Nowe mieszkania w bliskim sąsiedztwie Śródmieścia Gdańska

12 kwietnia 2020, 10:30
Ewa Budnik

Wiele osób, z różnych powodów, nie chce mieszkać w samym Śródmieściu. Ale też ma potrzebę, by żyć dosłownie w pieszej odległości od wszystkich atrakcji, które oferuje samo centrum miasta. Sprawdziliśmy, gdzie i za ile w takich lokalizacjach Gdańska można teraz kupić nowe mieszkanie.Od lat Śródmieście Gdańska przeżywa budowlany rozkwit (co zresztą wpływa na zawyżanie średniej ceny metra kwadratowego liczonego dla całego miasta). W samym tylko 2019 roku do użytku oddanych zostało kilka inwestycji, które na realizację czekały całe lata - na przykład na Wyspie Spichrzów czy przy ulicy Rajskiej.

Jednak wiele mieszkań w takich miejscach kupowanych jest na wynajem krótkoterminowy, czego obawiają się osoby, które na co dzień chcą żyć w spokoju i w sąsiedzkiej wspólnocie. Dodatkowo ceny takich nieruchomości są zawrotne. Mieszkanie w ścisłym Śródmieściu wiąże się też z pewnymi utrudnieniami, których wiele osób chce uniknąć, jednak będąc ukierunkowanymi na korzystanie z oferty rozrywkowej, kulturalnej, gastronomicznej Gdańska, chcą być blisko tegoż Śródmieścia.

W najbliższych latach lokalizacje ościenne dla Śródmieścia Gdańska czeka dalszy inwestycyjny rozkwit - wiele inwestycji jest bowiem w trakcie przygotowania. Dotyczy to szczególnie Dolnego Miasta, Młodego Miasta, ale też Starego Przedmieścia czy bliskich Śródmieściu części Siedlec. Ci, którzy nie chcą czekać latami na nową ofertę, już teraz mają w czym wybierać.  

Na styku Siedlec i ŚródmieściaTu niedawno wprowadzone zostały do sprzedaży mieszkania z pierwszego etapu osiedla Perspektywa. Deweloper Euro Styl budowę przy Powstańców Warszawskich przygotowywał od dawna: wcześniej przeprowadzony został konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję zabudowy, trwały wyburzenia.

Ostatecznie w ramach inwestycji powstaną trzy rodzaje zabudowy:
  • kameralne miejskie wille wzdłuż ulicy Legnickiej, które swoimi elewacjami i kształtem nawiązywać będą do przedwojennej architektury tej części miasta;
  • czterokondygnacyjna pierzeja kamienic z wykuszami i dwuspadowym skośnym dachem wzdłuż ulicy Powstańców Warszawskich, która ma współgrać z istniejącymi budynkami po przeciwnej stronie ulicy;
  • budynki o współczesnej architekturze w centralnej części osiedla - będą one miały od pięciu do ośmiu kondygnacji, ich płaskie dachy zwieńczone zostaną tarasami.


W tej chwili w realizacji i sprzedaży jest pierwszy etap osiedla - bliżej ulicy Legnickiej. W sumie teraz powstaje w tym miejscu 120 mieszkań i 4 lokale usługowe w pięciu budynkach - trzech willach od strony Legnickiej i dwóch budynkach w drugiej linii zabudowy. Wybierać można w mieszkaniach o powierzchni od 28,10 m kw. do 159,22 m kw. Ich ceny kształtują się przedziale od 376 625 do 1 290 125 zł dla mieszkań oraz od 976 392 do 1 890 250 zł dla apartamentów willowych. Miejsca postojowe kosztują 35 tys. Kupić można także komórki lokatorskie zlokalizowane na poziomie podziemnych hal garażowych. Oddanie lokali do użytkowania zaplanowano na I i II kwartał 2022 roku.

Ogłoszenia. Nowe mieszkania w bezpośredniej okolicy Śródmieścia Gdańska

Mieszkanie Gdańsk Śródmieście  96.58 m2
952 534 zł
Gdańsk Stare Przedmieście
Mieszkanie Gdańsk Śródmieście  69.42 m2
669 941 zł
Gdańsk Stare Przedmieście
Mieszkanie Gdańsk Wyspa Sobieszewska  80.43 m2
1 414 500 zł
Gdańsk Stare Przedmieście


Deweloper wyraźnie podkreśla atuty lokalizacji polegające z jednej strony na pełnej dostępności infrastruktury miejskiej i pieszej odległości od Śródmieścia, a z drugiej aż czterech parków: własnego parku ze spacerowymi alejkami, który powstanie w północnej części osiedla, pobliskiego parku Generała Józefa Bema i położonych w niedalekiej okolicy parku Śródmieście oraz parku Kultury i Wypoczynku Grodzisko. Dodatkowo na terenie osiedla powstanie wielopoziomowy plac miejski ze zróżnicowaną roślinnością i ciekawymi elementami małej architektury. Zgodnie z obecnymi wymogami zaplanowano tu także tzw. małą retencję, która umożliwi zagospodarowanie części wód deszczowych. Osiedle oczywiście nie będzie ogrodzone.

Do realizacji zaplanowane zostały tu także place zabaw oraz punkt widokowy w najwyższym miejscu naturalnej skarpy, z którego rozciągać się będzie panorama miasta. Będzie ona także widoczna z części mieszkań na osiedlu, ponieważ położone ono będzie na zboczu wzgórza morenowego.

Stare Przedmieście
Tu mieszkania dostępne są jeszcze w położonej nad samą Motławą Rezydencji Wintera. Inwestycja oddana do użytkowania została w 2018 roku, a jej deweloperem jest Ekolan. Projekt został doceniony przez czytelników Trojmiasto.pl, bo rezydencja zajęła jedno z pierwszych miejsc w plebiscycie na Najciekawszą inwestycję mieszkaniową 2018 roku. Teraz jej walory są tym bardziej dostrzegalne, bo skończył się remont zabytkowych budynków okalających Targ Maślany, którego jedną z pierzei stanowi teraz także Rezydencja Wintera.

W budynku powstało dużo lokali o większym metrażu, co nabywców zachęcać miało do zakupu mieszkań do stałego zamieszkania. Przedstawiciele dewelopera podkreślają, że w dużej mierze to założenie udało się zrealizować. Nawet jeśli nie planujemy zakupu mieszkania w tym miejscu, warto zobaczyć, jak to miejsce się zmieniło, oraz przejść bramą w Rezydencji Wintera od Targu Maślanego nad Motławę - jest ono od wewnątrz wykończone lustrami, co daje bardzo ciekawy efekt. Takich drobnych "smaczków" nie brakuje także wewnątrz budynku.

W wykończonym na zewnątrz okładziną ceglaną budynku powstało 65 mieszkań. W sprzedaży zostało kilka ostatnich o metrażach od 46 do 117 m kw. Cena metra kwadratowego waha się tu od 10,1 do 11, 8 tys. zł. Droższy jest tylko wykończony pod klucz (włącznie z wyposażeniem) apartament z widokiem na Motławę - za taki zapłacić trzeba 14,8 tys. zł.

Nieco bliżej Dolnego Miasta za sprawą dewelopera Marvipol Develompent powstają Dwie Motławy. Oferta w inwestycji podzielona jest na inwestycyjną i mieszkaniową. Lokale o mniejszych metrażach w ramach tej pierwszej powstają na kondygnacjach od drugiej do czwartej, w ramach tej drugiej na parterze i ostatnim piętrze zaprojektowane zostały soft lofty z antresolami, które dają możliwość zaaranżowania ciekawych wnętrz.  

Na terenie, gdzie realizowany będzie budynek, powstanie też dziedziniec z przydomowymi ogródkami, zielenią i małą architekturą. W podziemiu zaplanowano halę garażową z 41 miejscami do parkowania.

W sumie postaną tu 103 lokale. Zakończenie budowy planowane jest na I kwartał 2021 roku, na dziś wyprzedane jest około 30 proc. lokali. Te, które przeznaczone są pod wynajem, kosztują od 9 do 13 tys. zł za m kw. netto, te do zamieszkania na stałe od 11 do 15 tys. za m kw. brutto. Nadal dostępne są tu lokale z widokiem na Motławę, także te położne na ostatnim piętrze.

Nieopodal Dwóch Motław, już na terenie Dolnego Miasta, również nad Motławą, przy Kamiennej Grobli w ubiegłym roku oddana do użytkowania została inwestycja Riverfront Apartments dewelopera Opus Investment. Inwestycja sąsiaduje ze starą fabryką, która od lat przygotowywana jest do przebudowy. W trzyklatkowym, sześciokondygnacyjnym budynku powstały 84 mieszkania. Na dole znajdują się lokale usługowe, które na sprzedaż wystawione zostały dopiero niedawno.

60 proc. mieszkań w Riverfront Apartments zostało sprzedanych. Zostały głównie większe lokale - o metrażach od 70 do 122 m kw. Cena metra kwadratowego zaczyna się od 7990 zł. Jedynie za gotowy, wykończony pod klucz apartament od strony wody zapłacić trzeba 14 tys. zł za m kw. W najbliższym czasie deweloper planuje przygotować do sprzedaży kolejne mieszkanie, do którego wystarczy wnieść swoje rzeczy, by zamieszkać.

Długie Ogrody
Inwestycja na Polskim Haku i przy ulicy Na Stępce wydają się być zlokalizowane w Śródmieściu Gdańska, jednak zanim powstanie planowany na przedłużeniu ulicy Wałowej tunel pod Motławą, dojście do ścisłego centrum wymaga spaceru. Wizualnie jednak jest to na wyciągnięcie ręki - z części okien widać wieżę Bazyliki Mariackiej i czerwone dachy kamienic na Głównym Mieście.

Tak zlokalizowane jest Nadmotławie - inwestycja dewelopera Robyg, która podzielona została na dwie części: apartamentów na wynajem (Estate) oraz do zamieszkania na stałe (Apartments). Te drugie powstają od strony Motławy i to właśnie z części z nich widać będzie główne miasto. Nie trzeba będzie to długo czekać, bo pierwszy budynek mieszkalny oddany ma być już w czerwcu; kolejny w czerwcu 2021 roku. Wprowadzenie do sprzedaży trzeciego, będącego już budowie, budynku jest planowane. Powstają tu mieszkania o powierzchni od 27,5 do 71,1 m kw. Mieszkańcy korzystać będą z tarasów dachowych, strefy fitness, zewnętrznego placu zabaw ze strefą rekreacyjną.

Ceny mieszkań zaczynają się tu od 10,4 tys. zł za m kw.

Na koniec roku oddane zostaną także budynki Nadmotławia Estate. W sumie w ramach tej części inwestycji powstać ma około 200 lokali o powierzchni od 22 do 57 m kw. Będzie tu recepcja, duże lobby, strefa fitness, sauna, klimatyzacja, a nawet przechowalnia bagażu.

Cena metra kwadratowego takiego mieszkania inwestycyjnego zaczyna się od 8,2 tys. zł netto.

Bliżej gdańskiej mariny, przy ul. Na Stępce, gotowe są mieszkania w ramach inwestycji Riveview. To jedyna, tak duża, inwestycja mieszkaniowa w Trójmieście, której sprzedaż rozpoczyna się po zakończeniu inwestycji. Zrealizował ją Vastint. Ofertę znają już nabywcy, którzy byli zainteresowani zakupem lokalu w tym miejscu wcześniej (dołączyli do Klubu Premium). Mieszkania do powszechnej sprzedaży trafić miały w kwietniu, ale zostało to wstrzymane w związku z wybuchem epidemii. W związku z tym ceny lokali nie są w tej chwili jeszcze znane.

Osiedle jest zespołem siedmiu budynków mieszkalno-usługowych, w których powstały 232 mieszkania oraz 21 lokali usługowych i 29 lokali biurowych (w jednym z powstałych tu budynków). Wygląd inwestycji nawiązuje do historycznego otoczenia. Deweloper ubiega się o będący dowodem realizacji inwestycji w duchu zrównoważonego rozwoju certyfikat LEED. Jest to pierwszy projekt mieszkaniowy w Trójmieście z takim certyfikatem.

W dzielnicy Długie Ogrody jest jeszcze jedna inwestycja - ta w zasadzie jest już w Śródmieściu, bo zaledwie kilka kroków dzieli ją od gdańskiej mariny. Mowa tu o Angielskiej Grobli realizowanej etapami przez PB Górski. W ubiegłym roku oddano do użytkowania drugi kwartał osiedla, w budowie jest trzeci z terminem oddania na IV kwartał 2021 roku. W sprzedaży zostało także kilka lokali gotowych w pozostałych dwóch kwartałach zabudowy - w tym przypadku dostępne są głównie duże metraże (nawet do 117 m kw.). Cena metra kwadratowego w budynku dopiero realizowanym zaczyna się od 8,5 tys. zł, lokale gotowe są nieco droższe.

W sumie w ramach inwestycji wzdłuż ulicy św. Barbary powstają trzy kwartały zabudowy. Wszystkie budynki mają siedem kondygnacji, a wewnątrz kwartałów powstają obszerne dziedzińce. Osiedle oczywiście nie jest ogrodzone.

Najlepiej jest mieszkać:
12%

w samym centrum

25%

bardzo blisko centrum, ale jednak na obrzeżu

27%

w "średniej lokalizacji" - kilka przystanków od centrum

9%

na obrzeżach miasta

11%

poza miastem

16%

to zależy od wielu czynników

zakończona

łącznie głosów: 970