

Umowa z PKP S.A., nowa lokalizacja w Gdańsku

Realizacja programu możliwa jest nie tylko na gruntach Skarbu Państwa czy samorządowych, ale także spółek należących do państwa. Dlatego BGK Nieruchomości (spółka Banku Gospodarstwa Krajowego, która realizuje rządowy program) i Polskie Koleje Państwowe podpisały w tym tygodniu umowę, otwierającą drogę do realizacji programu Mieszkanie Plus na 17 działkach w dziesięciu miastach Polski. W dokumencie mowa jest także o działkach w Gdańsku. Na tym etapie trudno powiedzieć ile mieszkań może powstać w tym miejscu.

- W ramach umowy ramowej zostały wskazane między innymi dwie działki położone przy ul. Kochanowskiego w Gdańsku. Grunty te będą teraz poddane szczegółowym analizom ekonomicznym i prawnym, w tym pod kątem chłonności terenów i uwarunkowań wynikających z zapisów miejscowych planów zagospodarowania. Ewentualna liczba mieszkań, jakie mogą powstać na tym terenie, będzie znana po przygotowaniu ostatecznych koncepcji architektonicznych - informuje zespół komunikacji BGK Nieruchomości.
Miasto Gdańsk w kwietniu 2012 roku przystąpiło do opracowania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tych działek. Prace nad tym planem są obecnie wstrzymane.


Będzie konkurs architektoniczny

Wkrótce ogłoszony zostanie konkurs na opracowanie architektonicznej i technologiczno-materiałowej koncepcji w ramach programu Mieszkanie Plus, jego celem jest uzyskanie optymalnych propozycji układu przestrzennego i koncepcji materiałowo-technicznych dla modelowego zespołu budynków mieszkalnych.

- Zwracamy się do producentów nowoczesnych technologii prefabrykowanych o zaoferowanie rozwiązań w programie Mieszkanie Plus. Jednocześnie ogłaszamy, że przygotowywany jest konkurs dla architektów na rozwiązania architektoniczne w ramach programu. Szukamy innowacyjnych pomysłów i gotowych rozwiązań projektowych, które zapewnią wysoką jakość budynków przy koszcie budowy nieprzekraczającym 2 tys. zł za m kw. Prace, które powstaną w ramach konkursu, będziemy chcieli wdrożyć w życie przy okazji realizowanych przez nas inwestycji - stwierdził Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości.
W jakich lokalizacjach powinny powstawać mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus?
17%

na obrzeżach miasta

14%

w średnich lokalizacjach

8%

jak najbliżej centrum

28%

w różnych lokalizacjach, czynsz powinien być wyższy im bliżej centrum

2%

trudno mi powiedzieć

31%

ten program w ogóle nie powinen być realizowany

zakończona

łącznie głosów: 886