Oferta deweloperów rośnie. Gdzie w 2021 roku powstaną nowe mieszkania?

3 stycznia 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Budnik

Letnica to w tej chwili najszybciej rozwijająca się pod kątem zabudowy mieszkaniowej część Gdańska.

W ostatnich tygodniach i miesiącach 2020 roku deweloperzy wprowadzili do sprzedaży, głównie na gdańskim rynku, setki mieszkań. Najwięcej pojawiło się ich w ramach wieloetapowych osiedli. Dawno jednak w tak krótkim czasie nie pojawiło się w ofercie tak wiele zupełnie nowych inwestycji. Klienci trójmiejskich deweloperów w 2021 roku będą mieli w czym wybierać.Na przekór pandemii i głosom wieszczącym załamanie rynku ceny mieszkań rosną. Nie tylko w Trójmieście, ale i w całej Polsce oraz na świecie. Działki pod zabudowę w atrakcyjnych lokalizacjach są coraz droższe i coraz trudniej dostępne, koszty budowy rosną, podobnie jak inflacja. Na dodatek inwestorzy mierzą się z wydłużonymi procedurami w urzędach, a pod koniec roku spieszyło im się, by uzyskać pozwolenie i rozpocząć budowę, bo to oznaczało brak konieczności dostosowania projektów do zaostrzonych (obowiązujących od stycznia 2021 r.) przepisów dotyczących energooszczędności budynków.

Niezależnie od wszelkich zawirowań i trudności końcówka roku pokazała, że wahanie, jakie zdominowało rynek w czasie pierwszego lockdownu - zarówno kupujących, jak i deweloperów - pod koniec roku odeszło w niepamięć. Wyniki sprzedaży znacznie się poprawiły. Dla przykładu Grupa Inpro po III kwartale 2020 r. zanotowała co prawda sprzedaż 12 proc. niższą niż w analogicznym okresie 2019 r., ale też o 40 proc. wyższe przychody ze sprzedaży niż rok wcześniej.

- Popyt w ostatnim czasie się ustabilizował, liczba rezygnacji spadła. Realizujemy nasze inwestycje zgodnie z harmonogramem, wprowadzamy też do oferty nowe inwestycje, na bieżąco monitorujemy sytuację - komentował wyniki po III kwartale 2020 r. Krzysztof Maraszek, prezes zarządu Inpro SA.

Czytaj także: Trójmiejski rynek mieszkaniowy w 2020 roku. PodsumowanieRobyg, którego produkcja mieszkań w Gdańsku od lat jest niedościgniona, raportuje co pół roku, więc na wyniki trzeba poczekać, ale i ten deweloper, podkreślając, że w drugiej połowie roku sprzedaż mieszkań wzrosła, pod koniec roku ogłosił dwie zupełnie nowe inwestycje.

- Wbrew obawom o przyszłość rynku nieruchomości niektórzy deweloperzy nie tylko nie zwalniają tempa budowy, ale także wprowadzają do sprzedaży kolejne inwestycje - mówiła Anna Wojciechowska, dyrektor sprzedaży i marketingu Robyg w Gdańsku, pod koniec listopada, w czasie wprowadzania do sprzedaży inwestycji Młode Stogi. - W ostatnim czasie w Trójmieście pojawiło się kilka nowych projektów, ale listopad należy do Robyg, bo uruchamiamy aż dwie nowe inwestycje.

Mieszkaniowe zagłębie w LetnicyJeśli mowa o Robyg, zacznijmy od dzielnicy LetnicaMapka, która w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy budowlany i sprzedażowy boom mieszkaniowy. Osoby, które rzadko mają okazję zaglądać do tej części miasta, przecierają oczy ze zdziwienia na widok nowego, mieszkaniowego zagłębia, które tu wyrasta.

Pierwszy był tu właśnie Robyg z inwestycją Nowa Letnica. W momencie kiedy deweloper zaczynał realizację tego osiedla, jego potencjał określał na 2,5 tys. mieszkań. I założenie to konsekwentnie realizuje, od 2018 r. budując tu także 18-kondygnacyjne wieże. Być może zdecyduje się on także na realizację jeszcze wyższej zabudowy, na co pozwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W Urzędzie Miejskim w Gdańsku złożony został wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowej na budowę wysokich na 148 metrów (48 pięter) budynków mieszkaniowych w ramach właśnie tego osiedla. Nie oznacza to jeszcze, że na pewno zostaną one zrealizowane, ale z pewnością pokazuje możliwe perspektywy dalszego rozwoju Letnicy.

I bez wysokościowców będzie się ona rozwijała. Pod koniec roku ten sam deweloper ogłosił - bliżej ulicy OliwskiejMapka - rozpoczęcie sprzedaży i budowy kolejnego osiedla. W ramach inwestycji Porto powstać ma 16 pięciopiętrowych budynków, a w nich docelowo 1200 mieszkań.

A na tym niewielkim obszarze aktywnych jest przecież jeszcze trzech innych deweloperów: Atal, Develia (Osiedle Latarników - 5 budynków, 350 mieszkań) i Budner Inwestycje ze swoją wysoką na klasyczne 55 metrów wieżą Star Tower. Swoisty rekord pobiła pierwsza z tych firm. Na początku roku zakończyła w Letnicy budowę pierwszego etapu składającego się z niewysokiej jak na tutejsze warunki zabudowy osiedla Przystań Letnica. W czerwcu do sprzedaży wprowadzono tu 190 mieszkań w drugim etapie, a już w listopadzie - jeszcze zanim budowa drugiego etapu na dobre się rozpędziła - kolejne 323 mieszkania w trzecim etapie.

Po tym jak kilka lat temu tak intensywny rozwój przechodziła Morena, potem Szadółki, a w końcu usiane żurawiami było Śródmieście Gdańska, teraz Letnica jest największym zagłębiem nowych mieszkań w Gdańsku.

Setki mieszkań w kolejnych etapach dużych osiedliOczywiście nie tylko Letnica się w Gdańsku zabudowuje. Deweloperzy nie tracą prędkości przy wprowadzaniu kolejnych ofert na wieloetapowych osiedlach, których realizacja już dawno się rozpoczęła. Przykładem supertempa jest wspomniany wyżej Przystanek Letnica. I tempo to nie dotyczy tylko ścisłego Trójmiasta. Takie osiedla powstają także w Redzie, Rumi, Pruszczu Gdańskim. Na wszystkich tych inwestycjach tacy deweloperzy jak Semeko, Inpro, Euro Styl czy Activa AP co kilka miesięcy wprowadzają nową ofertę.

Bliżej Śródmieścia Gdańska Euro Styl wprowadził na rynek 248 mieszkań i 4 lokale usługowe w ramach kolejnego etapu osiedla Perspektywa, które powstaje u zbiegu ulic Powstańców Warszawskich i LegnickiejMapka. Pierwszy etap ze 120 lokalami (w tym realizowanymi w kameralnych willach miejskich od strony ulicy Legnickiej) wprowadzony został w styczniu 2020 r.

Ten sam deweloper 135 lokali mieszkalnych aż w pięciu budynkach do oferty sprzedażowej wprowadził pod koniec 2020 r. na osiedlu Zielony Południk, które powstaje w okolicy ulicy StarogardzkiejMapka, w dzielnicy św. Wojciech. W sumie w tym roku nowa oferta pojawiała się tu aż dwa razy, pierwszy raz w sierpniu zaproponowano kolejne 88 lokali.

Także w południowej części miasta, przy ul. WielkopolskiejMapka powstaje kolejny budynek osiedla Południe Park (Robyg). To kolejne 91 mieszkań w sprzedaży.

Inpro dołożyło nowych lokali do wyboru aż na dwóch osiedlach: Optima przy Stężyckiej (Szadółki)Mapka oraz Start (Kokoszki, ul. NowatorówMapka). Przy Stężyckiej, w ramach czwartego już etapu, powstaną 124 mieszkania o powierzchniach od 28 do 69 m kw. Z kolei na Kokoszkach, gdzie Inpro jako jedyne w tak szybkim tempie realizuje osiedle mieszkaniowe o sporej jak na tą dzielnicę skali, do sprzedaży w kolejnych budynkach osiedla, które gotowe mają być na koniec września 2022 r., trafiły łącznie 283 lokale. Położenie tego osiedla jest o tyle ciekawe, że szybko można stąd dojechać zarówno do Śródmieścia Gdańska, jak i do Wrzeszcza.

Południe GdańskaKoniec roku i premiery nowych inwestycji należały zdecydowanie do dużych graczy rynkowych, wyjątkowo mniej było wprowadzeń nowych inwestycji ze strony małych deweloperów czy też tzw. deweloperów jednej inwestycji.

Jeszcze w październiku Budner Inwestycje ogłosił realizację nowego, kipiącego zielenią osiedla Biotura przy ulicy NiepołomickiejMapka. Trochę później plany budowy osiedla w podobnych okolicach Mapkaogłosiła także Spółdzielnia Mieszkaniowa Zakoniczyn. Pierwszy budynek osiedla Pastelowa ma być realizowany na zasadzie budownictwa deweloperskiego, kolejne w oparciu o prawo spółdzielcze.

Z kolei Rutkowski Development ogłosił rozpoczęcie swojej kolejnej inwestycji w Trójmieście (to firma z siedzibą w Ełku). W Rębowie, przy ulicy GuderskiegoMapka realizować on zaczął spore osiedle Monsa. Niewiele dalej, już na Kowalach (przy Glazurowej)Mapka, kolejną inwestycję - Nowe Kowale Plus - zaczął Budros. Będą to cztery budynki, a oferta jest o tyle ciekawa, że składają się na nią głównie mieszkania dwupokojowe.

Ciekawe, od wielu miesięcy dopracowane, inwestycje ogłoszone zostały przez dwóch znanych trójmiejskich deweloperów, czyli Allcon Osiedla i Ekolan.

Ten pierwszy realizować będzie osiedle Linea. Powstanie ono przy al. AdamowiczaMapka, w sąsiedztwie przystanków nowej linii tramwajowej. W ramach tej samej inwestycji powstanie docelowo (będą etapy) sześć budynków wielorodzinnych i 27 domów w zabudowie szeregowej. Allcon ma doświadczenie w realizacji takich osiedli.

Podobną formułę przyjął Ekolan dla inwestycji realizowanej na granicy Łostowic i Kowali, w bok od ulicy ŚwiętokrzyskiejMapka. Wprowadzone przez tego dewelopera osiedle Balans będzie składało się z czterech budynków wielorodzinnych i 40 segmentów w zabudowie szeregowej.

Inwestycje mieszkaniowe w Trójmieście. Zobacz aktualny katalogOsoby poszukujące kameralnych osiedli uwagę zwrócić mogą także na nową propozycję dewelopera Domesta - osiedle Robinia już się buduje na Chełmie, w zielonym Jarze WilanowskimMapka. W jego skład wchodzą trzy czterokondygnacyjne budynki. Powstaną w nich w sumie 52 mieszkania o powierzchni od 30 do 97 m kw.

Niewielka, bo składająca się zaledwie z dwóch budynków będzie także Morelova dewelopera Activa, która powstanie na SzadółkachMapka, w sąsiedztwie innej inwestycji tego dewelopera. Tu wybierać można w ofercie 59 mieszkań.

Kameralną inwestycją jest także Jasień Życzliwa uruchomiona przez jednego z najdłużej działających trójmiejskich deweloperów, firmę Targo. W jednym budynku, jak sama nazwa wskazuje na Jasieniu, przy ulicy Życzliwej 3Mapka, powstanie tu 55 mieszkań.

Nowości na dolnym tarasie GdańskaNa początku grudnia rozpoczęła się sprzedaż mieszkań na Młodym MieścieMapka w ramach realizowanej przez Euro Styl inwestycji Doki Living. Nie jest to niespodzianka, bo osiedle zapowiadane było od wielu miesięcy, ale teraz ostatecznie jedno z 215 mieszkań lub 15 lokali usługowych z pierwszego etapu można tu kupić.

Większymi niespodziankami są dwie nowe inwestycje, które zwiastują rozwój budownictwa mieszkaniowego w nieco pomijanych dotąd przez deweloperów dzielnicach Gdańska. Na StogachMapka powstają Młode Stogi dewelopera Robyg - jedna ze wspomnianych listopadowych premier tego dewelopera, a na OlszynceMapka Ogrody Neptuna Interium Investment.

Na Przymorzu ruszyła nowa inwestycja z mieszkaniami na wynajem. Na ostatniej wolnej działce przy ul. ŚląskiejMapka Atal zaczął budować inwestycję Śląska 12 ze 108 apartamentami na wynajem, a przy Partyzantów 111 we Wrzeszczu po długich zapowiedziach Alter Investment uruchomił sprzedaż 52 mieszkań na wynajem w ramach całej przygotowywanej marki takich obiektów w Trójmieście - Free City.

W BrzeźnieMapka Invest Komfort ruszył z inwestycją Gdańska. Ciesząca się dużym zainteresowaniem inwestycja (sprzedaż została rozpoczęta, a potem wstrzymana, do dzisiaj na stronie dewelopera nie ma informacji o cenach, bo lokale rozchodzą się w przedsprzedaży) to pierwsza jaskółka zmian w tej części Brzeźna. Przyszła zabudowa gruntów w sąsiedztwie tego osiedla ustalana jest właśnie w ramach nowego planu miejscowego. Z kolei przy niedalekiej ulicy KobieliMapka w sprzedaży pojawiły się realizowane przez Waterlane domy w ramach inwestycji Oak oraz jeden kameralny budynek wielorodzinny (Kobieli Park), który ostatecznie zrealizuje Interium Investment.

GdyniaCo prawda wysyp nowych inwestycji z końcówki roku w Gdańsku znacznie przewyższa liczbę premier w Gdyni, ale i tu będzie w czym wybierać.

Najwięcej mieszkań do sprzedaży weszło na Chyloni - w kolejnym etapie inwestycji Sto10 Chylońska. W drugim budynku osiedla powstającego nieopodal SKM ChyloniaMapka powstanie 107 mieszkań.

Wyobraźnię rozbudza poczyniona przez Allcon Osiedla zapowiedź nowej inwestycji w Małym Kacku - Sceneria Parkowa (przy ulicy ParkowejMapka). Wiadomo, że powstaną tu mieszkania od dwóch do czterech pokoi, trwa przedsprzedaż, a deweloper szykuje się do oficjalnej premiery.


Nie zabrakło także informacji o rozpoczęciu budowy nowych kameralnych inwestycji, które tak chętnie realizowane są przez deweloperów na wolnych działkach w Gdyni.

W Redłowie, nieopodal szpitalaMapka, Ekolan rozpocznie budowę kamienicy Willa Redłowo, dopasowanej do gdyńskich tradycji architektonicznych. Znajdzie się w niej 20 lokali.

Moduł nową kamienicę z siedmioma lokalami realizować zaczął przy Olgierda 64 na Małym Kacku. 3City Invest na Działkach Leśnych, przy ulicy Kwidzyńskiej 9Mapka, skąd rozciąga się panorama Gdyni, realizuje kamienicę z sześcioma apartamentami oraz drugą - na Chyloni, Masztowa 21, gdzie powstanie siedem lokali. Również na Działkach Leśnych, pod samym lasem, przy Wolności 65Mapka Upside Property zaczyna realizację projektu odkupionego od innego dewelopera - Villa Park. W pierwszym willowym budynku powstanie tu sześć lokali.
Nowe osiedla deweloperów:
23%

bardzo mnie interesują pod kątem inwestycji lub zakupu mieszkania dla siebie

23%

interesują mnie, bo w ten sposób rozwija się miasto

10%

nie interesują mnie, bo wolę inny typ zabudowy

38%

denerwuje mnie, w jaki sposób są budowane

6%

nie mam zdania na ten temat, mało takich miejsc odwiedzam

zakończona

łącznie głosów: 1119

Opinie wybrane


wszystkie opinie (278)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.