Nowoczesne "szklarnie" w gdańskiej szkole

8 listopada 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Ewa Palińska

W poniedziałek 7 listopada w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku otwarto nowy obiekt dydaktyczny - specjalistyczne tunele przystosowane do uprawy roślin. Choć z wyglądu przypominają zwykłe szklarnie, dzięki zastosowanym rozwiązaniom zapewniają optymalny klimat do uprawy przez cały rok.Tunele dydaktyczne, bo tak w istocie nazywają się szklarnie, które w miniony poniedziałek oddano do użytku w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku, to trzynawowy blok, tworzący przestrzeń do uprawy roślin ozdobnych i użytkowych. Choć nazywany jest foliowym, ze względu na wygląd i wyposażenie przypomina tradycyjne szklarnie przeznaczone do uprawy warzyw i innych roślin, jakie często możemy spotkać na terenach ogródków działkowych.

O powstaniu tak nowoczesnego obiektu dydaktycznego pracownicy szkoły i uczniowie marzyli od dawna.

- Szkoła istnieje już przeszło pół wieku i obiekty, w których pracowaliśmy do tej pory, mają mniej więcej tyle samo lat, są więc dość mocno wyeksploatowane - mówi Aleksandra Garnys, kierownik warsztatów szkolnych. - W roku szkolnym 2016-17 szkoła kształci blisko 100 uczniów na kierunku technik architektury krajobrazu, ponad 30 osób na kursach zawodowych dla osób dorosłych. Mamy nadzieję, że z roku na rok grupa naszych uczniów będzie coraz liczniejsza.
Zobacz też: Dwie szklarnie dla Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku

Tunele posiadają energooszczędne rozwiązania - zarówno w zakresie konstrukcji, jak i wyposażenia, a przy tym zapewniają optymalny klimat dla uprawy roślin przez cały rok. Dobre przenikanie światła naturalnego, przystosowanie do montażu różnych rozwiązań dla upraw pod osłonami, kurtyny termoizolacyjno-cieniujące, a także wentylacja dachowa sprawiają, że obiekt ten jest nowoczesną konstrukcją, mającą zastosowanie dla wszelkiego typu upraw w ogrodnictwie.

- Mamy trzynawowy obiekt i w każdej z naw możemy zaprogramować inną temperaturę czy wilgotność. W dużym uproszczeniu - jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie można w każdym z trzech pawilonów wytworzyć klimat charakterystyczny dla innej pory roku - wyjaśnia Garnys.
Z nowoczesnych obiektów dydaktycznych będą korzystali nie tylko uczniowie Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych, ale też dzieci.

- Szkoła kształci zarówno młodzież, jak i dorosłych, chętnie w swoich progach wita także przedszkola i szkoły podstawowe - to dla nich otwieramy swój ogród dydaktyczny i prowadzimy warsztaty ekologiczne - mówi Jadwiga Chys, dyrektor szkoły. - Taki obiekt był więc niezbędny do przeprowadzania, na jak najwyższym poziomie, całego procesu dydaktycznego związanego nie tylko z realizacją podstawy programowej kształcenia w zawodzie technik architektury krajobrazu, czy też programu kwalifikacyjnych kursów zawodowych, ale także do budowania postaw proekologicznych wśród społeczności szkolnej - dodaje.
Łączny koszt inwestycji to 854 tys. zł.
Czy posiadasz ogródek działkowy?
54%

tak

35%

nie, ale bardzo bym chciał(a)

11%

nie i nigdy nie miałe(a)m takich planów

zakończona

łącznie głosów: 129