Minecraft w przestrzeni publicznej. Nagroda dla trójmiejskiej pracowni

8 czerwca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Budnik

Trójmiejska pracownia architektoniczna Sikora Wnętrza Architektura zajęła trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie wskazującym rozwiązania, które mogą pomóc w projektowaniu przestrzeni publicznej sprzyjającej integracji międzyludzkiej. Architekci zaproponowali, by ludzie sami mogli komponować przestrzeń z kolorowych bloków.Badania dowodzą, że przebywanie wśród ludzi i podtrzymywanie z nimi osobistych relacji (nie przez telefon i internet) czyni nas szczęśliwymi. W czasach, gdy ludzie coraz bardziej izolują się od siebie, portal Arch Daily oraz organizacja Bubble Design Competitions ogłosiła międzynarodowy konkurs dla architektów "Wyeliminuj samotność poprzez projektowanie". Został on zorganizowany w odpowiedzi na pogłębiające się współcześnie zjawisko samotności i izolacji na świecie. Architekci mieli za zadanie pokazać rolę architektury i projektowania w rozwiązywaniu palących problemów społecznych.

Czytaj także: Minecraft - tworzą modele miast, by je potem upiększyć


Wyłoniono trzydziestu finalistów, przyznane zostały trzy nagrody główne i siedem wyróżnień. Prace oceniało międzynarodowe jury, wywodzące się głównie ze środowiska naukowego. Trzecie miejsce zajęła gdańska pracownia Sikora Wnętrza Architektura. Architekci (Jan Sikora, Ewa Siostrzonek, Katarzyna Maliszewska) zaproponowali, by do aktywowania i meblowania placów publicznych używać modułów wykonanych z pochodzącego z recyklingu plastiku.

W nawiązaniu do znanej gry komputerowej Minecraft, gdzie z modułów budowane są całe miasta, architekci swoją pracę zatytułowali Mind Craft.

Mind Craft. Mobilne, różnokształtne i różnokolorowe bloki pozwalają budować przestrzeń w sensie fizycznym i mentalnym. Więcej zdjęć (10)

Mind Craft. Mobilne, różnokształtne i różnokolorowe bloki pozwalają budować przestrzeń w sensie fizycznym i mentalnym.

grafika Sikora Wnętrza Architektura

Mind Craft. Mobilne, różnokształtne i różnokolorowe bloki pozwalają budować przestrzeń w sensie fizycznym i mentalnym.

grafika Sikora Wnętrza Architektura

- MindCraft pozwala ludziom ręcznie i od podstaw projektować ich własne otoczenie. Można wybierać kształty, przypisywać kolory do konkretnych funkcji, budować przestrzeń dla siebie i innych. Moduły są wykonane z pochodzącego z recyklingu plastiku, dostępne w okolicy przestrzeni publicznych - czytamy w opisie projektu. - Niektóre z nich są tak duże, że budowanie większych struktur możliwe jest tylko z pomocą innych osób. Współpraca jest głównym elementem tej gry, nawiązuje się ona w naturalny sposób i wiąże ludzi ze sobą.
Według wizji architektów tworzone przestrzenie są płynne, wciąż się zmieniają. To, co dzieje się w stworzonych obiektach, zależy od ludzi. Mogą to być warsztaty, wystawy, ćwiczenia, medytacja i rozrywka, na przykład koncerty lub imprezy publiczne.

Dla Jana Sikory, właściciela pracowni, ten, jak i inne projekty koncepcyjne, które powstają w pracowni są dowodem na to, że projektant może być kreatywny nawet w polskich realiach.

- Kilka lat temu powstał koncept "pracowni otwartej", która działa nie tylko na polu komercyjnym, ale też zaprasza z Europy fantastycznych młodych ludzi do współpracy przy ciekawych międzynarodowych projektach. Ten model zaczyna przynosić owoce, co mnie bardzo cieszy, bo nie jest łatwo w polskich "drapieżnych" realiach myśleć o projektowaniu szerzej - w kontekście edukacji, kultury i przestrzeni eksperymentu - mówi Jan Sikora. - To idea projektowania zrównoważonego, daleka od budowania pracowni jako fabryki dokumentacji, z dala od ciekawych idei i szerszych koncepcji.

Projekt stadionu na terenie wysypiska śmieci; NigeriaW tym roku pracownia znalazła się w finalne międzynarodowego konkursu na projekt stadionu w Lagos (Nigeria), który planowany jest na wysypisku śmieci.

Projekt jest próbą odejścia od klasycznego rozumienia stadionu jako dużego, zamkniętego obiektu, dostępnego tylko podczas odbywających się tam wydarzeń. Proponowana forma to zestaw 22 wieżowców znajdujących się na obecnym składowisku odpadów. Każdy z budynków składa się z wielofunkcyjnych modułów, które zmieniają funkcję w zależności od okoliczności i potrzeb. Skala kompozycji kontrastuje z niższym, gęsto zabudowanym otoczeniem, dzięki czemu Upstadium (to nazwa projektu) wyróżnia się w mieście i staje się nową ikoną Lagos.

Przestrzeń miasta:
53%

dobrze się w niej czuję, lubię przebywać na ulicach i placach

25%

korzystam z niej na co dzień, ale się nad tym nie zastanawiam

22%

nie zwracam na to uwagi

zakończona

łącznie głosów: 118