Mieszkanie Plus w Gdańsku? Operator programu ma dwa budynki

31 października 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Budnik
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: nowy autobus do "Mieszkania plus"

Spółka celowa BGK Nieruchomości, która jest też inwestorem w rządowym programie Mieszkanie Plus, kupiła dwa budynki przy ul. Kołodzieja w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska. Nie zapadła jeszcze decyzja czy i w jakiej formule trafią one do najemców, ale możliwe jest że wynajmowane będą w ramach Mieszkania Plus.Jednym z pierwszych miast w Polsce, gdzie rozpoczęła się budowa mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus była Gdynia. Było to w czasach, kiedy rząd zapowiadał, że powstaną tysiące mieszkań w dogodnych komunikacyjnie lokalizacjach, a czynsze będą bardzo konkurencyjne w stosunku do rynkowych. Od tego czasu założenia programu ewoluowały. Mieszkania wynajmowane są po stawkach rynkowych (według informacji pochodzących od inwestora, tj. BGK Nieruchomości, są one o 20 proc. niższe od rynkowych), ale w określonych przypadkach najemca może uzyskać finansowaną przez rząd (a nie samorząd) dopłatę do czynszu. Nadal możliwy jest także zapowiadany najem z tzw. dojściem do własności (w ciągu 15, 20, 25 lub 30 lat).

Szczegóły dotyczące naboru wniosków do programu Mieszkanie Plus w Gdyni oraz możliwości uzyskania dopłat do czynszu

W rozmowie z Trojmiasto.pl Tomasz Górnicki, członek zarządu spółki BGK Nieruchomości, która w programie jest inwestorem, informował, że chociaż nie może jeszcze zdradzić konkretnych lokalizacji, to w Gdańsku i Gdyni toczą się negocjacje dotyczące realizacji kolejnych inwestycji (nie podano czy z samorządami czy z deweloperami). Mają to być całe osiedla, a nie pojedyncze budynki.

Dwa budynki na osiedlu Słoneczne WzgórzaPojawiła się szansa, że takie mieszkania będą w Gdańsku niebawem dostępne.

- Ostatniego dnia sierpnia do urzędu wpłynęło pismo od spółki FSMnW Trójmiasto Sp. z o.o. Jest to spółka celowa utworzona przez BGK Nieruchomości S.A. Mowa w nim o skorzystaniu z możliwości przystąpienia do programu Mieszkanie Plus i możliwości skorzystania z 76 lokali, jakimi spółka ta dysponuje na cele programu w dwóch budynkach położonych przy ul. Kołodzieja 56 i 56A. Zostały one nabyte od prywatnego inwestora [deweloperem w tej lokalizacji jest spółka Słoneczne Wzgórza - red.] - informuje Alicja Bittner z Referatu Prasowego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - We wrześniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami spółki w tej sprawie. Obecnie czekamy na przesłanie szczegółowej kalkulacji stawek czynszów za mieszkania oraz wzoru umowy, który przedstawiany miałby być przyszłym najemcom. Otrzymanie tych informacji pozwoli na odniesienie się do istniejącej już oferty mieszkań komunalnych, szczególnie do TBS-ów, oraz na ustalenie możliwości wkomponowania proponowanego rozwiązania w obecnie realizowaną politykę mieszkaniową Gdańska.
Przedstawiciele miasta podkreślają, że program Mieszkanie Plus daje dodatkową szansę na własne lokum dla rodzin, których nie stać na zakup własnego mieszkania i umożliwia poszerzenie wachlarza możliwości, jakie teraz są dostępne dla mieszkańców Gdańska, dlatego są otwarci na propozycje BGK Nieruchomości.

Zarówno miasto jak i BGK Nieruchomości bardzo ostrożnie wypowiadają się na temat ewentualnej przyszłej współpracy - ustalenia są w toku i żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Dodatkowo BGK Nieruchomości operuje nie tylko programem Mieszkanie Plus, więc możliwe, że nabyte nieruchomości zostaną zagospodarowane w ramach innych mechanizmów.

- Nieruchomości położone przy ul. Kołodzieja 56 i 56a w Gdańsku są własnością spółki FSMnW Sp. z o.o. - potwierdza Ewa Syta, rzecznik prasowy BGK Nieruchomości. - Nie zapadły jeszcze żadne decyzje dotyczące ewentualnej współpracy z Miastem Gdańsk w zakresie najmu mieszkań w tych nieruchomościach.

W Gdańsku jest gdzie budowaćZgodnie z zapowiedziami, w Trójmieście rozważane są kolejne lokalizacje, gdzie osiedla w ramach Mieszkania Plus mogłyby powstawać. Dwa lata temu Gdańsk przekazał wojewodzie listę znajdujących się na jego terenie działek, które mogą być wykorzystane pod taką zabudowę.

- Na terenie Gdańska jest ok. 20,5 ha gruntów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe. Wykazane w zestawieniu tereny, które zostały w 2016 r. przesłane do wojewody pomorskiego, przeanalizowano pod kątem realnych możliwości zabudowy z uwzględnieniem terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, możliwości dojazdu do nieruchomości oraz dostępu do infrastruktury społecznej - przedszkoli i szkół podstawowych. Analizie też poddano również możliwość przyłączenia nowej zabudowy do sieci uzbrojenia terenu - wyjaśnia Alicja Bittner. - Po tym, jak w październiku 2016 r. przekazaliśmy spis lokalizacji pod inwestycje, odbyło się jedno spotkanie przedstawicieli urzędu z BGK odnośnie założeń programu Mieszkanie Plus. Od tamtego czasu nie były podejmowane żadne kroki odnośnie tych działek.
Oznacza to więc, że rychłej realizacji nie należy się spodziewać. Na liście znajduje się 21 lokalizacji w wielu dzielnicach Gdańska: w Oliwie (ul. Świerkowa i Kwietna), Letnicy (ul. Uczniowska), Brętowie (ul. Zielone Wzgórze), Maćkowych (ul. Ofiar Grudnia 70 i Starogardzka), Osowie (ul. Saturna), na Morenie (ul. Magellana), Stogach (rejon ul. Sokolej), Oruni (ul. Gęsia), Jasieniu (rejon ul. Marzeń i Przytulnej), Wyspie Sobieszewskiej (ul. Turystyczna, Narcyzowa, Kwiatowa, Świbnieńska. Tęczowa, Boguckiego, Żonkilowa).

Działki te przeznaczone są pod zabudowę jednorodzinną lub wielorodzinną. Są różnej wielkości, w części przypadków przeprowadzenie na nich inwestycji wymagałoby sporych nakładów (np. doprowadzenie mediów) i czasochłonnych procedur (np. wyłączenia z produkcji leśnej).

Czytaj także: Mieszkanie Plus na gruntach PKP

Aktywna polityka mieszkaniowaO ile w Gdyni "zastrzyk" w postaci 172 mieszkań w ramach najmu instytucjonalnego oznacza znaczące zwiększenie zasobu należących do instytucji mieszkań na wynajem (ale na zasadach innych niż od miasta), bo od lat nie powstały tu nowe lokale (teraz powstają przy ul. Dickmana), o tyle Sopot i Gdańsk są bardziej aktywne w zakresie polityki mieszkaniowej.

Czytaj także: gdzie i na jakich zasadach Gdynia, Sopot i Gdańsk realizują budownictwo komunalne

Sopot nowe inwestycje realizuje z własnych środków lub (od 2015 roku) przy wsparciu finansowym z Funduszu Dopłat, którym zarządza BGK. W sumie w ciągu 14 lat w Sopocie za kwotę prawie 43 mln złotych miasto wybudowało 240 mieszkań. Losowanie najemców kolejnych 16 zupełnie nowych lokali przy ul. Malczewskiego 29 odbędzie się 5 listopada. Miasto nie zaproponowało państwowej spółce żadnych gruntów, które mogłyby być przez nią zainwestowane.

Z Funduszu Dopłat korzysta również Gdańsk, który wykorzystując trzy miejskie spółki: TBS Motława, Gdańskie TBS i Gdańska Infrastruktura Społeczna realizuje nowe mieszkania, które wynajmowane są jako lokale komunalne lub w formule TBS. Tylko Gdańskie TBS i TBS Motława w ciągu trzech ostatnich lat wybudowało 589 mieszkań, a kolejne budowy są w realizacji i przygotowaniu.

Zasady najmu w przypadku Mieszkania Plus i najmu komunalnego znacząco się różnią. W obu przypadkach chodzi jednak o zapewnienie mieszkań osobom, które chcą lub (ze względów finansowych) mogą być najemcą lokalu, a nie jego właścicielem. Oba mechanizmy sprawiają, że przybywa miejsc zamieszkania dla osób, które w danym mieście chcą żyć, pracować, zakładać rodziny i odprowadzać podatki.

Z jednej strony samorządy są więc zainteresowane zwiększaniem zasobu mieszkaniowego (w przypadku Mieszkania Plus nie wymaga to zaangażowania środków z miejskiego budżetu), z drugiej - zainteresowane są wykorzystywaniem własnych gruntów pod takie realizacje mieszkań, w którym czynsze będą możliwie atrakcyjne. Tymczasem przypomnijmy: czynsz w Gdańsku wynosi od 4 do 10,20 zł (12-15 zł w TBS), w Gdyni od 2,01 do 5,99, w Sopocie od 7,99 do 10,53 zł (w zależności od stanu technicznego lokalu i ewentualnych dopłat do czynszu). Tymczasem w przypadku Mieszkania Plus w Gdyni wynosi on od 17,90 do 44,10 i może być on zmniejszony o maksymalnie 35 proc. jeśli najemcy przysługiwać będą, wynikające z Ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych, dopłaty. Ważne jest także, że wyższe stawki w tym drugim przypadku umożliwiają uzyskanie własności lokalu po latach. Samorządowe decyzje dotyczące zaangażowania gruntów muszą być więc dokładnie przemyślane.
Czy lokale w ramach Mieszkania Plus powinny powstawać na gruntach samorządowych?
35%

tak, przecież będą tam mieszkać osoby z danego miasta, które przekazuje grunt

23%

tak, pod warunkiem że będą tam mieszkać mniej zamożni najemcy

13%

nie wiem, trudno mi to ocenić

29%

nie, samorządy lepiej wykorzystają te grunty

zakończona

łącznie głosów: 999