Rynek nieruchomości. Deweloperzy i pośrednicy są dostępni

20 marca 2020, 8:00
Ewa Budnik

W czasie kwarantanny czy pobytu w domu wiele osób ma czas na wielokrotnie odkładane zajęcia, w tym na szukanie nowego lokum. W Serwisie Ogłoszeniowym Trójmiasto.pl jest niemal normalny ruch, biura sprzedaży deweloperów i pośredników w większości są otwarte, choć klienci chętniej korzystają z innych - niż osobista wizyta - kanałów komunikacji.Nie będziemy w tym miejscu spekulować, co się stanie z cenami mieszkań i szerzej rynkiem nieruchomości po zakończeniu pandemii, bo na tę chwilę wszelkie stwierdzenia są tylko "gdybaniem".

Na dzisiaj nie ulega jednak wątpliwości, że część z nas ma więcej czasu na zajęcie się pracami domowymi, małymi remontami (o czym świadczą żniwa marketów budowlanych z ubiegłego weekendu) czy przeglądaniem ofert o sprzedaży mieszkań. Sprawdziliśmy to w naszych statystykach - po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego nasi użytkownicy odwiedzają kategorię Nieruchomości Serwisu Ogłoszeniowego Trojmiasto.pl niemal równie często jak na początku marca, w lutym i styczniu.

Ogłoszenia. Nowe i używane mieszkania w Trójmieście i okolicach

Mieszkanie po remoncie, ścisłe Centrum !
990 000 zł
Gdynia Śródmieście
3 pokoje|Szkoła|3 piętro
379 000 zł
Gdynia Obłuże
3 pokoje|Szkoła|3 piętro
2 pok. z ogrodem| dla studenta,pary| Centrum
575 000 zł
Gdańsk Długie Ogrody


Deweloperzy pracują głównie zdalnie i onlineCzęść biur sprzedaży deweloperów jest zamknięta, inni deklarują, że są przygotowani na bezpieczny kontakt z klientem w biurze, jeśli wyrazi on wolę spotkania. Lepiej zatem przed odwiedzinami u dewelopera zadzwonić i upewnić się, czy biuro jest otwarte. W takiej sytuacji możemy też spodziewać się propozycji wideorozmowy.

- Nasze biuro działa w trybie zdalnym, ale w każdej chwili możemy przygotować spotkanie. Jesteśmy też otwarci na kontakt wszystkimi innymi kanałami komunikacji - odpisujemy na zapytania e-mailowe, jesteśmy pod telefonem - mówi Jacek Rostankowski z Invest Pel.

Nasz rozmówca przyznaje jednocześnie, że umówieni wcześniej klienci odwołali spotkania, a ostateczne decyzje zakupowe są odkładane na czas po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego.

W trybie zdalnym działają też biura sprzedaży Allcon Osiedla.

- Klienci posłuchali próśb o pozostanie w domach i przełożyli planowane spotkania. Wciąż jednak są osoby, które chcą uzyskać informację o ofercie i dopytują o mieszkania. Doradcy są więc w stałym kontakcie z klientami drogą e-mailową i telefoniczną - informuje Agnieszka Borowczyk z Allcon Osiedla. - Jednocześnie obserwujemy, że użytkowcy spędzają więcej czasu online, a ruch na naszej stronie jest na podobnym poziomie co w poprzednich tygodniach. Czas spędzany przez użytkowników na stronie wydłużył się - widać, że ludzie teraz więcej czasu mogą poświęcić na oglądanie oferty na www.

Deweloperzy w Trójmieście i okolicachW Euro Stylu pracownicy są już gotowi do odbywania spotkań w formule online. W czasie połączenia można porozmawiać, nie tylko wzajemnie się widząc, klient ma możliwość cyfrowego zapoznania się z dokumentami i ofertą dostępnych mieszkań. Deweloper deklaruje, że obsługa transakcji i obieg dokumentów może się odbywać również za pośrednictwem internetu.

Część biur sprzedaży przygotowana i otwartaPoza tym, że Euro Styl wprowadził możliwość spotkania online, to jednocześnie biura sprzedaży pozostają otwarte. W placówkach wprowadzono odpowiednie procedury gwarantujące bezpieczeństwo pracowników i klientów. Na miejscu znajdują się niezbędne środki higieny i dezynfekcji.

Podobnie jest w Robyg, którego część biur (na Morenie i przy inwestycji Zajezdnia Wrzeszcz), mimo mniejszego ruchu, jest otwarta.

- Wielu klientów zmieniło formułę kontaktu ze sprzedawcami na internetową. Uruchamiamy możliwość wideospotkania z klientami. To działa jak normalne spotkanie w biurze sprzedaży - włącznie z tym, że klient na monitorze swojego komputera będzie mógł zobaczyć wszystkie dokumenty, projekty, prospekty - informuje Anna Wojciechowska, dyrektor gdańskiego oddziału Robyg.
Czytaj także: mieszkania w Trójmieście w cenie poniżej 7 tys. zł za m kw.

Otwarte są także biura sprzedaży Grupy Inwestycyjnej Hossa.

- Mamy dyżury w biurach sprzedaży, ale też sami klienci preferują teraz kontakt e-mailowy i telefoniczny. Możliwe są u nas także wideorozmowy. Jeśli klient jest zainteresowany taką formułą kontaktu, to jak najbardziej możemy to ustalić. Widzimy teraz zainteresowanie ze strony klientów, którzy mają teraz trochę więcej czasu na spokojne zapoznanie się z ofertą - opowiada Justyna Glazar z GI Hossa.
Na brak klientów nie narzeka Ekodeweloper, który buduje domy szeregowe na Morenie.

- Mamy otwarte biuro sprzedaży, działamy rozsądnie, przestrzegamy wszystkich zasad bezpieczeństwa i wcale nie dostrzegamy, by klientów było radykalnie mniej. Sprzedaliśmy w ostatnim czasie kolejne domy, co jest pozytywnym sygnałem, że klienci jednak nie boją się tak bardzo - informuje Anita Damrat z biura sprzedaży Ekodeweloper.

Zastój u pośrednikówW gorszych nastrojach są pośrednicy nieruchomości, których oferta to w dużej mierze rynek wtórny. Niektórzy mówią o całkowitym zastoju, bo właściciele nieruchomości na sprzedaż boją się teraz wpuszczać do mieszkań osoby z zewnątrz, a nabywcy również nie mają ochoty na wycieczki po domach.

Warto jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie nieruchomości na sprzedaż czy wynajem są zamieszkałe. Część z nich można oglądać bez obawy przed zarażeniem. Świadczy o tym ogłoszenie zamieszczone w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl, gdzie pośrednicy agencji Muskat&Wicher zapewniają, że przeznaczone na wynajem mieszkanie w Śródmieściu Gdyni jest niezamieszkałe. "W czasie prezentacji nieruchomości obecny będzie tylko nasz pośrednik. Nasi pośrednicy zostali przeszkoleni w zakresie zachowania maksymalnych zasad bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi WHO" - czytamy w ogłoszeniu.

Agencje nieruchomości w Trójmieście i okolicach- Widzimy, że ruch w przeglądarkach jest duży i mamy nadzieję, że to się przełoży na zainteresowanie klientów, kiedy ograniczenia związane z pandemią już miną. Teraz jednak nawet osoby, które już były zdecydowane na transakcję, chwilowo się wstrzymują, a nowi klienci czekają z umawianiem się. Dotyczy to zarówno rynku mieszkaniowego, jak i komercyjnego - mówi Paweł Grabowski z agencji Big Property. - Tymczasem jesteśmy gotowi do udzielenia wszelkich informacji, nie odmawiamy spotkań związanych ze sprzedażą czy najmem, również na rynku komercyjnym. I, co oczywiste, jesteśmy przygotowani, by spotkania takie były bezpieczne pod kątem epidemicznym.
Gdybyś teraz kupował(a) nieruchomość:
10%

poszedłbym/poszłabym do biura sprzedaży lub na spotkanie

28%

wszystko, co możliwe, załatwiał(a)bym przez telefon i internet

9%

nie wiem, to zależy od sytuacji

53%

zrezygnował(a)bym teraz z zakupu

zakończona

łącznie głosów: 608