Modny i praktyczny ogród. Z kamieniami

31 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 4 lat)
Ilona Raczyńska

Kruszywa ogrodowe to idealne materiały do stworzenia ładnej i praktycznej nawierzchni czy uzupełnienia zielonej przestrzeni w ogrodzie. Żwiry, tłucznie, otoczaki, grysy czy kamienie ozdobne można wykorzystać na wiele sposobów.



Popularność kruszyw ogrodowych wzrasta z roku na rok, co widać po zwiększającej się ofercie w składach kamieni na terenie Trójmiasta i okolic. Występują w różnych rozmiarach, frakcjach, a także szerokiej gamie kolorystycznej, co daje duże możliwości aranżacyjne niezależnie od powierzchni, stylu i wyglądu ogrodu.

- Kruszywa to w ostatnich latach bardzo popularny materiał wykorzystywany do dekorowania i uzupełniania przestrzeni, a także podkreślenia jej charakteru - mówi architekt krajobrazu Agata Twaróg z firmy Zielone Kreacje. - Umiejętnie dobrane wpiszą się w każdy klimat i styl ogrodu, niezależnie od tego, czy preferujemy ogrody naturalne, nowoczesne czy na przykład japońskie.
Tego typu materiały używane są na rabatach przed domem, między ścieżkami, a elewacją domu, wokół małej architektury, fontann czy oczku wodnym. W efekcie wszystko wygląda atrakcyjnie i naturalnie. Są także praktyczne i bardziej trwałe niż kora.

- Można połączyć żwiry z dużymi płytami kamiennymi lub betonowymi, tworząc ścieżki w ogrodzie. Innym pomysłem jest połączenie deski na przemian ze żwirem, który doskonale wypełnia wolne przestrzenie między nimi - proponuje architekt krajobrazu Dagmara Berent z Aurea Garden. - Takie nawierzchnie nie tylko dodają elegancji, czystości w wyglądzie ogrodu, ale również tworzą odwadniający drenaż wokół budynku; dzięki nim elewacja nie brudzi się. Wymagają nieco pielęgnacji, odkurzania, pielenia i grabienia, ale są niewątpliwie materiałami tak pięknymi, że powinno się z nich robić w ogrodzie częstszy użytek.
Najtańsze są żwiry płukane, np. rzeczne. Kosztują od 1 zł za kg. Za tonę grysu zapłacimy około 300-500 zł. Dostępne są w wielu odcieniach - od szarości, przez zielenie, czerwienie, aż po nakrapiane. Najdroższym materiałem są otoczaki (małe kamienie), które także występują w wielu kolorach. Większość z nich kosztuje ok. 3-4 zł za kg.

- W zależności od rodzaju materiału zapotrzebowanie waha się od 50 do 100 kg na m kw. Na przykład na 10 m kw. potrzebne będzie 700 kg grysu - dodaje Przemysław Borkowski z firmy Cztery Pory Roku. - Trzeba liczyć się z tym, że w przypadku dużych ogrodów potrzebne jest czasem nawet 30 ton materiału, a co za tym idzie większa kwota do zapłaty. Dlatego zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w towar w składach kamieni, niż kupować w worku w markecie budowlanym, gdzie ceny bywają nawet cztery razy wyższe.
A co wybrać do danej części ogrodu? Żwiry zdecydowanie bardziej sprawdzą się na rabatach niż jako wykończenie ścieżki. Mają zaokrąglone krawędzie, przez co nie klinują się tak jak grysy i łatwiej się przemieszczają. Często są także wykorzystywane na opaskach wokół domu.

- Naturalne żwiry, na przykład rzeczne, sprawdzą się także w ogrodach naturalistycznych - przy strumieniach, oczkach wodnych. Ich kolorystyka dobrze komponuje się z otoczeniem i wpisuje w krajobraz - mówi Agata Twaróg. - Otoczaki najczęściej wykorzystywane są jako uzupełnienie pojedynczych przestrzeni. Dobrze wyglądają w ogrodach japońskich, a także nowoczesnych, modernistycznych, rzadziej wykorzystywane są na ścieżkach, gdyż ich wygładzone, zaokrąglone krawędzie utrudniają chodzenie. Dobrze wyglądają także jako opaska wokół domu, jednak z uwagi na wysokie koszty rzadko wykorzystywane są w ten sposób.
Z roślinami dobrze komponują się zarówno żwiry jak i jasne grysy, białe, beżowe, piaskowe oraz ciemne - w odcieniach szarości, grafitu, zieleni, wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.

- Dobierając kolorystykę warto zwrócić uwagę nie tylko na rośliny, ale także na elewację domu, kolorystykę małej architektury i innych dodatków w ogrodzie - radzi Agata Twaróg. - Przy roślinach o niewielkich, drobnych rozmiarach lepiej sprawdzą się grysy i żwiry o mniejszej frakcji np. 2-8 mm. Przy większych roślinach możemy zdecydować się także na grysy o frakcji np. 16-32 mm czy też otoczaki.
Krzewy i byliny doskonale rosną w warstwie żwiru, grysu i drobnych kamyków pod warunkiem, że nie jest ona grubsza niż 10 cm.

Zdaniem ekspertów od projektowania ogrodów na ścieżki najlepiej wykorzystywać grysy, gdyż ich łamana struktura dobrze sprawdza się wszędzie tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu w miarę jednolitej struktury. Poza tym to znacznie mniejszy koszt niż w przypadku nawierzchni z kostki czy płyt.

- Naturalnie ostre krawędzie grysu i nieregularne kształty sprawiają, że materiał ten dobrze się klinuje, dlatego też jest z powodzeniem wykorzystywany na ciągach komunikacyjnych. Najczęściej wykorzystywane frakcje to 2-8 mm, 8-16 mm i 16-32 mm. Przy większych chodzenie może być mniej komfortowe niż przy mniejszych - mówi Agata Twaróg.
Zarówno grysy, żwiry jak i otoczaki można wykorzystać także do uzupełniania donic, czy koszy gabionowych. Mogą także pełnić funkcję ściółki, ograniczając rozrost chwastów.

Przed położeniem kruszywa należy pamiętać o zabezpieczeniu podłoża. Aby uniknąć przerastania chwastów warto umieścić pod kruszywem geowłókninę lub agrowłókninę. Zarówno granice ścieżek z grysu, jak i rabat z otoczaków czy żwiru, dobrze zabezpieczyć obrzeżem np. z tworzywa czy też kostką.

- Połączenie agrowłókniny ze żwirkami i grysami minimalizuje rozwój chwastów. Żwir jest tanim i wygodnym materiałem, który możemy wykorzystać nie tylko do utwardzania ścieżek, ale także jako mulcz. Taki typ nawierzchni spowalnia parowanie gleby - dodaje Dagmara Berent. - Bardzo ważne jest wykonanie oddzielenia żwiru od przylegających do nich nawierzchni: trawnika, czy rabat z korą sosnową. Można do tego zastosować opaskę z kostki brukowej, czy kamiennej, lub po prostu ułożyć rząd kamieni. Niewielka różnica poziomów sprawi, że żwir pozostanie na swoim miejscu.
Czy podobają ci się kruszywa w ogrodzie?

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wyniki będą opublikowane wkrótce.

łącznie głosów: 107