• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Naprawa AGD. Jakie urządzenia psują się najczęściej?

Joanna Stolp
16 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Sprzęty AGD psują się częściej niż przed laty, ale wbrew pozorom nadal chętnie są oddawane do naprawy. Jej koszty zazwyczaj są niższe niż zakup nowego sprzętu. Sprzęty AGD psują się częściej niż przed laty, ale wbrew pozorom nadal chętnie są oddawane do naprawy. Jej koszty zazwyczaj są niższe niż zakup nowego sprzętu.

Chociaż dużo mówi się o tym, że zepsute sprzęty są wymieniane na nowe, to nadal wiele osób decyduje się na naprawę sprzętu AGD. Co ciekawe, nie dotyczy to wyłącznie większych urządzeń: pralek, suszarek, zmywarek czy lodówek. Serwisy napraw w Trójmieście odnotowują także częste zapytania o usunięcie usterki małego AGD.



Naprawa AGD w Trójmieście



Gdy w domu zepsuje się sprzęt AGD:

Do tego, że sprzęty AGD psują się szybciej niż przed laty, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Wiele mówi się o celowym postarzaniu sprzętów i skracaniu cyklu życia produktów. Zdarzało się, że niektórzy producenci nie przygotowywali części zamiennych do uszkodzonych produktów i tym samym zapewniali sobie nowych klientów.

To zmieniła dyrektywa unijna, która weszła w życie w ubiegłym roku, a która producentom takich urządzeń, jak m.in. pralki, zmywarki czy lodówki, nakazuje zapewnienie dostępu do części zamiennych do produkowanych przez nich sprzętów przez kilkanaście lat po zakończeniu produkcji.

Naprawa coraz częściej się opłaca



Nie na tym polega jednak problem. Czasami naprawy sprzętów są o wiele bardziej skomplikowane niż dawniej. Producenci umieszczają niektóre elementy w trudniej dostępnych miejscach.

- Wiele zależy od technologii stosowanej aktualnie przez producentów. Przykładowo, aktualnie montowane są tzw. pompo-grzałki w zmywarkach, a dawniej były to dwa elementy. W przypadku awarii trzeba naprawiać całość - mówi Marek Grabowski z Pogotowie AGD Trójmiasto.
Mimo że naprawy sprzętów przez to są większym kosztem niż kiedyś, to nadal cieszą się popularnością. Czy każdy sprzęt warto jednak naprawiać?

- Niezależnie od rodzaju sprzętu warto decydować się na naprawę, ponieważ koszt naprawy zawsze będzie o wiele niższy niż zakup nowego sprzętu - ocenia Czesław Prądziński z Aba Eko Mors, serwisu naprawy AGD. - Ponadto stare sprzęty są w lepszej kondycji technicznej niż nowe i często warto je naprawić.
Wyjątkiem są oczywiście poważniejsze usterki, w przypadku których naprawa nie tylko jest nieopłacalna, ale i niemożliwa.

- Takim wyjątkiem może być nieszczelność układu chłodniczego, która powoduje zatopienie w obudowie sprzętu, a w konsekwencji brak możliwości naprawienia usterki. Wówczas sprzęt nadaje się do utylizacji i wymiany na nowy - dodaje Czesław Prądziński.

Co psuje się najczęściej?



Chociaż naszym rozmówcom trudno było wskazać markę lub rodzaj sprzętu, które psują się najczęściej, to wśród rodzajów awarii prym wiedzie brak czynnika chłodniczego ze względu na użycie słabej jakości materiałów, a także uszkodzenia elektroniki. Warto podkreślić, że płyty główne są często dość drogie w zakupie, a po latach mogą być także niedostępne u producenta. W przypadku lodówek usterkom ulegają zazwyczaj: kompresor, termostat lub żaluzja, a w przypadku zmywarek: pompo-grzałka, hydrostat, panel sterujący, ramię natryskowe czy wąż odpływowy.

Czytaj także: Pralka w domu. Jak wybrać bezpieczne i wygodne miejsce?

Do naprawy wiele osób zgłasza także małe AGD, np. odkurzacze. Do naprawy wiele osób zgłasza także małe AGD, np. odkurzacze.

Nie tylko duże AGD



Na naprawę sprzętu AGD chętnie decydujemy się nie tylko w przypadkach pralek, suszarek, zmywarek czy lodówek. Mniejsze, i w konsekwencji tańsze AGD, równie chętnie oddajemy do serwisu.

Koszty naprawy AGD



Koszt naprawy sprzętu AGD zależy nie tylko od jego rodzaju, ale także producenta (kosztu części zamiennych) i rodzaju usterki. Za najprostsze naprawy zapłacimy od kilkudziesięciu złotych, a za te bardziej skomplikowane - kilkaset. Zanim zdecydujemy się na odpłatną naprawę, warto sprawdzić, czy nasz sprzęt nie jest jeszcze objęty gwarancją.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (111)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane