stat

Nowa siedziba gdańskiego sanepidu

11 lutego 2019, 15:00
bra

W marcu rozpocznie się przebudowa siedziby Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Dębinki 4 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. W pierwszym etapie budynek zostanie rozebrany do fundamentów i w jego miejsce powstanie nowy obiekt. Dyrekcja liczy, że jeszcze w tym roku uda się wykończyć budynek, ale na to potrzebne są dodatkowe środki.Obecny budynek WSSE w Gdańsku powstał blisko 40 lat temu i miał być jedynie tymczasową siedzibą sanepidu. Na domiar złego obiekt posiada niebezpieczną dla zdrowia konstrukcję azbestowo-cementową. Po latach starań w końcu budynek zostanie gruntownie przebudowany.

- Budynek będzie wyburzony do poziomu piwnic, a na tym samym obrysie powstanie nowy, nieco wyższy obiekt - wyjaśnia Tomasz Augustyniak, dyrektor WSSE Gdańsk.
Wybrany został właśnie wykonawca pierwszego etapu robót. Jest nim Zakład Remontowo-Budowlany Mir-Bud z Gdańska, który za realizację otrzyma 2,279 mln zł.

- Umowę podpiszemy w przyszłym tygodniu. Prace ruszą 18 marca i mają trwać maksymalnie do 15 listopada. Liczmy jednak, że wykonawca osiągnie stan surowy zamknięty w ciągu 3-4 miesięcy - przyznaje dyrektor.
Równolegle sanepid będzie starał się uzyskać środki na drugi etap, czyli wykończenie budynku. Jeśli uda się pozyskać finansowanie, to prace powinny zakończyć się jeszcze w tym roku. Na dokończenie potrzeba mniej więcej tyle samo pieniędzy, co na pierwszy etap.

Gdzie w czasie przebudowy przeniesiony zostanie personel?

- W naszej siedzibie pracuje ok. 80 osób, połowę z nich przeniesiemy do innych naszych budynków, a połowa pracować będzie w pomieszczeniach wynajętych od szpitala - informuje Tomasz Augustyniak.
W nowym budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej znajdzie się m.in. nowoczesne pomieszczenie do przechowywania szczepionek.
Byłe(a)ś kiedyś w budynku sanepidu w Gdańsku?
21%

tak, wielokrotnie

20%

tak, ale raz lub dwa

59%

nie, nigdy

łącznie głosów: 455

bra