Nowe mieszkania w bliskim sąsiedztwie Śródmieścia Gdańska

12 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Budnik

Wiele osób, z różnych powodów, nie chce mieszkać w samym Śródmieściu. Ale też ma potrzebę, by żyć dosłownie w pieszej odległości od wszystkich atrakcji, które oferuje samo centrum miasta. Sprawdziliśmy, gdzie i za ile w takich lokalizacjach Gdańska można teraz kupić nowe mieszkanie.Od lat Śródmieście Gdańska przeżywa budowlany rozkwit (co zresztą wpływa na zawyżanie średniej ceny metra kwadratowego liczonego dla całego miasta). W samym tylko 2019 roku do użytku oddanych zostało kilka inwestycji, które na realizację czekały całe lata - na przykład na Wyspie Spichrzów czy przy ulicy Rajskiej.

Jednak wiele mieszkań w takich miejscach kupowanych jest na wynajem krótkoterminowy, czego obawiają się osoby, które na co dzień chcą żyć w spokoju i w sąsiedzkiej wspólnocie. Dodatkowo ceny takich nieruchomości są zawrotne. Mieszkanie w ścisłym Śródmieściu wiąże się też z pewnymi utrudnieniami, których wiele osób chce uniknąć, jednak będąc ukierunkowanymi na korzystanie z oferty rozrywkowej, kulturalnej, gastronomicznej Gdańska, chcą być blisko tegoż Śródmieścia.

W najbliższych latach lokalizacje ościenne dla Śródmieścia Gdańska czeka dalszy inwestycyjny rozkwit - wiele inwestycji jest bowiem w trakcie przygotowania. Dotyczy to szczególnie Dolnego Miasta, Młodego Miasta, ale też Starego Przedmieścia czy bliskich Śródmieściu części Siedlec. Ci, którzy nie chcą czekać latami na nową ofertę, już teraz mają w czym wybierać.  

Na styku Siedlec i ŚródmieściaTu niedawno wprowadzone zostały do sprzedaży mieszkania z pierwszego etapu osiedla Perspektywa. Deweloper Euro Styl budowę przy Powstańców Warszawskich przygotowywał od dawna: wcześniej przeprowadzony został konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję zabudowy, trwały wyburzenia.

Ostatecznie w ramach inwestycji powstaną trzy rodzaje zabudowy:
 • kameralne miejskie wille wzdłuż ulicy Legnickiej, które swoimi elewacjami i kształtem nawiązywać będą do przedwojennej architektury tej części miasta;
 • czterokondygnacyjna pierzeja kamienic z wykuszami i dwuspadowym skośnym dachem wzdłuż ulicy Powstańców Warszawskich, która ma współgrać z istniejącymi budynkami po przeciwnej stronie ulicy;
 • budynki o współczesnej architekturze w centralnej części osiedla - będą one miały od pięciu do ośmiu kondygnacji, ich płaskie dachy zwieńczone zostaną tarasami.


W tej chwili w realizacji i sprzedaży jest pierwszy etap osiedla - bliżej ulicy Legnickiej. W sumie teraz powstaje w tym miejscu 120 mieszkań i 4 lokale usługowe w pięciu budynkach - trzech willach od strony Legnickiej i dwóch budynkach w drugiej linii zabudowy. Wybierać można w mieszkaniach o powierzchni od 28,10 m kw. do 159,22 m kw. Ich ceny kształtują się przedziale od 376 625 do 1 290 125 zł dla mieszkań oraz od 976 392 do 1 890 250 zł dla apartamentów willowych. Miejsca postojowe kosztują 35 tys. Kupić można także komórki lokatorskie zlokalizowane na poziomie podziemnych hal garażowych. Oddanie lokali do użytkowania zaplanowano na I i II kwartał 2022 roku.Deweloper wyraźnie podkreśla atuty lokalizacji polegające z jednej strony na pełnej dostępności infrastruktury miejskiej i pieszej odległości od Śródmieścia, a z drugiej aż czterech parków: własnego parku ze spacerowymi alejkami, który powstanie w północnej części osiedla, pobliskiego parku Generała Józefa Bema i położonych w niedalekiej okolicy parku Śródmieście oraz parku Kultury i Wypoczynku Grodzisko. Dodatkowo na terenie osiedla powstanie wielopoziomowy plac miejski ze zróżnicowaną roślinnością i ciekawymi elementami małej architektury. Zgodnie z obecnymi wymogami zaplanowano tu także tzw. małą retencję, która umożliwi zagospodarowanie części wód deszczowych. Osiedle oczywiście nie będzie ogrodzone.

Do realizacji zaplanowane zostały tu także place zabaw oraz punkt widokowy w najwyższym miejscu naturalnej skarpy, z którego rozciągać się będzie panorama miasta. Będzie ona także widoczna z części mieszkań na osiedlu, ponieważ położone ono będzie na zboczu wzgórza morenowego.

Stare Przedmieście
Tu mieszkania dostępne są jeszcze w położonej nad samą Motławą Rezydencji Wintera. Inwestycja oddana do użytkowania została w 2018 roku, a jej deweloperem jest Ekolan. Projekt został doceniony przez czytelników Trojmiasto.pl, bo rezydencja zajęła jedno z pierwszych miejsc w plebiscycie na Najciekawszą inwestycję mieszkaniową 2018 roku. Teraz jej walory są tym bardziej dostrzegalne, bo skończył się remont zabytkowych budynków okalających Targ Maślany, którego jedną z pierzei stanowi teraz także Rezydencja Wintera.

W budynku powstało dużo lokali o większym metrażu, co nabywców zachęcać miało do zakupu mieszkań do stałego zamieszkania. Przedstawiciele dewelopera podkreślają, że w dużej mierze to założenie udało się zrealizować. Nawet jeśli nie planujemy zakupu mieszkania w tym miejscu, warto zobaczyć, jak to miejsce się zmieniło, oraz przejść bramą w Rezydencji Wintera od Targu Maślanego nad Motławę - jest ono od wewnątrz wykończone lustrami, co daje bardzo ciekawy efekt. Takich drobnych "smaczków" nie brakuje także wewnątrz budynku.

W wykończonym na zewnątrz okładziną ceglaną budynku powstało 65 mieszkań. W sprzedaży zostało kilka ostatnich o metrażach od 46 do 117 m kw. Cena metra kwadratowego waha się tu od 10,1 do 11, 8 tys. zł. Droższy jest tylko wykończony pod klucz (włącznie z wyposażeniem) apartament z widokiem na Motławę - za taki zapłacić trzeba 14,8 tys. zł.

Nieco bliżej Dolnego Miasta za sprawą dewelopera Marvipol Develompent powstają Dwie Motławy. Oferta w inwestycji podzielona jest na inwestycyjną i mieszkaniową. Lokale o mniejszych metrażach w ramach tej pierwszej powstają na kondygnacjach od drugiej do czwartej, w ramach tej drugiej na parterze i ostatnim piętrze zaprojektowane zostały soft lofty z antresolami, które dają możliwość zaaranżowania ciekawych wnętrz.  

Na terenie, gdzie realizowany będzie budynek, powstanie też dziedziniec z przydomowymi ogródkami, zielenią i małą architekturą. W podziemiu zaplanowano halę garażową z 41 miejscami do parkowania.

W sumie postaną tu 103 lokale. Zakończenie budowy planowane jest na I kwartał 2021 roku, na dziś wyprzedane jest około 30 proc. lokali. Te, które przeznaczone są pod wynajem, kosztują od 9 do 13 tys. zł za m kw. netto, te do zamieszkania na stałe od 11 do 15 tys. za m kw. brutto. Nadal dostępne są tu lokale z widokiem na Motławę, także te położne na ostatnim piętrze.

Nieopodal Dwóch Motław, już na terenie Dolnego Miasta, również nad Motławą, przy Kamiennej Grobli w ubiegłym roku oddana do użytkowania została inwestycja Riverfront Apartments dewelopera Opus Investment. Inwestycja sąsiaduje ze starą fabryką, która od lat przygotowywana jest do przebudowy. W trzyklatkowym, sześciokondygnacyjnym budynku powstały 84 mieszkania. Na dole znajdują się lokale usługowe, które na sprzedaż wystawione zostały dopiero niedawno.

60 proc. mieszkań w Riverfront Apartments zostało sprzedanych. Zostały głównie większe lokale - o metrażach od 70 do 122 m kw. Cena metra kwadratowego zaczyna się od 7990 zł. Jedynie za gotowy, wykończony pod klucz apartament od strony wody zapłacić trzeba 14 tys. zł za m kw. W najbliższym czasie deweloper planuje przygotować do sprzedaży kolejne mieszkanie, do którego wystarczy wnieść swoje rzeczy, by zamieszkać.

Długie Ogrody
Inwestycja na Polskim Haku i przy ulicy Na Stępce wydają się być zlokalizowane w Śródmieściu Gdańska, jednak zanim powstanie planowany na przedłużeniu ulicy Wałowej tunel pod Motławą, dojście do ścisłego centrum wymaga spaceru. Wizualnie jednak jest to na wyciągnięcie ręki - z części okien widać wieżę Bazyliki Mariackiej i czerwone dachy kamienic na Głównym Mieście.

Tak zlokalizowane jest Nadmotławie - inwestycja dewelopera Robyg, która podzielona została na dwie części: apartamentów na wynajem (Estate) oraz do zamieszkania na stałe (Apartments). Te drugie powstają od strony Motławy i to właśnie z części z nich widać będzie główne miasto. Nie trzeba będzie to długo czekać, bo pierwszy budynek mieszkalny oddany ma być już w czerwcu; kolejny w czerwcu 2021 roku. Wprowadzenie do sprzedaży trzeciego, będącego już budowie, budynku jest planowane. Powstają tu mieszkania o powierzchni od 27,5 do 71,1 m kw. Mieszkańcy korzystać będą z tarasów dachowych, strefy fitness, zewnętrznego placu zabaw ze strefą rekreacyjną.

Ceny mieszkań zaczynają się tu od 10,4 tys. zł za m kw.

Na koniec roku oddane zostaną także budynki Nadmotławia Estate. W sumie w ramach tej części inwestycji powstać ma około 200 lokali o powierzchni od 22 do 57 m kw. Będzie tu recepcja, duże lobby, strefa fitness, sauna, klimatyzacja, a nawet przechowalnia bagażu.

Cena metra kwadratowego takiego mieszkania inwestycyjnego zaczyna się od 8,2 tys. zł netto.

Bliżej gdańskiej mariny, przy ul. Na Stępce, gotowe są mieszkania w ramach inwestycji Riveview. To jedyna, tak duża, inwestycja mieszkaniowa w Trójmieście, której sprzedaż rozpoczyna się po zakończeniu inwestycji. Zrealizował ją Vastint. Ofertę znają już nabywcy, którzy byli zainteresowani zakupem lokalu w tym miejscu wcześniej (dołączyli do Klubu Premium). Mieszkania do powszechnej sprzedaży trafić miały w kwietniu, ale zostało to wstrzymane w związku z wybuchem epidemii. W związku z tym ceny lokali nie są w tej chwili jeszcze znane.

Osiedle jest zespołem siedmiu budynków mieszkalno-usługowych, w których powstały 232 mieszkania oraz 21 lokali usługowych i 29 lokali biurowych (w jednym z powstałych tu budynków). Wygląd inwestycji nawiązuje do historycznego otoczenia. Deweloper ubiega się o będący dowodem realizacji inwestycji w duchu zrównoważonego rozwoju certyfikat LEED. Jest to pierwszy projekt mieszkaniowy w Trójmieście z takim certyfikatem.

W dzielnicy Długie Ogrody jest jeszcze jedna inwestycja - ta w zasadzie jest już w Śródmieściu, bo zaledwie kilka kroków dzieli ją od gdańskiej mariny. Mowa tu o Angielskiej Grobli realizowanej etapami przez PB Górski. W ubiegłym roku oddano do użytkowania drugi kwartał osiedla, w budowie jest trzeci z terminem oddania na IV kwartał 2021 roku. W sprzedaży zostało także kilka lokali gotowych w pozostałych dwóch kwartałach zabudowy - w tym przypadku dostępne są głównie duże metraże (nawet do 117 m kw.). Cena metra kwadratowego w budynku dopiero realizowanym zaczyna się od 8,5 tys. zł, lokale gotowe są nieco droższe.

W sumie w ramach inwestycji wzdłuż ulicy św. Barbary powstają trzy kwartały zabudowy. Wszystkie budynki mają siedem kondygnacji, a wewnątrz kwartałów powstają obszerne dziedzińce. Osiedle oczywiście nie jest ogrodzone.

Najlepiej jest mieszkać:
12%

w samym centrum

25%

bardzo blisko centrum, ale jednak na obrzeżu

27%

w "średniej lokalizacji" - kilka przystanków od centrum

9%

na obrzeżach miasta

11%

poza miastem

16%

to zależy od wielu czynników

zakończona

łącznie głosów: 970

Opinie (316) 6 zablokowanych

 • Te mieszkania w tej cenie to raczej nie dla mieszkańców Gdańska albo ich dzieci.. (30)

  • 179 12

  • (13)

   Kapitalizm, głupcze.

   • 15 23

   • jaki? co? (8)

    miasto sprzedaje działkę za kilka mln zl potem prywatny inwestor stawia na nim budynek i sprzedaje mieszkania za min. 100 - 150 mln zl?
    czy to te jest kapitalizm, czy zwykla kradzież? o tym sie nie mówi prawda?

    • 49 10

    • trzeba było kupić ową działkę (7)

     • 15 29

     • (4)

      Znajomy kilka lat temu chcial kupic dzialke w Gdansku za milion zlotych. Myslisz,ze kupil? Haha. Swoj kupil chlopcze.

      • 39 7

      • widocznie konkurent dal milion + (1)

       • 15 14

       • Nie chlopcze. Albo jestws sloj albo nie wiesz co i jak w tym miescie.

        • 26 7

      • (1)

       Rozumiem, że ten znajomy chciał tam wybudować bloki mieszkalne i sprzedawać mieszkania za 100tys?

       • 3 1

       • chodzi o działkę że była sprzedana za bezcen a UM wydał na jej sprzedaż zgodę

        reszta odbywa się za kulisami, filmów z netflixa nie oglądasz?

        widać słabo rzeczoznawca się postarał, nawet nie chce mi się tego krytykować, normalnie temat sprzedaży gdańskich działek brzydko pachnie

        • 5 1

     • moglbym zrozumiec jakby jakis prywatny Inwestor kupil dzialke i zbudowal na niej np. basen

      albo kilka basenów lub jakieś centrum kultury, ale mieszkania?
      Z góry było wiadomo jaka będzie marże po sprzedaniu działki, bo przecież ktoś napisał Plan Przestrzenny? :) czy pracownicy BRG i innych spółek skarbu

      albo kilka basenów lub jakieś centrum kultury, ale mieszkania?
      Z góry było wiadomo jaka będzie marże po sprzedaniu działki, bo przecież ktoś napisał Plan Przestrzenny? :) czy pracownicy BRG i innych spółek skarbu miasta składają oświadczenia majątkowe? Mają ankesy o zakazie konkurencji do swoich umów o pracę, raczej wątpię, jak widać z rejestru CEIDG, reszta to szara strefa jak mniema, pośrednictwo nieruchomośc.
      Nie piszę, że wszyscy, ale wszyscy wszystko wiedzą.
      Zupełnie nie rozumiem tego sposobu rozwoju Miasta Gdańska?

      • 14 2

     • trzeba bylo opodatkowac nieuzytki

      • 0 0

   • kapitalizm to jest np w UK a w PL jest socjalizm i to książkowy przykład (3)

    w UK najniższy tzw zus wynosi ok 65zł/miesiac i emeryturę minimalną dostajesz po osiągnięciu wieku ale musisz mieć 7 lat płacenia tego minimalnego zusu ....a w PL jakie są podatki i jaka będzie emerytura ?:-)

    • 29 3

    • UK

     UK też nie jest takie kolorowe, 40% podatek od spadku czy to nie jest rozbój ? Mowa o spadku w 1szej linii, rodzice-dziecko

     • 3 1

    • W UK nie ma 40 letnich emerytow

     I emerytura jest jednakowa

     • 4 0

    • A kto finansuje tę emeryturę?

     Zastanawiałeś się, jak wysoka jest ta emerytura i skąd pochodzą na nią pieniądze? Jeśli nie jest pokrywana z tak niskich składek, to albo wydawane są pieniądze obecnie pracujących albo dokładane są pieniądze z budżetu. W UK wciąż jeszcze jest bardzo dużo imigrantów, ale gdy oni wszyscy przejdą na emeryturę to ciekawe jak ten system się utrzyma

     • 2 1

  • hmmm dziwne jestem z Gdanska a kupuje juz 7 mieszkanie (9)

   • 11 25

   • nie czekasz aż się epidemia skończy?

    • 8 1

   • Dopiero siodme? Ja już dziesiąte:(

    • 12 2

   • Grasz w biznes?

    • 0 2

   • I mieszkasz jednocześnie w 7 mieszkaniach?

    Najem krótkoterminowy zabija środmieście. Miasto ma być dla stałych mieszkańców, a nie tylko turystów.

    • 8 2

   • (3)

    A gdzie tak dobrze płacą. Nawet pracując 24 na dobę, kogo na to stać ?

    • 3 0

    • (1)

     Można wygrać w totka albo dostać duuuuży spadek;)

     • 1 1

     • Gdańska Sycylia

      Jak nie bolek to słynny budyń

      • 0 1

    • w UM

     • 0 0

   • przez takich spekulantów jak ty ceny są z 4 liter

    i w żaden sposób nie korespondują z zarobkami.....

    • 0 0

  • Taki trend na całym świecie jest. (1)

   W miejscach atrakcyjnych przesiadują turyści.
   Stali mieszkańcy to przedmieścia lub ościenne gminy.
   Pytanie czy miasto na tym zyskuje czy jednak traci.

   • 29 0

   • traci

    • 1 0

  • Ceny (3)

   Wybierać można w mieszkaniach o powierzchni od 28,10 m kw. do 159,22 m kw. Ich ceny kształtują się przedziale od 376 625 do 1 290 125 zł dla mieszkań..... błagam litości , czy to oznacza że kawalerka kosztuje 370 tys ???

   • 30 0

   • wpadł Ci w oko tytuł tego artykułu?

    Nie błagaj tylko kup mieszkanie w innym miejscu.

    • 5 13

   • (1)

    kawalerka drogi Panie w najbardziej prestizowym miejscu jak na cały Gdańsk czyli według mnie Wrzeszcz górny lub Gdańsk Środmiescie ksztaltuje sie w skali takiej 30m2- 310-360 tys na luzaku dostaniesz, chore ceny ale co zrobic. Są też inne dzielnice ale to różnica -20, 30 tys od podanej kwoty minimalnej ;)

    • 3 1

    • Czy do kawalerki

     Pasuje słowo Prestiż ??? Gdziekolwiek by nie była ?? 30 m to ma mój salon z aneksem , więc jeżeli ktoś mówi o prestiżu za 376 tys zł za 30 m to jak nazwać mieszkanie o metrażu 80 m na Zaspie ?

     • 4 1

 • Poczekam (7)

  O moze kupie. Ale na pewno nie za te cene.

  • 99 6

  • Ceny już spadły zaraz będą pisać o tym artykuły, tabelki, wykresy (4)

   Jak ceny rosną to ludzie kupują bezmyślnie szybko bo za 3 miesiące będzie jeszcze drożej i nakręcają spirale, ceny rosną jeszcze szybciej.
   Jak ceny spadają to Ci co mogą kupić nie kupują bo za 3 miesiące będzie

   Jak ceny rosną to ludzie kupują bezmyślnie szybko bo za 3 miesiące będzie jeszcze drożej i nakręcają spirale, ceny rosną jeszcze szybciej.
   Jak ceny spadają to Ci co mogą kupić nie kupują bo za 3 miesiące będzie jeszcze taniej a nikt nie chce przepłacać.. i to nakręca spiralę spadku.
   p.s ING Bank min. 30% wkladu wlasnego oni juz wiedzą że ceny spadną i zabezpieczają swój kapitał

   • 19 3

   • 30% wkladu w ING nie ma nic wspolnego z cenami mieszkan tylko z stabilnoscia zarobkow kredytobiorcy (2)

    • 9 10

    • Ma tyle wspolnego ze kredyt dostana ci co i tak go nie potrzebują (1)

     Janusz na ściemnianej umowie czy Grazyna z Biedry (szacunek dla obu) nie "dostaną" juz kredytu na 500 000 zł. No bo skąd wezmą 150 000 zł na wkład ? + 100 000 na wyposazenie ?

     • 12 1

     • Grazynka z biedry

      Ma lepsza o stabilnuejsza prace niz niejeden inzynier czy humanista

      • 10 1

   • hm ing przypadkiem nie wymuszał 20% wkladu wlasnego?

    • 1 0

  • Do końca roku nie kupuje się mieszkania u dewelopera. (1)

   Tak samo jak auta u dealera. Wtórny rynek oferuje wykończone mieszkania w podobnej lub niższej cenie. Loty są skasowane do 30 czerwca i booking.com nie zapełni mieszkań w tym roku. Nie ma studentów obcokrajowców.

   Tak samo jak auta u dealera. Wtórny rynek oferuje wykończone mieszkania w podobnej lub niższej cenie. Loty są skasowane do 30 czerwca i booking.com nie zapełni mieszkań w tym roku. Nie ma studentów obcokrajowców. Delegacje w firmach skasowane, nie ma konferencji. Ten co ma gotówkę jest królem. We wrześniu skończą "wakacje" od spłat rat kredytów i będzie wysyp ofert na sprzedaż.

   • 8 0

   • Tu Cziczi król negocjacji ja już pojechałem z ceną.

    Wrzeszczza 7,5 nowe od developera.

    • 1 0

 • gdyby nie było masowego dodruku pustego pieniądza to już dawno ceny wszystkiego urealniłyby się (3)

  ...a połowa ludzi co wykonuje obecnie bezsensowną pracę wykonywałaby pożyteczną pracę tj produkcja, usługi ....
  a tak dzięki ratowaniu banków dalej ceny aktywów będą szybować
  a jakie rozwiązanie - nie

  ...a połowa ludzi co wykonuje obecnie bezsensowną pracę wykonywałaby pożyteczną pracę tj produkcja, usługi ....
  a tak dzięki ratowaniu banków dalej ceny aktywów będą szybować
  a jakie rozwiązanie - nie drukować pustego pieniadza i pozwolić bankrutować i niech powstają nowe firmy ...obniżać opodatkowanie pracy i zmniejszyć biurokracje o połowe na razie a późńiej jeszcze mniej

  • 65 17

  • Masz pomysl co zrobic z kasa?

   To dawaj.era QE bedzie trwac.

   • 10 2

  • Żeby wszystko zaczęło tanieć

   to znowu byśmy musieli wrócić do wynagrodzeń rzędu 1300-1500 zł. Wtedy nie było by popytu i chciał nie chciał zaczęło by wszystko zjeżdżać z cen

   • 2 3

  • A teraz pokaz kraj w którym tak jest

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.