Mebel jak dzieło sztuki. Można go zaprojektować samodzielnie

26 lipca 2021, 7:00
Joanna Puchala
Im bardziej skomplikowany mebel, tym stolarz i tapicer muszą poświęcić więcej pracy i czasu. Każdy z elementów nietypowych mebli jest wykonywany na indywidualne zamówienie. Więcej zdjęć (4)

Im bardziej skomplikowany mebel, tym stolarz i tapicer muszą poświęcić więcej pracy i czasu. Każdy z elementów nietypowych mebli jest wykonywany na indywidualne zamówienie.

fot. 123rf.com/gregorylee

Im bardziej skomplikowany mebel, tym stolarz i tapicer muszą poświęcić więcej pracy i czasu. Każdy z elementów nietypowych mebli jest wykonywany na indywidualne zamówienie.

fot. 123rf.com/gregorylee

Wyjątkowy stół, fotel czy krzesło mogą powstać zgodnie z naszą wizją, według indywidualnego projektu. O ile szafy, zabudowy meblowe czy kuchenne są bardzo popularne i z reguły dość proste w wykonaniu, o tyle stworzenie wyszukanego, nietypowego mebla wymaga wiele pracy, odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Pomocy szukać można u doświadczonych rzemieślników - stolarzy i tapicerów.Decyzję o stworzeniu nietypowego mebla najczęściej podejmują architekci wnętrz. To oni chętnie tworzą nowe produkty, opierając się na swojej wyobraźni i wskazaniach aranżacyjnych dla danego wnętrza.

Jednak zanim taki mebel powstanie, trzeba mieć pewność, że z technicznego i ergonomicznego punktu widzenia jest on poprawny. Pomocne okazuje się tu wykonanie prototypu, dzięki któremu i wykonawca, i projektant wiedzą, które rozwiązania są dobre, a które wymagają dopracowania. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy wykonać mebel tapicerowany.

- Chodzi o to, żeby zweryfikować projekt na etapie wytwarzania. W zależności od specyfikacji danego mebla dobieramy kąty nachylenia, odpowiednie wymiary oraz twardości pianek stanowiących tak istotną część, jaką jest wypełnienie. Ważne jest zachowanie długowieczności takiego mebla, dlatego konstrukcje tworzymy głównie ze sklejki lub form laminowanych, a wypełnienie stanowią pianki wysokoelastyczne - mówi Beata Gajda z Tapicerni Firmowej.

Stolarze w TrójmieścieOczywiście nie tylko architekci wnętrz decydują się na wykonanie niebanalnych mebli. Osoby prywatne często pokazują stolarzom lub tapicerom kilka zdjęć i proszą o połączenie wybranych elementów w całość.

W takiej sytuacji warto ustalić nie tylko wymiary i zastosowane rozwiązania samego mebla, ale znaleźć punkt odniesienia do wnętrza. Jeśli nie sprawdzimy wymiarów pomieszczenia i odległości pomiędzy meblami, może się okazać, że nasz wymarzony mebel nie zmieści się w miejscu, gdzie miał stanąć, lub nie będzie pasował rozmiarowo do innych elementów wyposażenia.

Meble wysokiej jakości, na zamówienie tworzone są często w celu uzupełnienia zestawu posiadanych elementów wyposażenia. Na przykład stół dopasowuje się do foteli. Więcej zdjęć (4)

Meble wysokiej jakości, na zamówienie tworzone są często w celu uzupełnienia zestawu posiadanych elementów wyposażenia. Na przykład stół dopasowuje się do foteli.

fot. 123rf.com/piovesempre

Meble wysokiej jakości, na zamówienie tworzone są często w celu uzupełnienia zestawu posiadanych elementów wyposażenia. Na przykład stół dopasowuje się do foteli.

fot. 123rf.com/piovesempre

Od czego zacząć?Żeby stworzyć nietypowy mebel, stolarz lub tapicer zada nam szereg pytań, dzięki którym pozna potrzeby jego przyszłych użytkowników, a te czasami naprawdę mogą zaskoczyć.

- Zdarzyło mi się projektować komodę służącą do przechowywania warzyw, szafkę na miotły, schody na winylowe płyty, krzesło dopasowane do konkretnego stołu i fotel z przeznaczeniem dla osób starszych. Określenie potrzeb jest niezbędne, bo mebel jako sztuka użytkowa powinien spełniać swoje funkcje - wyjaśnia Michał Kliniewski, projektant z pracowni This is Wood.

Usługi tapicerskie w TrójmieścieKiedy już rzemieślnicy poznają potrzeby użytkownika, warto podzielić się z nimi naszym poczuciem estetyki i stylistyką wnętrza, w którym ten mebel zostanie umieszczony. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów czy rozwiązań może podkreślać lub ukrywać pewne cechy przestrzeni.

- W miarę możliwości możemy nadać wnętrzu lekkości, rozciągnąć przestrzeń, rozświetlić lub odwrotnie - wprowadzić bardziej "ciężki" nastrój, przytłoczyć. Poza kształtem i kompozycją na finalny odbiór mebla wpływa użyty do jego wykonania materiał. Zazwyczaj używamy drewna orzecha europejskiego, dębu, jesionu oraz buku - mówi Michał Kliniewski.
Zróżnicowanie rodzaju drewna i jego wykończenie wpływają na to, jak będziemy postrzegać efekt finalny. Drewno może być wykończone na różne sposoby. Może mieć gładką, szczotkowaną lub opalaną powierzchnię, fazowane lub proste krawędzie, zawierać elementy toczone o różnych kształtach, sęki otwarte lub wypełnione żywicą lub masą. Dopasować możemy także szerokość desek czy rodzaj i wielkość sęków.

Koszty unikatowej produkcjiNietypowe meble tworzą najczęściej osoby specjalizujące się w rzemiośle stolarskim lub tapicerskim. Ich wykonanie zajmuje znacznie więcej czasu niż stworzenie mebli dostępnych w sklepie lub stworzonych na wymiar, ale z niezbyt skomplikowanych elementów.

Złożoność projektu i czasochłonność pracy ma bezpośrednie przełożenie na cenę, która za każdym razem jest określana indywidualnie. Warto zaznaczyć, że każdy z pracochłonnych elementów mebla podnosi jego cenę.

Trójmiejskie Wnętrza. Zobacz, jak mieszkają inni- Tapicer rzemieślnik tworzy taki mebel sam, od podstaw, jest to wiele godzin samodzielnej pracy: m.in. szablonowania, formatowania, docinania, krojenia, szycia na maszynie, a często nawet czasochłonnego szycia ręcznego. Piękne przeszycia i staranne wykończenie detali dodają blasku i jakości takim meblom. Jednakże z racji tego, że jest to bardzo czasochłonna praca rąk ludzkich, koszty taki mebli są dużo wyższe niż tych dostępnych w sklepach sieciowych pochodzących z linii produkcyjnych - mówi Beata Gajda.
Czy masz w swoim domu choć jeden wyjątkowy mebel?
27%

tak, był wykonany na specjalne zamówienie

25%

tak, jest pamiątką rodzinną

13%

trudno powiedzieć, czy meble w moim domu są wyjątkowe, to chyba kwestia subiektywna

21%

nie, mam meble z masowej produkcji

14%

nie, ale mam dobrej jakości meble

zakończona

łącznie głosów: 85

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl