Nietypowe Budowle Trójmiasta. Gmach przy ul. Morskiej 79 w Gdyni

18 lipca 2020, 15:00
oprac. Ewa Budnik

Gmach przy Morskiej 79 w Gdyni zwraca uwagę nieco inną architekturą niż powszechny w Gdyni modernizm.

W tym odcinku cyklu Nietypowe Budowle Trójmiasta opowiadamy o monumentalnym gmachu przy ulicy Morskiej 79Mapka - obok głównego budynku Uniwersytetu Morskiego. W poprzednim odcinku prezentowaliśmy Wieżę Bartosa nad Martwą Wisłą w Gdańsku, a w kolejnym pokażemy gigantyczny silos obok wjazdu do tunelu pod Martwą WisłąMapka.

 

Do przedstawienia historii monumentalnego gmachu zachęcił redakcję pan Michał.

- Przejeżdżałem Morską rowerem. Ten gmach nie jest oczywiście żadnym schronem ani budowlą przemysłową, ale może jest ciekawy do opisania? Jego front robi wrażenie i chyba jest przedwojenny... - zastanawia się nasz czytelnik.
Rzeczywiście budynek nie zwraca uwagi przejeżdżających ulicą Morską osób tak bardzo jak sąsiedni budynek Uniwersytetu MorskiegoMapka, bo jest bardziej wycofany w stosunku do głównej arterii, ale historycznie należy do tego samego kompleksu budynków zaplanowanych we wczesnej fazie rozwoju Gdyni.

Pierwszy budynek wielkiego kompleksu szkółInformacje na temat historii tego miejsca znaleźć można w opracowaniu znawczyni i miłośniczki gdyńskiego modernizmu, prof. Marii Sołtysik, "Gdynia. Miasto dwudziestolecia międzywojennego. Urbanistyka i architektura".

Zanim obszar, gdzie dzisiaj stoją zabudowania Uniwersytetu Morskiego oraz mieszczący kilka szkół gmach przy Morskiej 79, został zabudowany, znajdowała się tutaj posiadłość Grabowo (z karczmą). Tak jak i dzisiaj znajdowała się ona przy głównym szlaku drogowym z Gdańska do Pucka i Lęborka.

Lokalizacja szkół zawodowych na terenach Grabowa została ustalona w 1926 roku. Później, w latach 1928-1930, powstał ogólny plan dzielnicy Grabówek, ze wskazaniem, że szkoły staną na prostokątnej działce przy ówczesnej Szosie Gdańskiej. Powstać miało tu aż pięć szkół: szkoła handlu morskiego, budowlano-drogowa, rzemieślniczo-przemysłowa, szkoła morska i szkoła jungów dla niższej kadry marynarskiej, a także bursy i budynki mieszkalne dla kadry.

Plan kompleksu sporządził warszawski architekt Wacław Tomaszewski. Monumentalny charakter założenia robi wrażenie po dziś dzień. Nie jest to oczywiście typowy, charakterystyczny dla zabudowy Gdyni modernizm, ale detale na elewacjach do niego nawiązują.

- Obie te realizacje są wybitnymi przykładami architektury inspirowanej europejskim ekspresjonizmem [poprzedzał on dojrzały modernizm - dop. red.], prezentując efektowny, fakturalny wystrój elewacji i oryginalny detal art deco - mówiła w jednym z wywiadów prof. Maria Sołtysik.  
Budynek przy obecnej Morskiej 79 budowany był w 1928 roku i, jako pierwszy z całego zespołu, został oddany do użytkowania 1 października 1929 roku jako Szkoła Handlu Morskiego i Techniki Portowej. Gmach główny i cześć wschodnią całego zespołu oddano do użytkowania pod koniec 1930 roku, a skrzydło zachodnie zostało zbudowane dopiero po wojnie.

W budynku przy Morskiej 79 uwagę zwraca monumentalny łuk, podkreślony od góry ozdobną fakturą ściany. Uwagę przykuwają tu także wczesnomodernistyczne, charakterystyczne drzwi wejściowe. Szara cementowa cegła na elewacjach budynku podkreśla monumentalną wymowę budynku.

Świadek historii gdyńskiego szkolnictwaSzkoła Handlu Morskiego i Techniki Portowej dość szybko przemianowana została na Instytut Handlu Morskiego i Techniki Portowej. W czasie II wojny światowej budynki nie były wykorzystywane przez instytucje oświatowe, zmieniło się to po wojnie.

Do 2016 roku w budynku działała jedna z najstarszych szkół w Gdyni - Zespół Szkół Mechanicznych im. inż. Tadeusza Wendy. W marcu 2016 roku, na mocy uchwały gdyńskiej rady miasta, zespół został rozwiązany.

Od 1 września 2016 roku w budynku działa Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1. Powstało ono z połączenia Zespołu Szkół Mechanicznych oraz Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, które wcześniej znajdowało się przy ulicy Energetyków.

W skład centrum wchodzą:
  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 1,
  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 3,
  • Technikum Budowy Okrętów im. Eugeniusza Kwiatkowskiego,
  • Technikum Mechaniczne nr 1 im. inż. Tadeusza Wendy,
  • Szkoła Policealna nr 1,
  • Szkoła Policealna nr 8 dla Dorosłych.


Nietypowa budowla? Zgłoś nam do wyjaśnienia
Zastanawiasz się, czym jest i jaką funkcję pełni dziwna budowla, którą mijasz w drodze do pracy lub która znajduje się w pobliżu twojego miejsca zamieszkania? Napisz do nas! Poinformuj o lokalizacji, napisz, jakie masz pytania. Postaramy się ją sfilmować i wyjaśnić, co to takiego.

inwestycje@trojmiasto.pl
Wielkie, monumentalne gmachy:
54%

budzą mój szacunek, podkreślają znaczenie instytucji, które działają wewnątrz

37%

moje odczucia zależą od ich architektury i otoczenia

4%

zwykle są przesadzone

5%

zawsze lepsza jest skromność niż rozmach

zakończona

łącznie głosów: 793

oprac. Ewa Budnik