Odpady w domu. Jak zorganizować miejsce do segregacji

30 marca 2020, 7:00
Joanna Puchala

Zabudowy kuchenne projektowane jeszcze kilka lat temu nie uwzględniały takiej liczby pojemników na różne rodzaje śmieci, ile potrzebujemy obecnie. Możemy zdecydować się na wysuwane kosze z segregatorami, szuflady i szafki na zestawy pojemników - nie jest do tego konieczny remont całej kuchni.Osoby, które urządzają kuchnię lub planują remont, powinny pomyśleć o konieczności segregacji śmieci już na etapie planowania kuchni. Wygospodarować miejsce na różne rodzaje odpadów w już użytkowanym pomieszczeniu jest nieco trudniej, ale nie jest to niemożliwe.

- Klienci bagatelizują problem segregacji. Nie chcą mieć dużych szafek pod zlewem, ale jeśli mają spiżarnię, z reguły to tam planują mieć większe kosze. Niestety bez takiego pomieszczenia pojemniki do segregacji często stoją pod ścianą jako kosze wolnostojące. Moim zdaniem, z powodów estetycznych, nie jest to korzystne rozwiązanie - mówi architekt wnętrz Marta Meresińska ze Studio Niebyle.

Dobrze zorganizowana szuflada pod zlewemPrzede wszystkim warto zastanowić się, ile pojemników potrzebujemy i adekwatnie do potrzeb warto zróżnicować ich wielkości. Miejscem na składowanie odpadów w kuchni najczęściej jest szafka pod zlewozmywakiem. W zależności od tego, w jaki sposób jest otwierana oraz ile ma miejsca, możemy skorzystać z różnych dostępnych opcji.

- Przy projektowaniu zabudowy kuchennej zadbajmy o to, żeby znaleźć miejsce na szeroką szafkę na kosze na śmieci. Może ona tradycyjnie znaleźć się pod zlewem, ta szafka i tak częściowo ma ograniczoną przestrzeń przez przyłącza i nie ma w niej półki, więc jest to idealne miejsce na śmietniki - podkreśla Marta Meresińska. - Do kosza wyrzuca się resztki jedzenia, na przykład podczas przygotowywania posiłków, w tym także ich mycia lub pakowania naczyń do zmywarki, a to uzasadnia obecność kosza na odpady bio blisko zlewozmywaka.

Aranżacja wnętrz. Znajdź firmę, która zaprojektuje ci kuchnięPrzy planowaniu przestrzeni do sortowania odpadów warto pamiętać, by pomieściła pojemniki do segregacji na pięć frakcji.

- Dobrze sprawdzi się zarówno większa szafka pod zlewem, która jest zawsze pod ręką, albo przestrzeń w przedpokoju, w której możemy schować kosze z pokrywką. Jeśli mamy taką możliwość, do segregacji suchych odpadów można wykorzystać również garaż, umieszczając w nim większe pojemniki - radzi Magdalena Betin, liderka zrównoważonego rozwoju IKEA Retail. - W sytuacji, w której dysponujemy jedynie małą przestrzenią, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie worków na śmieci albo toreb, które łatwo dopasujemy do naszych możliwości. Ważne jest, żeby przestrzeń przeznaczona na segregację była łatwo dostępna, dzięki czemu nie tylko łatwiej nam będzie sortować odpady, ale również dbać o czystość.
Najprostszym rozwiązaniem może okazać się zaplanowanie jednej, ale dużej szuflady, której szerokość będzie wynosiła od 80 do 100 lub nawet 120 centymetrów. Można będzie tam wstawić zestaw koszy. Jeżeli jednak nie dysponujemy zbyt dużą powierzchnią kuchni, trzeba zadziałać odwrotnie: dopasować wielkości pojemników na odpady do wymiarów konkretnej szafki lub szuflady.

Quiz - pytanie 1 / 13

Pytanie 1 / 13
Gdzie wyrzucić zużyty, mokry papierowy ręcznik lub chusteczkę?


Pojemniki i systemy do segregacjiPojemniki na plastik, papier, szkło, metal i odpady organiczne znajdziemy u różnych producentów. Możemy też zdecydować się na zakup gotowych rozwiązań w postaci systemów koszy z prowadnicami, które są mocowane w szafkach.

- Kosze mogą być także mocowane do frontu szafki i wysuwać się podczas tradycyjnego uchylania drzwiczek, są też mocowane do frontu z prowadnicami - wtedy wysuwają się wszystkie naraz, ale też istnieją kosze, które wysuwają się pojedynczo. Mogą mieć przykrywki odskakujące automatycznie lub otwierane ręcznie. Kosze w zestawach mają często zróżnicowane wymiary po to, żeby te najszybciej zapełniające się kosze, przykładowo na plastik, były bardziej pojemne, a te mniejsze służyły do gromadzenia odpadów typu bio - dodaje Marta Meresińska.
Możemy też wybrać pojemniki z pokrywkami w różnych kolorach, co może ułatwić domownikom segregację śmieci.

Meble kuchenne. Znajdź firmę w Trójmieście, która zaproponuje system segregacji śmieci do szafekW szafkach z wysuwanymi drzwiczkami dobrze sprawdzają się systemy z pojemnikami na odpady, które zawieszane są obok siebie na samonośnej konstrukcji. Dodatkowy komfort zapewniają modele z szufladami organizacyjnymi, które mogą posłużyć do przechowywania innych przedmiotów, np. przyborów do mycia naczyń. Dzięki temu zniknie nam dodatkowo problem związany z brakiem miejsca na gąbkę, tabletki do zmywarki czy płyn do mycia naczyń.

Warto podkreślić: aby zadbać o prawidłową segregację nie potrzebujemy drogich rozwiązań.

- Trzeba kupić co najmniej trzy pojemniki na papier, szkło i plastik. Mogą stać na przykład w kuchni za wyspą - tak żeby nie przeszkadzać. Pod zlewem można umieścić natomiast pojemniki na odpady zmieszane i kuchenne - mówi Marzena Laskowska-Budda z ITO Design.
Czytaj także: jak prawidłowo segregować śmieci

- Pojemniki można ustawiać jeden na drugim, aby zaoszczędzić miejsce - dodaje Magdalena Betin. - Mogą stać samodzielnie, w dowolnym miejscu w domu lub w szafkach czy szufladach. Każdy pojemnik można odpowiednio oznaczyć dzięki zastosowaniu naklejek w różnych kolorach.


Podział miejsca na odpadyDuży problem stanowi segregacja plastiku, który nawet w rodzinach z proekologicznym nastawieniem ma duży udział w codziennych odpadach.

- Jeśli mamy na przykład spiżarnię przykuchenną, warto się zaopatrzyć w jeden większy kosz na plastik i wstawić go do spiżarni. Można też ustawić tam pojemnik na najrzadziej wyrzucaną frakcję, czyli szkło - wyjaśnia Marta Meresińska.
Odpady biodegradowalne powinny jednak znaleźć się w ciągu mebli kuchennych tak, żeby kosz był łatwo dostępny podczas gotowania.

Przypominamy: pięć podstawowych kategorii segregacji śmieciPapier (niebieski pojemnik) - kartony, tektura, ulotki, gazety, kartki, zeszyty, torby i worki papierowe. Nie wolno wyrzucać: tłustego i brudnego papieru, worków po wapnie, tapet, kartonów po mleku i sokach, zużytych chusteczek.

Metale i tworzywa sztuczne (żółty pojemnik) - odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, opakowania po produktach spożywczych, środkach czystości, kosmetykach, plastikowe torby, worki, reklamówki, aluminiowe puszki po napojach, puszki po konserwach, folię aluminiową. Nie wyrzucamy: butelek z zawartością, butelek po olejach spożywczych lub silnikowych, części samochodowych, baterii, leków, żarówek, termometrów.

Szkło (zielony pojemnik) - tylko i wyłącznie szklane opakowania których nie trzeba myć. Warto podkreślić, że nie wrzucamy tam zbitych kieliszków, szyb, luster, szkła zbrojonego czy żaroodpornego.

Biodegradowalne odpady (brązowy pojemnik) - odpady warzywne i owocowe, fusy od kawy i herbaty, skoszona trawa, liście, kwiaty, skorupki jajek. Nie wolno wyrzucać tu drewna, mięsa, kości, przeterminowanej żywności, jajek, piasku ani kociego żwirku.

Odpady zmieszane (czarny pojemnik) - to wszystko, czego nie można umieścić w pozostałych pojemnikach, oprócz odpadów niebezpiecznych, sprzętów RTV AGD oraz wielkogabarytowych.

Szczegółowy sposób segregacji odpadów określa rozporządzenie ministra środowiska z 29 grudnia 2016 roku w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19).
Czy masz problem z segregacją śmieci w swoim mieszkaniu?
71%

tak, brakuje mi miejsca na kosze

6%

tak, ale wynika to tylko z trudności w przyporządkowaniu śmieci do odpowiednich koszy

3%

to zależy od liczby śmieci

16%

nie, dobrze zaplanowałe(a)m miejsce do segregacji śmieci

4%

nie, mam osobne pomieszczenie

zakończona

łącznie głosów: 316