Mieszkanie Plus w Gdyni. Nabór wniosków w październiku

26 września 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Budnik
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: nowy autobus do "Mieszkania plus"

19 października w Gdyni ruszy nabór chętnych na mieszkania na Kaczych Bukach zobacz na mapie Gdyni, budowane w programie Mieszkanie Plus. Czynsz za najem mieszkania 50-metrowego wyniesie ponad 1100 zł, czyli prawie trzy razy więcej niż zapowiadano rok temu, ale możliwe jest uzyskanie dopłat. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się tu w styczniu 2019 roku.Przypomnijmy: już dwa lata temu Gdynia wyraziła zainteresowanie udziałem w rządowym programie Mieszkanie Plus. Latem ubiegłego roku ruszyła budowa pierwszych sześciu budynków na Kaczych Bukach (nadano im adres ul. Puszczyka 2,3,4,5,6 i 7). Jest ona realizowana przez prywatnego inwestora - spółkę ISN.

Teraz prace są już na ukończeniu. W sześciu czterokondygnacyjnych budynkach (bez hal garażowych) powstały w sumie 172 mieszkania o powierzchniach od 28 do 107 m kw., liczące od jednego do pięciu pokoi. Wokół nich powstają 224 miejsca parkingowe.

Osiedle powstaje w części Gdyni, gdzie miejska infrastruktura jest słabo rozwinięta, do najbliższego autobusu idzie się 15 minut, ale urzędnicy obiecują, że będzie coraz lepiej. W tym celu miasto opracowuje właśnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

- Przy nowym osiedlu powstanie przystanek komunikacji miejskiej. Rozpoczęliśmy także działania, by na tym terenie wybudować szkołę - obiecuje prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Czynsze dużo wyższe niż zapowiedziRok temu rząd ogłosił, że stawki czynszu w pierwszym roku działania programu dla takich miast jak Gdynia będą wynosić 8,50 lub 12 zł (w zależności czy mieszkanie miałby być wynajmowane, czy wynajmowane z zamiarem tzw. dojścia do własności). Wynikało z tego, że 50 m kw. można będzie wynająć (bez dochodzenia do własności) za 420 zł. Jednak już w styczniu tego roku, w czasie zawieszenia wiechy na nowym osiedlu, poinformowano, że najem w Gdyni odbędzie się na zasadach komercyjnych. Czyli stawki będą wyższe.

Dziś już wiemy, jak ostatecznie one się kształtują:

 • przy najmie wykończonego mieszkania minimum na dwa lata czynsz wyniesie od 17,9 do 22,8 zł za m kw.
 • przy najmie wykończonego mieszkania z opcją dojścia do własności w okresie 15,20,25 lub 30 lat płacić trzeba będzie od 23,6 do 44,1 zł za m kw.,
 • przy najmie niewykończonego mieszkanie z opcją dojścia do własności, czynsz ma wnosić od 21,2 do 39,5 zł za m kw. (szczegóły w poniższej tabeli).


Przykładowo:
 • najem kawalerki 28,69 m kw. na minimum dwa lata będzie kosztował 654 zł miesięcznie
 • najem wykończonego mieszkania dwupokojowego 55 m kw. z opcją dojścia do własności w ciągu 20 lat będzie kosztował 1925 zł miesięcznie
 • najem niewykończonego mieszkania czteropokojowego 79 m kw. z opcją dojścia do własności w ciągu 30 lat będzie kosztował 1762 zł miesięcznie


- Stawki najmu są o 15-20 procent niższe od rynkowych stawek najmu w Gdyni. Dodatkowo możliwe będzie dojście do własności lokalu w ciągu 15, 20, 25 lub 30 lat - informuje Tomasz Górnicki, członek zarządu BGK Nieruchomości.
Zobacz także: Oferty najmu mieszkań w podobnej lokalizacji w Gdyni

Przyszli najemcy dodatkowo ponosić będą koszty mediów (według zużycia) i eksploatacji (4,50 zł za m kw.). Konieczna jest także wpłata kaucji w wysokości sześciokrotności czynszu. Najem miejsca parkingowego to 80 zł miesięcznie.

Jednocześnie najemcy spełniający kryteria ustalone przez miasto będą mogli starać się w urzędzie o dopłaty do czynszu. Będą one przyznawane z rządowych środków pochodzących z programu Mieszkanie na start.

- Po dopłacie czynsz dla trzyosobowej rodziny za najem mieszkania o powierzchni 40 m kw. może wynosić 550 zł zamiast 850 - mówił Wojciech Szczurek.

Kto pierwszy ten lepszy... o ile zdobędzie dużo punktówBy jednak liczyć na dopłaty, najpierw trzeba się załapać na mieszkanie. Nabór wniosków rozpocznie się 19 października. W założeniu mieszkania przeznaczone są dla osób, które mają możliwości finansowe przewyższające najemcę socjalnego, a jednocześnie nie tak wysokie, by otrzymać kredyt hipoteczny na zakup własnego M. Preferencyjnie traktowane będą rodziny z dziećmi i osoby starsze.

Co ważne, o mieszkanie na Kaczych Bukach nie będą mogły ubiegać się osoby, które posiadają mieszkanie lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (najemca główny ani żadna z osób w gospodarstwie domowym).

Wnioski będą przyjmowane przez generator wniosków, który zapisywał będzie dokładny czas złożenia wniosku. Znaczenie będą miały także punkty przyznawane każdemu wnioskodawcy (określa je uchwała Rady Miasta Gdynia przyjęta 26 września):
 • za każde dziecko wychowywane w rodzinie + 2 punkty
 • za wiek powyżej 65 lat + 3 punkty
 • za niepełnosprawność w wieku do 16 r.ż. i niepełnosprawność w stopniu znacznym po 16 r.ż. + 3 punkty
 • za mieszkanie w Gdyni w okresie poprzedzającym złożenie wniosku + 10 punktów
 • za coroczne rozliczanie PIT w Gdyni + 10 punktów


Podstawowym kryterium, które będzie musiał spełnić przyszły najemca, jest jednak tzw. zdolność czynszowa, która określa możliwości finansowe rodziny pod kątem terminowego opłacania czynszu o danym metrażu.

- Maksymalny dochód najemcy może wynosić 150 procent przeciętnego wynagrodzenia. To jest obecnie około 4500 złotych brutto - wyjaśnia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. - Dla każdej kolejnej osoby w gospodarstwie domowym limit ten będzie wyższy o 30 punktów procentowych.
Więcej o zasadach programu i przyznawania mieszkań przeczytać można na stronie mieszkanieplusgdynia.pl. Tam też wstępnie można wyliczyć swoją zdolność czynszową.

Czy będzie więcej takich mieszkań?Jak informuje Tomasz Górnicki, w całej Polsce oddano do użytku na razie 500 mieszkań w ramach programu. W budowie jest osiem tysięcy. Przygotowanie kolejnych inwestycji trwa.

BGK Nieruchomości, który jest operatorem programu, właśnie podpisał list intencyjny ze spółką ISN, która realizuje osiedle na Kaczych Bukach, w sprawie realizacji kolejnych inwestycji w ramach programu.

- Rozmawiamy o kolejnych projektach, które mogą być zrealizowane na terenie Gdyni, Trójmiasta i województwa pomorskiego, jednak żadnych konkretów jeszcze nie ma - mówi Tomasz Górnicki.
Ankieta dla zainteresowanych

Osoby zainteresowane najmem mieszkania w ramach programu mogą wypełnić ankietę, której celem jest zbadanie preferencji rodzin zainteresowanych najmem mieszkań wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus.

Pytania dotyczą preferowanego metrażu oferowanych mieszkań, rodzaju umowy (najmu instytucjonalnego lub najmu z dojściem do własności), a także standardu wykończenia lokalu.

Ankieta jest dostępna na stronie internetowej poświęconej gdyńskiej inwestycji, a także w punktach informacyjnych Urzędu Miasta Gdyni.

Na podstawie wyników badania podjęta zostanie decyzja dotycząca proporcji pomiędzy mieszkaniami oddawanymi w stanie deweloperskim a wykańczanymi w standardzie "pod klucz".
Czy czynsze w Mieszkaniu Plus powinny być niższe?
43%

tak, obiecywano, że będą bardzo niskie

23%

tak, bardzo wielu osób nie stać na wynajem mieszkania

20%

nie, bo to mieszkanie można potem mieć na własność

14%

nie, skoro dla tych, których nie stać na pełny czynsz będą dopłaty

zakończona

łącznie głosów: 1286