Niebanalne oświetlenie. Neon w domowym wnętrzu

15 lutego 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Joanna Puchala

Oświetlenie pełni funkcję użytkową - to oczywiste. Jednak coraz częściej, według zasady "światło jest bogactwem biedaków", przy jego pomocy kreuje się atmosferę wnętrza i nadaje mu indywidualny charakter. W takich działaniach warto sięgnąć po niebanalne rozwiązania.Aktualnie dostępne rozwiązania z branży oświetleniowej gwarantują różnorodność materiałów i nietypowe połączenia tworzyw. Lampy same w sobie mogą stanowić dekorację.

- Wieloramienny żyrandol w nowej, minimalistycznej odsłonie w kolorze chromu powieszony w sypialni lub w jadalni, przyciągnie uwagę i dopełni wystrój. Jeśli chcemy nietuzinkowo podkreślić indywidualny charakter wnętrza, zagrajmy skalą i zdecydujmy się na lampę w wersji XXL - mówi Aneta Mątewska z Solo Studio w Gdyni.
W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się elementy podświetlane systemami diodowymi. Dzięki nim możemy naprawdę odmienić wizerunek wnętrza. Dobierając odpowiednie parametry, takie jak: barwa, moc czy kąt świecenia uzyskuje się pożądany efekt. Diody stanowią źródło światła dla podświetlenia materiałów przeziernych takich jak sufity napinane, pleksi, poliwęglan. Coraz częściej stosuje się także diody RGB, które przy pomocy sterownika świecą na dowolny kolor.

Inne, równie interesujące rozwiązanie stanowi też tak zwany "efekt halo". Wydobywa światło z odbicia, gdzie elementem, który buduje nastrój jest poświata powstająca na ścianie, suficie czy innej płaszczyźnie.

- Ciekawym rozwiązaniem okazują się także neony, które ostatnio przechodzą swój renesans. Szklana rurka, barwiona w masie lub luminoforem jest wyginana w różne kształty, litery i znaki. Neony zamawiane są nie tylko do barów, pubów, restauracji czy aranżacji wystaw sklepowych, ale również do stworzenia indywidualnego charakteru prywatnych przestrzeni - opowiada Andrzej Balandowski z Balanda Fabryka Reklamy.
Neony są aktualnie silnym trendem w aranżacji wnętrz. Kiedyś były kojarzone z wielkomiejskimi reklamami i komercyjnymi lokalami. Dzisiaj bardzo często są wykorzystywane we wnętrzach prywatnych. Specyficzna dla nich poświata buduje niespotykany klimat. Dzięki niej powstaje niebanalny, delikatny efekt iluminacji. Neonowe litery i symbole w subtelny sposób wpisują się w każde wnętrze, tworząc finezyjne kompozycje zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach. Łącząc ciepło światła żarówek z charakterystycznym blaskiem klasycznego neonu z ręcznie giętego szkła, uzyskujemy unikalny, gustowny efekt.

Czytaj także: Aneks kuchenny. Dziel lub łącz przestrzeń

Neon kreatywnej osobie daje spore pole do popisu. Napisy czy symbole umieszczone na ścianie pomagają spersonalizować wnętrze. Dzięki nim, możemy umieścić we wnętrzu cytaty z naszych ulubionych książek, afirmacje czy grafiki.

Inną metodą na wprowadzenie indywidualnego charakteru do wnętrza jest łączenie neonów z żarówkami w stylu retro. W ten sposób można wykonać nie tylko pojedyncze litery czy wyrazy. Często spotykanym zjawiskiem jest produkcja symboli i innych (dowolnych) kształtów wypełnionych żarówkami.

- Efektem jest dzieło sztuki, chemii i elektroniki w jednym. Realizujemy zarówno własne pomysły, jak i tworzymy różne kształty na zamówienie - podkreśla Tomasz Ciepliński z Pretende.
Ceny są ściśle uzależnione od stopnia zaawansowania danego elementu, dlatego każdy projekt jest wyceniany indywidualnie.

Co myślisz o umieszczaniu neonów we wnętrzach prywatnych?
11%

nigdy o tym nie słyszałem

19%

ciekawe rozwiązanie, chociaż chyba nie zdecyduję się nigdy na neony

25%

chcę takie mieć u siebie w mieszkaniu

6%

mam i sobie chwalę

24%

nie podobają mi się

15%

mam mieszane odczucia co do tego trendu

zakończona

łącznie głosów: 93