Mieszkanie Plus. Znane są wstępne stawki czynszu

27 września 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Michał Brancewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: nowy autobus do "Mieszkania plus"

Od 11 do 15,50 zł w Gdańsku i 8,50 do 12 zł na Pomorzu wyniesie stawka czynszu za metr kwadratowy w programie Mieszkanie Plus. Oznacza to, że 50-metrowy lokal w Gdańsku wynająć będzie można już za nieco ponad 543 złote, a w Gdyni za nieco ponad 420 złotych.W ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego w całej Polsce budowane będą mieszkania na wynajem dla osób, których nie stać lub nie chcą kupować własnego "M". Właśnie ogłoszony został projekt rozporządzenia zawierający stawki czynszu, jakie mają obowiązywać w pierwszym roku funkcjonowania programu.

Czytaj też: Pierwsza inwestycja Mieszkanie Plus w Gdyni już powstaje

I tak, maksymalny czynsz za metr kwadratowy w Gdańsku wyniesie 15,50 zł lub 10,85 zł. Z kolei w pozostałych miastach województwa pomorskiego, w tym także Sopocie i Gdyni - 12,06 zł bądź 8,44 zł. Co ważne, do stawek trzeba doliczyć opłaty eksploatacyjne.

Skąd te różnice w kwotach? Wyższa stawka dotyczy osób, które będą chciały mieć możliwość wykupienia mieszkania na własność po 30 latach. Niższa dotyczy tych, które nie będą miały takiej potrzeby.

Czytaj także: Rząd ogłosił program Mieszkanie Plus

Maksymalna wysokość stawek czynszu będzie co roku na nowo ustalana przez rząd.

Na razie nie wiadomo jeszcze dokładnie, gdzie i na jakich drukach można składać wnioski o przyznanie mieszkania w ramach programu. 11 września weszła w życie ustawa, która powołała do życia Krajowy Zasób Nieruchomości. To właśnie ta instytucja będzie odpowiedzialna za przyjmowanie wniosków oraz dysponowanie mieszkaniami na wynajem.

Czytaj też: Mieszkanie Plus na gruntach PKP w Gdańsku

Rozporządzenie dotyczące stawek czynszów jest obecnie w konsultacjach.

Tak mogą wyglądać budynki powstające w ramach Mieszkania Plus

We wrześniu rozstrzygnięty został konkurs na dom modelowy w programie Mieszkanie Plus. Organizator konkursu, BGK Nieruchomości, przyznał cztery równorzędne nagrody. Otrzymały je warszawskie pracownie: S.A.M.I. Architekci, Kuryłowicz & Associates, EMA Studio, Mateusz Herbst (w konkursie startowały też pracownie trójmiejskie, ale żadna z nich nie dostała się do finału). Zwycięzcom przyznano po 35 tys. zł. Nie ma pewności czy (po dostosowaniu do warunków konkretnych działek) takie właśnie projekty będą realizowane na trójmiejskich budowach Mieszkania Plus.

Zamierzasz skorzystać z programu" Mieszkanie Plus"?
44%

tak

56%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1435