Ogród. Czas przycinania drzew owocowych

27 lutego 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Joanna Puchala
Cięcie niektórych gatunków powinniśmy zacząć już w najbliższych dniach. Więcej zdjęć (2)

Cięcie niektórych gatunków powinniśmy zacząć już w najbliższych dniach.

fot. fotolia/ JackF

Cięcie niektórych gatunków powinniśmy zacząć już w najbliższych dniach.

fot. fotolia/ JackF

Nie należy bać się cięcia drzew i krzewów owocowych. Dzięki temu zabiegowi przez wiele lat możemy powstrzymywać ich rozrost i dbać o dobrą kondycję. Właśnie jest najlepszy czas przycinania jabłoni, grusz czy śliw.Wbrew obawom, cięcie drzew owocowych nie osłabia i nie niszczy okazów. Wręcz przeciwnie, właściwe przeprowadzenie zabiegu pobudza wzrost pędów, poprawia zdrowie roślin oraz pozytywnie przekłada się na ilość i jakość zbiorów.

- Drzewa owocowe przycinamy zarówno zimową jak i letnią porą. Termin przycinania roślin zależy oczywiście od panujących warunków klimatycznych, prognoz pogody, lokalizacji, odmian czy owocowania poszczególnych gatunków. Nie powinniśmy wykonywać cięć, jeżeli istnieje wystąpienia silnych mrozów - mówi Marcin Antoniuk z AMcon Tereny Zielone - Projektowanie i Utrzymanie.
Niektóre gatunki tniemy po zebraniu owoców, dlatego zanim przystąpimy do cięcia warto się zorientować, kiedy powinniśmy je wykonać.

- W okresie wilgotnego przedwiośnia jest większe ryzyko wniknięcia czynników chorobotwórczych do wnętrza ciętej tkanki. Drzewa pestkowe są wrażliwsze na te choroby. Latem rany goja się szybciej, a co za tym idzie, zmniejsza się niebezpieczeństwo infekcji - tłumaczy Justyna Szóstek z Viridarium.
Kiedy ciąć drzewa owocowe
Rodzaj drzewTermin cięciaUwagi
JabłoniePod koniec lutego, dodatkowe cięcie jednorocznych pędów na przełomie czerwca i lipcaCięcie wykonywane na tzw. obrączkę
Grusze
ŚliwyPod koniec lutego
BrzoskwinieW marcuW zależności od odmiany możliwe dodatkowe cięcie po zbiorze
Nektaryny
WiśnieLatem po zbiorze owoców (w zależności od odmiany - lipiec, sierpień, wrzesień)Cięcie na tzw. czopy. Szybciej dokonuje się cięcia wcześniejszych odmian
Czereśnie

 


- W naszych ogrodach powraca także moda na uprawę drzew owocowych, które umieszczamy jako element dekoracyjny rabat. Małe rozmiary drzew osiąga się nie tylko przez stosowanie słabo rosnących gatuntów, ale także przez odpowiednie metody formowania i cięcia koron - mówi Justyna Szóstek.
Metody cięcia

Wyróżniamy cięcia formujące i prześwietlające. Przycinanie formujące służy nadaniu pożądanej formy i kształtu drzewa. Jest stosowane głównie przy młodych drzewach, które mają od roku do czterech - pięciu lat. W przypadku starszych drzew prześwietla się korony po to, by ułatwić im dostęp światła. Cięcia prześwietlające wpuszczają promienie słoneczne do wnętrza korony drzewa. Dzięki odpowiedniej ilości światła rośliny mają właściwe wybarwienie owoców, co przekłada się również na gromadzenie się w nich cukru czy wapnia. Z tego również powodu podczas cięcia niezmiernie ważne jest usuwanie wszystkich krzyżujących się do wewnątrz konarów.

Cięcie powinno zostać wykonane około trzy-cztery mm powyżej pąka zwróconego w wybranym kierunku. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór tych zwróconych na zewnątrz korony. Kształt regulujemy wycinając pędy, które ingerują w bryłę. Zazwyczaj są rosną one pionowo, do dołu, do środka lub krzyżują się nawzajem. Prawidłową czynnością jest też pozbywanie się niepotrzebnych jednorocznych przyrostów. Warto też zostawić jak najwięcej poziomych gałęzi, bo właśnie na takich rosną najdorodniejsze owoce.

Narzędzia

Żeby sprawnie przeprowadzić cięcie drzewek owocowych powinniśmy zaopatrzyć się w sekatory i piłki. Drobne pędy i niewielkie gałęzie tnie się za pomocą jednoręcznych sekatorów, natomiast w przypadku grubszych gałęzi powinniśmy się zdecydować na sekatory dwuręczne. Wycinanie konarów lub grubych gałęzi wymaga piłek ogrodniczych.

- Żeby cięcia były precyzyjne i nie poszarpały gałęzi, sekatory czy piłki muszą być odpowiednio naostrzone. Przed cięciem powinniśmy zdezynfekować narzędzia po to, żeby zapobiec przenoszeniu bakterii i chorób. Po zabiegu należy zabezpieczyć rośliny pastą grzybobójczą - przestrzega Marcin Antoniuk.
Inną metodą jest smarowanie farbą emulsyjną z dodatkiem 2 proc. fungicydu. W przypadku niewielkich cięć można pozostawić drzewo, które zabliźni się samoistnie.

Techniki

Kluczowym elementem właściwego skracania pędów jest odpowiednie odchylenie i właściwy wybór miejsca cięcia.

- Cięcie należy wykonać za bocznym rozgałęzieniem lub oczkiem, pozostawiając krótki czopek o długości od jednego do półtora centymetra, by boczny pęd lub oczko nie uschło. Cięcie piłą wykonujemy w przypadku grubszych gałęzi. Wycinając grube konary piłką, podcinamy konar od dołu, w pewnej odległości od pnia, a następnie wykonujemy cięcie od góry aż do jego oderwania się - mówi Justyna Szóstek.
Później powinno zostać wykonane cięcie wyrównujące, podczas którego odcinamy pozostałą
część konara. Grube konary powinny zostać odcięte tam, gdzie przy nasadzie kończy się
zgrubienie gałęzi.

Cięcie krzewów owocowych

Przycinanie krzewów owocowych jest o wiele trudniejszą czynnością. Wybór rozwiązania i termin uzależnia się głównie od gatunku i różni pomiędzy konkretnymi odmianami.

- Agrest, porzeczka czerwona i biała owocuje na pędach wyrastających z gałązek dwu-, trzy- lub czteroletnich, a czarna - na pędach rocznych lub dwuletnich. Aronia owocuje na pędach jednorocznych oraz trzy-, cztero- i pięcioletnich z krótkimi pędami - dodaje Marcin Antoniuk.
Kiedy ciąć krzewy owocowe
Rodzaj drzewCzęstotliwość cięcia
AgrestCięcie raz na kilka lat
Czerwona porzeczka
Biała porzeczka
Czarna porzeczkaCoroczne cięcie
AroniaMożliwość docinania zarówno wiosną, jak i jesienią

 


Jabłoń na rabacie. Drzewa owocowe w minimalistycznej formie coraz częściej pojawiają się w przydomowych ogrodach. Aby pozostały niewielkie potrzebują regularnefo formowania. Więcej zdjęć (2)

Jabłoń na rabacie. Drzewa owocowe w minimalistycznej formie coraz częściej pojawiają się w przydomowych ogrodach. Aby pozostały niewielkie potrzebują regularnefo formowania.

mat. prasowe Viridarium

Jabłoń na rabacie. Drzewa owocowe w minimalistycznej formie coraz częściej pojawiają się w przydomowych ogrodach. Aby pozostały niewielkie potrzebują regularnefo formowania.

mat. prasowe Viridarium

Czy miałeś kiedyś do czynienia z cięciem drzew owocowych?
53%

tak, regularnie

16%

tak, ale z czyjąś pomocą

22%

dopiero przymierzam się do cięcia drzew owocowych

7%

nie, chyba, że kiedyś tylko jako obserwator

2%

nie, nie dotyczy mnie ta kwestia

zakończona

łącznie głosów: 166

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie (11) 6 zablokowanych

 • . (5)

  najgorsze są wilki- chciałam obniżyć stare ~10 metrowe drzewa-wyrosły jeszcze wyższe wilki i teraz wyglądają tragicznie

  • 6 1

  • Ojej...

   • 0 3

  • Wilki

   Trzeba je było wyciąć latem.

   • 1 0

  • Ja wilki na 60-letnich jabłoniach wycinam co roku. (2)

   • 4 0

   • . (1)

    Co roku zamawiać alpinistów do ponad 10 metrowych drzew, kogo na to stać?Mam 10 drzew, które oszpeciłam- powinnam tylko prześwietlić środek drzew.

    • 0 1

    • Ja robię to sam.

     Częściowo z dołu, z drabiny, a częściowo z góry, po wspięciu się na drzewka.

     • 1 0

 • A winogron?

  Kiedy przycinać ciemne winogrona?
  Oczywiście drzewko.

  • 2 1

 • A kiedy przycina się najszlachetniejsze drzewa o nazwie topola

  • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.