Odnowione budynki przy Lastadii oficjalnie otwarte

13 lipca 2020, 16:00
Michał Brancewicz

Odrestaurowane budynki przy ul. Lastadia 2Mapka oraz 41Mapka zostały oficjalnie otwarte. Pierwszy obiekt zajął Wydział Geodezji Urzędu Miejskiego, drugi - Gdański Urząd Pracy. Rewitalizacja trwała blisko trzy lata i pochłonęła 48 mln zł.Budynek przy ul. Lastadia 2 został wybudowany w 1837 roku i pełnił funkcję gimnazjum, a w późniejszym czasie technikum chemiczno-spożywczego. Budynek przy ul. Lastadia 41 powstał w 1878 roku na potrzeby dyrekcji poczty.

To, co widać na pierwszy rzut oka, to odnowione elewacje z detalami, ale wiele prac, i to znacznie bardziej skomplikowanych, było realizowanych we wnętrzach i przy konstrukcjach.

Oba budynki są posadowione na drewnianych elementach, na których układane były warstwy kamieni. W niektórych miejscach miały one dwumetrową grubość. Podczas współcześnie prowadzonych prac w każdym budynku wykonanych zostało zatem po ok. 70 odwiertów, by wzmocnić istniejące fundamenty.

Wymiany i wzmocnienia wymagały również stropy. Tyczyło się to szczególnie obiektu przy ul. Lastadia 2, gdzie na potrzeby Wydziału Geodezji powstały archiwa, w których dokumenty przechowywane są w długich, metalowych szafach.

- Wytrzymałość stropów wynosi tysiąc kilogramów na metr kwadratowy - mówi Renata Wiśniowska, dyrektor projektu ze spółki Gdańskie Wody, która była inwestorem. - W archiwum działa klimatyzacja precyzyjna, która utrzymuje odpowiednią temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach.
Czytaj także: Urzędnicy wyprowadzili się z budynku przy ul. 3 Maja. Nowy pomysł na zabudowę terenów wokół dworca PKS

W tym budynku podczas rewitalizacji zdecydowano się także na obniżenie o metr przedostatniej kondygnacji, dzięki czemu możliwe było stworzenie dodatkowego piętra, które w całości ukryte jest za attyką budynku. Wokół otoczonego murami poddasza można przejść, podziwiając panoramę Gdańska. Miejsce to nie jest jednak powszechnie dostępne.

Budynek przy Lastadii 41 zajmuje w całości Gdański Urząd Pracy, który przeprowadził się do nowych wnętrz z budynku przy ul. 3 Maja 9. Na tyłach powstało patio z zielenią i ławeczkami, które przylega do istniejących tam budynków mieszkalnych. Jednak będzie ono służyć wyłącznie urzędnikom, którzy zechcą zaczerpnąć powietrza w czasie pracy.

Generalnym wykonawcą wartych 47,9 mln zł robót była firma Polaqua.

- Rolą samorządów jest troska o zabytkowe budynki i nadanie im funkcji publicznych. Tak będzie w tym przypadku. Otwieramy te budynki dla ludzi korzystających z usług miasta - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Oczywiście gdyby w uproszczeniu przeliczyć koszty prac na metr kwadratowy powierzchni biurowej, jaką udało się wygenerować, to wyszłoby dosyć drogo. Ale podmiot publiczny jest też od tego, by chronić dziedzictwo. Innego sposobu na ochronę tych budynków nie było.
W planach jest również przywrócenie przedwojennej fontanny, która znajdowała się na Targu Maślanym. W tej sprawie trwają rozmowy między miastem a wojewódzkim konserwatorem zabytków. Już teraz okolice Targu Maślanego są miejscem częstych spacerów.

Czytaj więcej na temat historii Starego Przedmieścia
Jak często załatwiasz sprawy w urzędzie?
5%

kilka razy w tygodniu

10%

raz, dwa razy w miesiącu

85%

raz na kilka lat

zakończona

łącznie głosów: 382