Notariusz, bank, transport mebli. Przeprowadzka w czasie epidemii

5 kwietnia 2020, 10:00
Joanna Puchala

Epidemia i związane z nią ograniczenia zastały wiele osób w trakcie procesu zakupu lub odbioru mieszkania czy domu. Niektóre związane z tym czynności trudno przełożyć na inny termin. Sprawdziliśmy więc, czy w tym czasie możemy liczyć na współpracę z notariuszem, bankiem, firmą przeprowadzkową czy monterem mebli kuchennych.Kancelarie notarialne- Aktualnie wprowadzone przepisy nie nakładają na notariuszy obowiązku zamykania lub ograniczania działalności kancelarii. Decyzje o rodzaju i formie ograniczeń w jej funkcjonowaniu, czy też o zamknięciu kancelarii notarialnej na czas epidemii, podejmują samodzielnie notariusze - mówi Wacław Jankowski, prezes Izby Notarialnej w Gdańsku.
Oczywiście, z uwagi na zagrożenie epidemiczne, liczba dokonywanych czynności notarialnych znacznie spadła. Kancelarie pracują w ograniczonym zakresie, głównie w przypadkach niezbędnych i niecierpiących zwłoki.

- Sprawy niezbędne, życiowe, m.in. rygory egzekucji, finalizowanie końcowych umów w związku z upływem terminów zastrzeżonych w umowach przedwstępnych, czynności związane z uzyskaniem kredytu, których odłożenie spowodowałoby nieodwracalne szkody, staramy się wykonywać, mimo związanego z tym ryzyka. Staramy się wypracować indywidualne procedury sanitarne, między innymi uprzedni kontakt z interesantem drogą e-mailową lub telefoniczną, aby ograniczyć bezpośredni kontakt do niezbędnego minimum w trosce o ochronę zdrowia pracowników kancelarii, klientów, jak i samych notariuszy - informuje Wacław Jankowski. - W imieniu braci notarialnej wyrażam ogromny podziw i uznanie dla wszystkich pracowników służby zdrowia, za ich ofiarną pracę "na pierwszej linii frontu".

Kancelarie notarialne w TrójmieścieInny sposób funkcjonowania bankówW czasie epidemii także banki zmieniły swój sposób funkcjonowania: część oddziałów została zamknięta, m.in. punkty znajdujące się w galeriach handlowych, a te które są otwarte przyjmują mniej klientów. Oprócz tego, banki na szeroką skalę zachęcają do korzystania z transakcji drogą internetową i za pomocą aplikacji mobilnych. Osobom, które potrzebują informacji lub pomocy w dokonaniu procedur służą pracownicy infolinii.

Banki w Trójmieście. Dowiedz się, co załatwisz w swoim oddzialePośrednicy i deweloperzy obsługują klientów


Czytaj więcej: Pośrednicy i przedstawiciele firm deweloperskich są dostępni dla klientów telefonicznie i e-mailowo. Większość firm zapewnia możliwość wideorozmowy, w części przypadków możliwa jest także prezentacja dokumentacji przy tej okazji.
Możliwe są także prezentacje nieruchomości na sprzedaż, w bezpiecznych pod kątem epidemicznym warunkach.


Przeprowadzki ograniczone do niezbędnego minimumWiele osób przekłada zaplanowaną wcześniej przeprowadzkę, a firmy, które zajmują się przeprowadzkami potwierdzają, że mają niewiele pracy. Jeśli mimo zaistniałej sytuacji musimy się przeprowadzić, warto zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo oraz zachowanie wytycznych epidemicznych. Dla tych osób dobra wiadomość jest taka, że ze względu na znaczny spadek liczby zamawianych przeprowadzek i zapotrzebowania na nie, w firmach zajmujących się takimi usługami istnieje możliwość zamówienia transportu praktycznie z dnia na dzień.

Firmy przeprowadzkowe w Trójmieście- Obecna sytuacja nakazuje nam, tak jak wszystkim odpowiedzialnym przedsiębiorcom, szczególnie zatroszczyć się o najwyższe względy bezpieczeństwa przy wykonywanej pracy zarówno dla naszych klientów, jak również dla naszych pracowników. Elementem nieodzownym stały się przy tym maseczki, jednorazowe rękawiczki oraz częsta dezynfekcja odpowiednimi środkami - podkreśla Michał Skinder z GS Przeprowadzki. - Jednak jeżeli naprawdę nie ma bezwzględnej konieczności przeprowadzenia się właśnie teraz, radzimy się wstrzymać. Nie narażajmy się wzajemnie. Troska o zdrowie nas wszystkich w tych ciężkich czasach powinna być celem nadrzędnym.

Usługi remontowe i urządzanie wnętrz. Opóźnienia w dostawachUsługi budowlane i remontowe funkcjonują normalnie, ale z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i higieny. Znacznie trudniej jest z zamówieniami materiałów wykończeniowych. Nie chodzi tu jedynie o zamówienia płytek z Włoch i Hiszpanii, ale także materiałów, które na co dzień są zamawiane z innych krajów. W tej sytuacji zamówienia składane w firmach krajowych również mają opóźnienia wynikające głównie ze zwiększenia ich liczby ze względu na wybór wyłącznie polskich producentów. Warto jednak podkreślić, że sytuacja zmienia się dynamicznie, więc trudno przewidzieć, czy dostępność poszczególnych materiałów nie zmieni się w najbliższych dniach.

Przykładowo, na dostawę polskich płytek, takich jak Tubądzin lub Paradyż, trzeba czekać kilka dni. Znacznie trudniejsze (a w wielu przypadkach niemożliwe) jest zamówienie płytek zagranicznych. Przy zamówieniu wykładziny niektórych producentów trzeba brać pod uwagę czas o około dwa tygodnie dłuższy niż normalnie. Na ten moment zamówienie paneli, desek drewnianych lub drzwi odbywa się podobnie jak zazwyczaj. Nie ma natomiast problemu z zamówieniem w granicach Polski gotowych mebli - zamówienia mogą być realizowane teraz w krótszym czasie niż normalnie. Trudniej jest natomiast z zamówieniem mebli na wymiar, chociaż zajmujące się nimi firmy obsługują klientów.

Meble kuchenne. Sprawdź oferty w Trójmieście- W odpowiedzi na zaistniałą sytuację wprowadziliśmy pracę zdalną. W tej chwili można u nas zamówić online nie tylko kuchnię, ale szafy i meble łazienkowe jak dotychczas. Mierzymy mieszkania w rękawiczkach i maseczkach, jeśli tylko klient wyrazi chęć współpracy dowozimy próbniki do zaakceptowania. Umowy zawieramy również w formie e-mailowej. Nasze studia otwierane są na spotkania z klientami z zastosowaniem zasad ostrożności i zachowania odpowiedniej odległości. Na spotkaniu jest tylko jeden projektant i klient, zapewniamy w ten sposób komfort i bezpieczeństwo. Projektujemy w domu i montujemy tylko za pozwoleniem inwestorów - mówi Julian Słomka z Fama Design. - Klienci raczej nie przekładają montaży, zamawiają meble w obawie o podwyżkę cen.
Materiały, takie jak płyty meblowe, blaty czy fronty już drożeją, zwłaszcza te rozliczane w euro.

- Zainteresowanie usługami klientów spadło o około 80 proc., ale klienci, którzy zdecydowali się wcześniej na współpracę i mają nowe mieszkania, są zainteresowani jej kontynuacją. Widoczne są natomiast opóźnienia dostaw, na ten moment o cztery lub pięć dni - mówi Marek Jabłoński z MWR F.U.H. Marek Jabłoński.
Przeprowadzka w czasie epidemii?
39%

tak, o ile proces zmiany lokum był rozpoczęty wcześniej

24%

tak, o ile nie wymaga to zbyt wielu spotkań z ludźmi

23%

nie wiem, to zależy od sytuacji

14%

nie, przełożył(a)bym to na inny termin

zakończona

łącznie głosów: 539