Mieszkanie Plus w Gdyni z kilkumiesięcznym opóźnieniem

16 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Budnik
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: nowy autobus do "Mieszkania plus"

Budynki powstałe przy ulicy Puszczyka w Gdyni w ramach programu Mieszkanie Plus wyglądają na gotowe. Zapowiadano, że pierwsze rodziny klucze do nich otrzymają w styczniu. Tymczasem na pozwolenie na użytkowanie poczekać trzeba będzie do maja.Przypomnijmy:


Mieszkania będą w majuO ustalenie, jaka jest część dalsza tej historii poprosiła nas nasza czytelniczka, gdynianka:

- W ubiegłym roku dokonano naboru wniosków, wtedy była mowa o tym, że klucze do mieszkań miały być wręczone najemcom już w styczniu, tymczasem do tej pory nie ma żadnych informacji - napisała do redakcji. - We wniosku napisałam, że chciałabym mieszkanie wykończone, czyli powinnam dostać je w maju, ale nawet nie wiem, czy się zakwalifikowałam.

W Gdańsku państwowe mieszkania dostępne są w Funduszu Mieszkań na WynajemOkazuje się, że przedłuża się wykończenie lokali, a dla budynków nie uzyskano jeszcze pozwolenia na użytkowanie.

- Początek maja 2019 roku to planowany termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie inwestycji powstającej w ramach programu Mieszkanie Plus w Gdyni przy ul. Puszczyka. Termin ten wynika z umowy generalnym wykonawcą - informuje Katarzyna Fiuk z Biura Komunikacji i Marketingu PFR Nieruchomości.
Dla wyjaśnienia: inwestycję zaczęło realizować BGK Nieruchomości - spółka należąca do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), ale w październiku ubiegłego roku Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał 100 proc. akcji tej spółki Polskiemu Funduszowi Rozwoju (PFR). Kwoty transakcji państwowy bank i państwowe spółki nie ujawniły. Celem transakcji było uporządkowanie sytuacji: funduszami, w których inwestorem jest BGK zarządzać ma jedna instytucja - Polski Fundusz Rozwoju.

Zadania związane z programem Mieszkanie Plus realizuje zatem teraz spółka PFR Nieruchomości, która zarządzać będzie także dwoma funduszami mieszkaniowymi (Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju FIZ AN, Fundusz Sektora Mieszkań na Wynajem FIZ AN), których inwestorem będzie BGK.

Data zakończenia kwalifikacji nadal nie jest znanaTermin oddania mieszkań się przesunął, ale nie jest znany także termin ogłoszenia listy osób, które się do nich wprowadzą. Wnioski zbierane były do 30 listopada ubiegłego roku, do 15 grudnia do Urzędu Miasta Gdynia dostarczać można było wymagane we wniosku załączniki.

- Przeprowadziliśmy, zgodną z zapisami ustawy, weryfikację spełnienia kryteriów bezwzględnie obowiązkowych oraz kryteriów pierwszeństwa. Na tej podstawie przygotowaliśmy listę, którą przekazaliśmy do inwestora, który teraz weryfikuje wnioski pod względem zdolności czynszowej - tłumaczy Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta w Gdyni.
- Wnioski, złożone przez osoby ubiegające się o najem mieszkania w ramach tej inwestycji, są obecnie poddawane weryfikacji. O jej wynikach poinformujemy, gdy zostanie ona ukończona - informuje Katarzyna Fiuk. - Na stronie internetowej dedykowanej inwestycji znajdują się informacje dotyczące procesu weryfikacji wniosków.
Na stronie jest natomiast informacja, że przedstawiciele spółki PFR Nieruchomości S.A. skontaktują się z potencjalnymi najemcami w najbliższym czasie.

W związku z tym nadal nie wiadomo, ile mieszkań wynajmowanych będzie okresowo, a ile z tzw. dojściem do własności. Nie wiadomo też, ilu najemców korzystać będzie z dopłat do czynszu, bo dopiero po podpisaniu umów najmu będzie można składać wnioski o dopłaty.

Co jest lepsze dla młodych ludzi?
35%

jednorazowa dopłata państwa przy zakupie pierwszego własnego mieszkania

14%

wynajmowanie od państwa przez wiele lat z wyższym czynszem, by zyskać w przyszłości własność

15%

możliwość bezpiecznego najmu za mniejsze stawki

6%

trudno mi ocenić jakie rozwiązanie jest lepsze

30%

państwo w ogóle nie powinno dopłacać do mieszkań

zakończona

łącznie głosów: 837