Mieszkanie plus. Rusza budowa w Gdyni

3 lipca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Ewa Budnik
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: nowy autobus do "Mieszkania plus"

Nieco ponad rok temu rząd ogłosił realizację programu Mieszkanie Plus. Teraz w Gdyni, nieopodal Chwaszczyna zobacz na mapie Gdyni, rusza budowa pierwszego w Trójmieście osiedla powstającego w tym programie. Mieszkania wykańczane będą pod klucz, ale nie znamy jeszcze terminu i miejsca składania wniosków.Założenia Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego Mieszkanie plus jest jednym z elementów, zostały ogłoszone w czerwcu ubiegłego roku. We wrześniu 2016 roku został on przyjęty, a już w październiku Gdynia podpisała list intencyjny w tej sprawie, oferując grunty o powierzchni około 7 ha. Intencje zamieniły się w fakty, bo przy ulicy Starochwaszczyńskiej na Kaczych Bukach właśnie rusza budowa pierwszych 172 mieszkań. Ich średnia powierzchnia to 60 m kw.

Czytaj także: Co zmieni Mieszkanie Plus? Komentarze rynku do programu

Inwestycję realizować będzie spółka ISN. Jej prezesem jest właściciel i prezes zarządu firmy Invest Sarko, która nieopodal realizuje osiedle Zielona Laguna.

- To będzie w sumie sześć budynków, ich realizacja potrwa 18 miesięcy, będą gotowe do odbioru pod koniec 2018 roku. Domy będą miały cztery kondygnacje mieszkalne i, zgodnie z założeniami programu, nie będzie pod nimi podziemnych hal garażowych - mówi Damian Kinda, wiceprezes zarządu firmy ISN. - Mieszkania wykańczane będą pod klucz.
Wykonawca wybrany został w drodze konkursu.

- W przypadku każdej inwestycji realizowanej w ramach programu Mieszkanie plus zawiązywana jest spółka celowa. Potem ogłaszany jest konkurs, w którym wyłaniany jest wykonawca prac - wyjaśnia Piotr Federowicz, dyrektor Biura Transakcyjnego w BGK Nieruchomości, który realizuje program. - Sposób przygotowania projektu zależy od konkretnego przypadku. Nie ma problemu, jeśli dla danej działki jest on gotowy. Jeśli trzeba go opracować, zlecamy jego przygotowanie. 12 września rozwiązany zostanie konkurs dla architektów na koncepcję modelowego domu wielorodzinnego, który mógłby powstać w ramach programu.
Na tym etapie inwestycji nie jest jeszcze znana wysokość czynszu, jaki płacić trzeba będzie za najem mieszkania w tym miejscu. Można się jednak spodziewać, że nie będzie on wyższy niż 20 zł za m kw.

Start budowy nie oznacza, że wiadomo już, gdzie i od kiedy chętni będą mogli składać wnioski. Trwają przymiarki do tego, by zajmowały się tym gminy, na terenie których powstają inwestycje.

- Rozmowy w tej sprawie jeszcze trwają. Nie ma żadnych konkretów. Najważniejsze, że ruszyła realizacja mieszkań, bo to długi proces - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Zgodnie z wcześniej podpisanym listem intencyjnym, w tej lokalizacji Gdyni powstać może od 800 do 1000 mieszkań w ramach Mieszkania plus.


Jedną z lokalizacji wytypowanych do realizacji mieszkań w programie jest działka należąca do PKP i położona niedaleko gdańskiego stadionu, przy ulicy Kochanowskiego. zobacz na mapie Gdyni

- Dla tej lokalizacji nie została jeszcze podpisana umowa inwestycyjna. BGK Nieruchomości prowadzi wiele rozmów dotyczących kolejnych lokalizacji w Trójmieście, żadna umowa nie została jednak jeszcze podpisana - mówi Piotr Fedorowicz.
BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, jednej ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM). NPM zakłada m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem (zapowiadany koszt realizacji m kw. powierzchni to 2100 - 2500 zł) z możliwością dojścia do własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za m kw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m kw.

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do tzw. banku ziemi. W tej chwili w budowie jest około 1200 mieszkań w miastach różnej wielkości. Przygotowania do budowy kolejnych 10 tys. lokali już się zaczęło. W minioną sobotę Jarosław Kaczyński, prezes PiS, w czasie konwencji Zjednoczonej Prawicy podkreślał, że realizacja programu Mieszkanie plus, obok programu Rodzina plus, jest jednym z najbardziej społecznie oczekiwanych.

Czy w Trójmieście powinny powstawać mieszkania w programie Mieszkanie Plus?
40%

tak, i to jak najszybciej

7%

tak, ale tylko w dobrze skomunikowanych lokalizacjach

9%

tak, ale kryteria przydziału powinny być bardzo restrykcyjne

8%

tak, tylko bez możliwości wykupu na własność

3%

nie wiem, przecież aglomeracja się rozwija i bez tego

5%

nie, są inne sposoby na zapewnienie ludziom mieszkań

28%

nie, to i tak zostanie zbudowane z naszej kieszeni

zakończona

łącznie głosów: 1228