stat

Nowy biurowiec w sercu Wrzeszcza

12 października 2017 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Budnik

Budynek tzw. Chemii, czyli dawnego sklepu z materiałami budowlanymi mieszczącego się przy al. Grunwaldzkiej 46 i 48/50 we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska zniknie do połowy grudnia. W jego miejsce powstanie pięciokondygnacyjny biurowiec.Budynek od strony al. Grunwaldzkiej zasłonięty jest już rusztowaniami. To dlatego, że niebawem zacznie się jego rozbiórka. W języku budowlanym inwestycja będzie co prawda wyłącznie przebudową, ale przechodnie, którzy zajrzą za budowlane ogrodzenie łatwo się przekonają, że tak naprawdę zniknie cały budynek.

- Nowy biurowiec posadowiony zostanie na fragmentach elementów konstrukcyjnych budynku, który funkcjonował tutaj do tej pory. Zdecydowana większość budynku zostanie wyburzona - mówi Marcin Frozyna, dyrektor ds. inwestycji w firmie Torus.
Dlaczego? Bo inwestor zdecydował, że stary budynek, oddany do użytkowania w 1955 roku, nie spełnia dzisiejszych norm obciążeniowych i wymogów bezpieczeństwa dla nowoczesnych biurowców.

Prace rozbiórkowe już się rozpoczęły i potrwają do połowy grudnia (90 proc. materiałów pochodzących z rozbiórki ma być wykorzystane na nowo). Potem ruszy w tym miejscu budowa.

Dwa nowe budynki

Docelowo powstaną tu dwa, połączone ze sobą łącznikiem budynki - pierwszy od strony al. Grunwaldzkiej (na miejscu jeszcze istniejącego budynku), drugi na wewnętrznej części działki. Łącznie oba budynki dostarczą na rynek blisko 10 tys. m kw. powierzchni najmu, w tym ponad 8 tys. m kw. powierzchni biurowej.

Zobacz koncepcyjną wizualizację budynku z 2014 roku

- Wrzeszcz potrzebuje dzisiaj inwestycji, które pozwolą podnieść rangę tej dzielnicy i ożywić ją biznesowo. Dla rynku będzie to ciekawa oferta wysokiej jakości powierzchni, będących w zasięgu także mniejszych podmiotów - mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus, dewelopera obiektu.
Czytaj także: Torus wybuduje niewielki biurowiec w willowej części Wrzeszcza

Budynki będą certyfikowane w ramach systemu oceny ekologicznej LEED (ang. Leadership in Energy and Environmental Design), a co za tym idzie spełniać będą wymogi zrównoważonego, energooszczędnego budownictwa.

Budowa w dwóch etapach

W pierwszym etapie powstanie budynek w pierzei al. Grunwaldzkiej. Będzie on miał pięć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną - garażową. Parter budynku w całości poświęcony będzie na lokale handlowe i usługowe. Natomiast ostatnia kondygnacja budynku będzie cofnięta w stosunku do głównej części elewacji frontowej. Jak widać na wizualizacjach ta część wykorzystana zostanie na stworzenie tarasu.

Budynek ten dostarczy ponad 4,5 tys. m kw. powierzchni najmu, w tym ponad 3,7 tys. m kw. z przeznaczeniem na biura. Posiadać będzie 20 miejsc parkingowych dla samochodów, jak również szatnie dla rowerzystów i miejsca dla rowerów.

Deweloper zapowiada, że na czas trwania budowy nad chodnikiem wzdłuż al. Grunwaldzkiej wybudowane zostanie tymczasowe zadaszenie zabezpieczające, dzięki czemu piesi będą mogli się tędy swobodnie i bezpiecznie przemieszczać. Zakończenie tej części inwestycji planowane jest na kwiecień 2019 roku.

W drugiej linii zabudowy, tam gdzie był obiekt magazynowy z rampą, powstanie w przyszłości czterokondygnacyjny budynek z garażem podziemnym, o nieco większej powierzchni najmu. Główne wejście do zespołu budynków znajdować się będzie od strony al. Grunwaldzkiej. Od strony ul. Wassowskiego zobacz na mapie Gdańska teren będzie dostępny dla ruchu kołowego i pieszego. Budowa drugiego etapu inwestycji rozpocznie się nie szybciej niż w listopadzie przyszłego roku.

Nazwa kompleksu biurowego zostanie wyłoniona w ciągu najbliższych tygodni. Projekt inwestycji przygotowała pracownia APA Wojciechowski z Warszawy.

Październik 2014. Tak wyglądał budynek Chemii oraz jego zaplecze.

Budynek przy Grunwaldzkiej 48/50 powstał w 1955 roku. Mieszkańcy Gdańska zwyczajowo nazywają go "budynkiem Chemii", bo do 2011 roku mieściła się siedziba firmy o takiej właśnie nazwie, która zajmuje się handlem chemią i materiałami budowlanymi. Na parterze budynku przez szereg lat działał świetnie zaopatrzony sklep tej firmy, a w podwórku hurtownia. W 2009 roku udziałowcem Chemii stała się firma Torus, która na atrakcyjnie położonych gruntach w Oliwie i Wrzeszczu realizuje nową zabudowę biurową. W 2010 roku deweloper otrzymał decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji mieszkaniowej, w 2014 roku po raz kolejny wystąpił z wnioskiem o wydanie takiej decyzji dla zabudowy biurowej od strony al. Grunwaldzkiej i mieszkaniowej w podwórku. Obecne plany przewidują realizację powierzchni biurowo-usługowych.
Czy we Wrzeszczu potrzeba więcej biurowców?
37%

oczywiście, przecież to zawsze było handlowe i biznesowe serce Gdańska

11%

tam jest dużo powierzchni biurowych, ale rzeczywiście brakuje tych nowoczesnych

17%

nie wiem, jeśli są najemcy to znaczy, że potrzeba

8%

nie, wystarczy dobrze wyremontować te, które już są

27%

nie, w tym mieście powstaje za dużo biurowców

łącznie głosów: 1522