Najem krótkoterminowy. Wyraźny spadek przychodów

19 lipca 2020, 10:00
Joanna Puchala

Nie ma turystów zagranicznych, a Polacy - jeśli decydują się wynająć mieszkanie na urlop w Trójmieście - robią to w ostatniej chwili. Polityka rezerwacji musiała zatem ulec zmianie, a właściciele mieszkań na wynajem krótkoterminowy na pewno zamkną sezon z niższymi zyskami niż rok temu.- Początek pandemii miał miejsce w marcu i był to moment, gdy rozpoczęły się masowe anulacje rezerwacji. Od tego miesiąca dwukrotnie wprowadzano zakaz prowadzenia działalności w zakresie wynajmu apartamentów. Obsługiwaliśmy wtedy pojedyncze biznesowe rezerwacje w apartamentach lub wynajmy na kwarantanny za niskie ceny. Ludzie przestali poruszać się po kraju. W tym roku nie udało się skorzystać z bardzo wysokich zysków, które przynoszą wydarzenia takie jak długi weekend majowy, Opener, czy rozpoczęcie wakacji, bo dopiero po weekendzie majowym ogłoszono zniesienie zakazu prowadzenia działalności - mówi Paulina Kozłowska z Elite Apartments.
Mimo że gospodarka została odmrożona, a Polacy w tym roku wybierają głównie odpoczynek w kraju, to dla właścicieli mieszkań na wynajem krótkoterminowy zauważalny jest spadek zainteresowania odwiedzinami Trójmiasta przez turystów zagranicznych.

- Jednym z najbardziej znaczących aspektów jest brak gości zagranicznych, którzy - szczególnie w centrum Gdańska - stanowili większość klientów. Widzimy to doskonale, bo lokale z naszej oferty mają wysoki standard i topowe lokalizacje, więc są najbardziej popularne wśród przyjezdnych z zagranicy. Tak naprawdę wciąż czekamy na dynamiczne wzrosty w turystyce - mówi Paulina Kozłowska.

Czytaj także: Najem krótkoterminowy - szykują się zmiany w prawieByć może okazją do tego będzie Jarmark Dominikański, który (chociaż w zmienionej formie), ma się odbyć w tym roku. Jest to jeden z najpopularniejszych okresów w ciągu roku wśród turystów przyjeżdżających do Gdańska.

- Kiedy porównamy ostatnie tygodnie do analogicznego okresu w roku ubiegłym, nie możemy powiedzieć, że sytuacja wróciła do normy. Raczej powoli do niej wraca... ale nikt z nas nie wie ile to może potrwać. W najbliższych tygodniach nie należy się spodziewać gości z zagranicy, a Polacy często odkładają podjęcie decyzji o wyjeździe na wakacje na ostatnią chwilę, co wyraźnie obserwujemy. Ale z drugiej strony nie można się temu dziwić. Tego lata należy się cieszyć z każdej dokonanej rezerwacji - wyjaśnia Adam Żóraw z Baltic Rent.

Kim są najemcy?- Zainteresowanie najmem mojego mieszkania w tym sezonie jest znacznie niższe niż w ubiegłych latach. Ci, którzy je wynajmują, to zupełnie inne osoby niż dotychczas. Zdecydowaną większość stanowią Polacy - mówi Patrycja, która wynajmuje mieszkanie krótkoterminowo w Gdańsku.
Oprócz tego, że większość zainteresowanych najmem krótkoterminowym stanowią polscy turyści, inaczej wygląda również dokonywanie rezerwacji - często na przyjazd decydują się w ostatniej chwili.

- Goście obecnie rezerwują mieszkania na ostatnią chwilę, w zależności od sytuacji i pogody. Jako firma musieliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom gości i zmienić warunki rezerwacji i anulacji na bardziej elastyczne, by nasza oferta była konkurencyjna. Wystarczy porównać ilość rezerwacji na przyszłe lipcowe i sierpniowe terminy, która jest kilkukrotnie mniejsza niż w ubiegłych latach o tej porze roku - wyjaśnia Paulina Kozłowska. - Na dzień dzisiejszy największą popularnością cieszą się lokalizacje blisko linii brzegowej. Apartamenty w Sopocie oraz na Przymorzu, w Jelitkowie, czy Brzeźnie wynajmują się bardzo dobrze, jak co roku w okresie wakacyjnym.

Najem krótkoterminowy czy zmiana na długoterminowy?Zmniejszone obłożenie najmu krótkoterminowego sprawia, że właściciele mieszkań rozważają lub decydują się na zmianę formy najmu na długoterminowy.

- Część właścicieli zdecydowała się na wynajem długoterminowy ze względu na pewny zysk i stabilne źródło dochodu - dodaje Paulina Kozłowska.
Taką decyzję podjął nasz czytelnik Wojtek.

- Od kilku lat wynajmuję mieszkanie w dobrej lokalizacji. Z reguły zawieram umowy najmu do rozpoczęcia sezonu letniego, a przez wakacje wynajmuję je turystom. Ze względu na pandemię, postanowiłem zrezygnować z tego schematu, zwłaszcza że długoterminowi najemcy wyrazili wolę wynajęcia go na okres lata - wyjaśnia Wojtek.

Czytaj także: Ceny najmu długoterminowego nie spadają, ale ofert wyraźnie przybyłoInnego zdania jest Adam Żóraw z Baltic Rent, którego większość klientów, mimo zaistniałej sytuacji, zdecydowała się na kontynuowanie najmu krótkoterminowego również w tym roku. Wiele zależy jednak od lokalizacji takich mieszkań.

- Jeśli apartamenty znajdują się na przykład w ścisłym centrum Gdyni, w okolicy skweru Kościuszki czy Teatru Muzycznego, zaledwie kilkaset metrów od morza, to taka lokalizacja apartamentu "obroni się" zarówno w miesiącach jesienno-zimowych, jak również w tych trudnych czasach - podkreśla Adam Żóraw.

Ogłoszenia. Mieszkania i apartamenty na wynajem krótkoterminowy

Mieszkanie na Kwaranntannę za 700zł w centrum Gdańska
700 zł
Gdańsk Śródmieście
na godziny
100 zł
Gdańsk Śródmieście
Na godziny
Kwatery pracownicze
500 zł
Gdańsk
Kwatery pracownicze
Jak w tym roku spędziłe(a)ś/spędzisz urlop?
12%

w kraju, nie wykluczam zwiedzania dużych miast

35%

w kraju, ale na łonie przyrody, z dala od mas ludzkich

8%

jeszcze nie wiem

29%

nie wybieram się na urlop

16%

pojadę za granicę

zakończona

łącznie głosów: 1126