Odczarowują zawód miejskiego ogrodnika

23 września 2020, 14:45
Wioleta Stolarska

Od florystyki, przez projektowanie i wykonywanie ogrodów, zieleni publicznej, na budowie elementów małej architektury kończąc - Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku kształci specjalistów w zawodzie technika architektury krajobrazu. Szkoła, która kładzie nacisk na rozwój postaw proekologicznych z nowym partnerem - deweloperem Moderna Holding - zamierza przekonywać młodych ludzi m.in. do zawodu miejskiego ogrodnika.- Ze względu na wzrost znaczenia zieleni zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i mieszkalnych widzimy coraz większe zapotrzebowanie na zawód technika architektury krajobrazu. Nasi absolwenci, pracujący w zawodzie, jak i firmy branżowe coraz częściej zgłaszają nam zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu projektowania i wykonywania terenów zieleni i elementów małej architektury. To trend zauważalny na rynku pracy, na którym zapotrzebowanie na specjalistów, także z tego zakresu, jest coraz większe - mówi Jagoda Chys, dyrektor ZSAKiHU.
Zainteresowanie uczniów kierunkiem technik architektury krajobrazu od lat jest stosunkowo duże. W Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku uczy się 346 uczniów, z czego blisko jedna trzecia to uczniowie kierunku technik architektury krajobrazu.

Projektanci, floryści czy miejscy ogrodnicyProgram stawia przede wszystkim na kształcenie praktyczne, wsparte teorią. Pojawią się zajęcia zarówno z zakresu projektowania, jak i wykonywania elementów roślinnych oraz małej architektury. Uczniowie zdają egzaminy zawodowe.

Architektura krajobrazu to szeroka dziedzina, w której każdy może wybrać specjalizację zgodną ze swoimi zainteresowaniami - od florystyki, przez projektowanie i wykonywanie ogrodów, zieleni publicznej, na budowie elementów małej architektury kończąc.

Absolwent kierunku może znaleźć zatrudnienie w biurach projektowych, firmach wykonawczych, specjalizujących się w kształtowaniu zielonych przestrzeni, czy nawet kwiaciarniach. Może też podjąć pracę w jednostkach samorządowych, w działach zajmujących się zielenią czy otworzyć własną działalność gospodarczą, prowadząc firmy z zakresu architektury krajobrazu.

- Jako szkoła zawodowa od lat współpracujemy z uczelniami wyższymi, aby wskazywać uczniom również ten kierunek dalszego rozwoju. Podczas organizowanego przez nas już od 12 lat Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Architekturze Krajobrazu prowadzone są warsztaty i wykłady, a także spotkania z przedstawicielami szkół wyższych, m.in. z Katedry Architektury Krajobrazu UWM w Olsztynie lczy SSW w Sopocie, podczas których uczniowie mogą zapoznać się z ofertą szkół - dodaje Jagoda Chys.

Szkoły średnie w Trójmieście


Nowy patron klasy architektury krajobrazuW tym roku patronat nad klasą pierwszą technikum architektury krajobrazu objął deweloper Moderna Holding. Dzięki niemu uczniowie mogą liczyć m.in. na udział w spotkaniach ze specjalistami prowadzącymi działalność związaną z projektowaniem, aranżowaniem i utrzymaniem terenów zielonych na terenach miejskich i prywatnych. W planie są także spotkania z przedstawicielami instytucji, które są odpowiedzialne za kształtowanie zielonej przestrzeni miasta.

- Wyjątkową wartość Moderny stanowią osoby o wysokich kwalifikacjach. To właśnie specjalistyczne kompetencje, połączone wspólnymi ambicjami, pozwalają nam realizować tak odważne projekty. Myśląc o przyszłości i rozwoju Moderny, podjęliśmy współpracę z ZSAKiHU, by wspólnie rozwijać młode talenty. Patrząc dalej, widzimy ciekawe projekty, do realizacji których potrzebna jest odwaga i wiedza. Wierzymy, że właśnie te cechy posiądą uczniowie klasy, którą objęliśmy patronatem - mówił Adam Małaczek, prezes Moderna Holding.
W ramach patronatu uczniowie mogą liczyć na udział w warsztatach branżowych, odbywanie letnich praktyk czy możliwość doposażenia pracowni szkolnej w sprzęt czy materiały dydaktyczne. Opiekunem klasy patronackiej będzie Anna Maj z firmy Moderna Holding.

To deweloper, który buduje na terenie Trójmiasta i Warszawy. W Gdańsku firma ta jest odpowiedzialna m.in. za osiedla "Front Park" nad Motławą czy "Oliwski Park". Najnowsza realizacja tego dewelopera na terenie miasta (o nazwie "Scala") powstanie na ul. Łąkowej.

- Bardzo ważna jest dla nas przestrzeń, w jakiej żyją mieszkańcy tworzonych przez nas inwestycji. Staramy się kształtować ją tak, by architektura współgrała z otaczającą ją zielenią, tworząc spójną kompozycję, w której będą się dobrze czuli. Najważniejszym założeniem w naszych projektach jest naturalnie wyglądająca zieleń, nawiązująca do historii miejsca, tworząca przyjemny krajobraz w harmonii z zaprojektowaną architekturą. Chcemy się naszą wiedzą i doświadczeniem podzielić, tym bardziej teraz, gdy coraz bardziej świadomie myślimy o ekologii. Przygotowując do zawodu przyszłych projektantów zieleni - dodał Małaczek.

Projektowanie ogrodów w Trójmieście


Podpisanie porozumienia między szkołą a deweloperem ma na celu propagowanie zawodu technika architektury krajobrazu i ogrodnika, ale też podnoszenie świadomości wśród uczniów, co do istoty i roli tego zawodu.

- Szkoła zawodowa nie istnieje, jeżeli nie ma partnera w postaci konkretnej firmy, dlatego od kilku lat wszystkie klasy, które są w szkołach technikalnych, branżowych, mają swojego patrona - mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Staramy się bardzo, żeby te klasy, po podpisaniu porozumień, czerpały jak najwięcej. Ufam, że za kilka miesięcy każda i każdy z was będzie miał szansę zobaczyć, jak współpracuje się z dobrą firmą. Co więcej, myślę, że firma też poszukuje osób, które nie tylko skończą tę szkołę, ale będą miały szansę na dobry zawód. Jak wiecie, coraz więcej osób zwraca uwagę za zieleń, na otaczające aranżacje, i życzę wam, żeby to była wasza praca - przekonywał.
Czy gdybyś miał(a) wybrać teraz szkołę, to zdecydował(a)byś się na naukę w szkole zawodowej?
31%

tak, uważam, że to taka sama szkoła jak inne

37%

tak, ale jeśli był(a)bym pewny(a) tego, jaki zawód chcę w życiu wykonywać

1%

tylko jeśli nie byłoby mnie stać na studia

31%

nie, uważam, że w szkołach zawodowych kształcą się osoby, które nie dostały się do żadnej innej szkoły

zakończona

łącznie głosów: 70