Odkurzacze, które poradzą sobie z sierścią

23 listopada 2020, 8:00
Joanna Puchala

Każdy, kto ma w domu kota lub psa, doskonale wie, że sprzątanie jego sierści wymaga wiele determinacji. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się odkurzacze stworzone z myślą właśnie o tym rodzaju zabrudzeń.Przy zakupie odkurzacza, który będzie pomocny w usuwaniu sierści kota lub psa trzeba zwrócić uwagę na moc silnika i moc ssania, rodzaj filtra, pojemność odkurzacza i worka na kurz oraz głośność pracy.

Odkurzacze, które mają skutecznie walczyć z sierścią, powinny mieć powyżej 1600 W i moc ssania nie niższą niż wydajności silnika. Jeśli chodzi o sposoby filtracji, to najlepiej sprawdzi się odkurzacz wyposażony w filtr HEPA, który sprawia, że powietrze wydmuchiwane przez sprzęt jest czyste.

W zależności od powierzchni mieszkania i domu ważna jest także pojemność odkurzacza lub worka. W mniejszych mieszkaniach możemy pozwolić sobie na niewielki odkurzacz. Warto zwrócić też uwagę na poziom generowanego hałasu. Zwierzęta często boją się hałasu generowanego przez odkurzacz, a modele generujące mniej hałasu zapewnią nie tylko komfort pupilom, ale także ich właścicielom.

- Jeżeli mamy w domu zwierzęta, warto zaopatrzyć się w dobry odkurzacz.
Warto wybrać odkurzacz z turboszczotką lub elektroszczotką. Dobrze sprawdzą się także ciche modele, na przykład generujące zaledwie 57 dB(A) i z zaawansowanymi sposobami filtracji - mówi Wioletta Batog, PR & Sustainability Manager z Media Markt.

Wybierając odkurzacz, który sprawdzi się przy domowych pupilach, trzeba zwrócić też uwagę na rodzaj i wielkość powierzchni, którą będziemy sprzątać.

Znajdź firmę: gdzie w Trójmieście kupić sprzęt AGDNie tylko odkurzaczWybierając odkurzacz do mieszkania, w którym są koty lub psy, należy zwrócić uwagę nie tylko na sam odkurzacz, ale i na akcesoria.

- Wiele osób reaguje na alergeny pochodzące z sierści zwierząt, stąd też takie osoby powinny korzystać ze specjalnych worków dla alergików. Nie wolno także zapominać o ich regularnej wymianie, zwłaszcza tych papierowych. Ich zbyt późna wymiana może spowodować pęknięcie, w konsekwencji czego zanieczyszczenia mogą przedostać się do silnika i wpłynąć na jego żywotność. Z kolei odkurzacze bezworkowe wymagają regularnego czyszczenia pojemnika na śmieci. Ponadto należy dbać o filtry wlotowe oraz wylotowe, regularnie je wymieniać lub czyścić - zwraca uwagę na szczegóły codziennego użytkowania odkurzacza Piotr Kramarz z Serwisu AGD PHU. - Ważnym elementem jest także odpowiedni dobór ssawki. Warto podkreślić, że nie ma jednej uniwersalnej do każdej powierzchni. Turboszczotka posiada szczotki o różnej długości, twardości oraz innych kątach nachylenia i przez to, dzięki swojej konstrukcji, dobrze radzi sobie z wyczesywaniem sierści z dywanów i wykładzin.
Sierści z tapicerki mebli nie powinno się zatem usuwać końcówkami do odkurzania podłóg. Do mebli trzeba zamontować specjalne szczotki z miękkim włosiem, które są w wyposażeniu większości modeli.


Modele z elektroszczotką- Jeśli mowa o odkurzaczach i zwierzakach, to model z elektroszczotką Cat&Dog staje się mistrzowskim rozwiązaniem. Nie ma wygodniejszego odkurzacza do sprzątania po swoim pupilu - podkreśla Daniel Mańka, trener produktowy Miele.
Dobrze sprawdzają się także odkurzacze w kompaktowej wersji, gdzie wymiary i waga pozwalają nam bez problemu dotrzeć we wszystkie miejsca na kanapie, fotelu lub w samochodzie.

Uszkodzenie sprzętu AGD? Znajdź serwis w Trójmieście- Mała elektroszczotka daje nam możliwość dotarcia do wszystkich zakamarków, gdzie pozostała sierść psa, i dokładnie wyczyścić nawet delikatną tapicerkę. O dywany, parkiet i inną podłogę, na której pozostają ślady naszych milusińskich, zadba szeroka elektroszczotka, która sama wykryje podłoże i dostosuje swoją moc do odkurzanej powierzchni - wyjaśnia Daniel Mańka.
Takie urządzenia działają także bezprzewodowo, nawet do 60 minut na jednej baterii.

Modele z filtrem węglowymZwolennicy tradycyjnie zasilanych odkurzaczy docenią rozwiązania z filtrem węglowym, który pochłania zapachy.

- Zastosowanie takiego filtra daje pewność, że powietrze będzie przefiltrowane, a wszelkie zapachy zneutralizowane. Do pomieszczenia trafia powietrze czystsze niż to, które zostało wessane do wnętrza odkurzacza - podkreśla Daniel Mańska. - Do tego warto przypomnieć, że sama elektroszczotka może odpowiadać nawet za 50 proc. efektywności odkurzacza i właśnie dlatego niektóre modele są wyposażone w turboszczotkę z regulatorem powietrza. Jednoczesne ssanie i szczotkowanie usuwa sierść i kurz, stając się idealnym rozwiązaniem dla posiadaczy zwierząt - dodaje Daniel Mańka.
W przypadku zwierząt w domu źle sprawdzi się odkurzacz wodny. Chociaż takie modele świetnie czyszczą zabrudzone dywany, to nie najlepiej sprawdzają się w domach z psami lub kotami.

Ceny odkurzaczyRozpiętość cenowa odkurzaczy, które sprawdzą się przy domowych zwierzętach, jest bardzo duża. Wszystko zależy od tego, czy planujemy kupić model podstawowy, czy posiadający elementy dodatkowe, np. turboszczotkę. Najtańszy odkurzacz z końcówkami przeznaczonymi do czyszczenia sierści kupimy za 569 zł. Jeśli weźmiemy pod uwagę niski poziom hałasu, to trzeba się liczyć z wydatkiem około 1000 zł. Najbardziej zaawansowane modele odkurzaczy z turboszczotkami kosztują około 2400 zł. Alternatywą dla takiego rozwiązania może być pionowy odkurzacz z miniturboszczotką dostępny w cenie około 1200 zł.
Jak często odkurzasz u siebie w domu?
26%

codziennie

24%

2-3 razy w tygodniu

38%

raz w tygodniu

10%

rzadziej niż raz w tygodniu

2%

w ogóle nie odkurzam

zakończona

łącznie głosów: 456