stat

Ogród. Jak poradzić sobie z chwastami?

18 lipca 2016 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Puchala

Walka z chwastami jest pracochłonna, ale niekiedy nawet wielki wysiłek nie przynosi zamierzonych rezultatów. Zwłaszcza kiedy często pada deszcz. Stosując pewne sposoby możemy ograniczyć ilość chwastów. Warto jednak zapoznać się ze środkami, których użyjemy, bowiem nieumiejętne wykorzystanie poszczególnych preparatów może przynieść więcej szkody niż pożytku.Nasze ogrody łatwo opanowują chwasty, podczas gdy uprawiane rośliny niezbyt dobrze rosną i często chorują. Dzieje się tak dlatego, że chwastami są rośliny przystosowane do siedliska, w którym żyją. Duże znaczenie ma ich ekspansywność. Tworzą mocne korzenie i rozsiewają się tysiącami nasion, przez co rozrastają się w zastraszającym tempie. Delikatne odmiany roślin zazwyczaj nie mają szans przetrwania. Powinniśmy systematycznie usuwać chwasty, zapobiegając całkowitemu zniszczeniu ogrodu.

Preparaty chwastobójcze

Środki chwastobójcze dzielimy na selektywne i nieselektywne. Selektywnymi są te, które niszczą daną grupę roślin jednoliściennych lub dwuliściennych. Preparaty, które są przeznaczone do roślin jednoliściennych, niszczą trawy w uprawach między innymi truskawek, rzepaku czy łubinu.

- Ich zadaniem jest usuwanie perzu czy miotły zbożowej W tym celu można zastosować przykładowo Teridox 50 EC, Fusilade Forte 150 EC lub Agil 100 EC. Środki do eliminacji chwastów dwuliściennych niszczą przede wszystkim niechciane rośliny znajdujące się w trawnikach. Wśród nich znajdują się takie preparaty jak Chwastox Trio 540 SL, Dicotex 202 LS, Starane Trawniki czy Bofix 260 EC - stwierdza Dorota Górska ze Szkółki drzew i krzewów Dendron.
Te preparaty niszczą głównie chwasty typu mniszek (znany jako popularny mlecz), babkę lancetowatą, koniczyny i rdest ptasi.

Środki nieselektywne niszczą natomiast wszystko, dlatego trzeba pamiętać o szczególnej ostrożności, jeśli nie chcemy zniszczyć innych roślin. Po ich zastosowaniu ginie praktycznie wszystko. Właściwe rośliny trzeba osłonić folią lub papierem na moment oprysku, żeby nie wchłonęły chwastobójczego preparatu. Należy podkreślić, że w przypadku mocno zachwaszczonego terenu jedna aplikacja preparatu nie przyniesie zadowalającego efektu, usuwając wyłącznie część chwastów.

- Do tego celu można użyć między innymi: Roundup 360 SL, Roundup 480 SL Forte, Glyfos 360 SL, Taifun 360 SL oraz Galup 360 SL. Preparaty te zawierają substancję czynną - glifos. Wszystkie środki są biodegradowalne, dlatego już po dwóch tygodniach można wykonywać w ogrodzie zaplanowane prace - dodaje nasza rozmówczyni, Dorota Górska.
Do punktowego stosowania nada się żel Roundup bądź jego zamiennik o identycznym składzie.

Ściółkowanie

Innym sprawdzonym sposobem na powstrzymanie rozrostu chwastów jest ściółkowanie korą i łupkami. Taki zabieg można zastosować bezpośrednio na glebę, ale należy wysypać minimum pięć cm i pamiętać o corocznym uzupełnianiu produktu. Istotną zaletę tej metody stanowi zatrzymywanie wilgoci. Dodatkowo, po rozłożeniu się daje próchnicę, która jest naturalnym nawozem dla hodowanych roślin. Inną wersją mogą okazać się także tkaniny ściółkujące, które świetnie sprawdzą się na rabatach i przy żywopłotach. Chcąc zachować efekt dekoracyjny przysypujemy je korą, łupkami lub kamieniami. Czarna tkanina ściółkująca jest bowiem mało estetyczna. Dobrą ściółką, która hamuje rozrost chwastów są również kompost i ziemia liściowa, o ile nie zawierają nasion zielska. Są one szczególnie polecane w ogrodzie warzywnym. Ściółkę najlepiej rozłożyć wiosną, gdy chwasty dopiero zaczynają się pojawiać. Później, kiedy już się rozrosną, trzeba je przed ściółkowaniem skosić.

Domowe sposoby

Istnieją także domowe sposoby na pozbywanie się chwastów. Nierozcieńczony ocet, roztwory mydła i detergentów, gorąca woda, a nawet zużyty olej jadalny, którym oblejemy liście, to jedne z najpopularniejszych substancji używanych do walki z niechcianymi roślinami. Sprawdzają się zarówno w przypadku usuwania roślin wyrastających pojedynczo, jak i w małych skupiskach na ścieżkach, tarasach, podjazdach, ogródkach skalnych czy wokół domu. Stosuje się je na suche rośliny. Podobnie działają cukier i popiół drzewny, którymi posypuje się wilgotne liście chwastów. Niestety taki zabieg trzeba co jakiś czas powtarzać, zwłaszcza w przypadku chwastów wieloletnich. Substancje zawarte w domowych specyfikach niszczą strukturę liści lub oklejają je. Zaburza to procesy fizjologiczne, dlatego niechciane rośliny zamierają.

Usuwanie ręczne

Niektóre chwasty można usuwać również ręcznie. Wybierając taki sposób trzeba pamiętać, żeby zostały wyrwane z korzeniami. Jeśli chcemy wykorzystać do tego motykę, powinniśmy ją naostrzyć, by podcinała rośliny pod powierzchnią gleby. Lepiej nie motyczkować głębiej, niż od jednego do trzech centymetrów pod ziemią, żeby nie wyciągać na powierzchnię nowych nasion. Duże chwasty z gęstą rozetą liści czy z korzeniem palowym należy wyrywać w całości, pomagając sobie nożem lub specjalnym narzędziem do odchwaszczania.

- Odchwaszczenie lepiej zacząć jeszcze przed posadzeniem roślin. Przygotowanie ziemi pozwoli uniknąć zarastania chwastami świeżo założonych rabat, trawnika czy ogródka - podkreśla pasjonatka ogrodów, nasza czytelniczka Teresa.

Pożyteczne chwasty

Część chwastów jest uważana za pożyteczne. Aby mogły zostać w naszych ogrodach, powinny jednak ładnie wyglądać. Do tych, które możemy zostawić zaliczamy: dziewannę drobnokwiatową, jasnotę plamistą, żywokost lekarski, rumianek pospolity. Niektóre odmiany chwastów wykorzystuje się do walki z owadami i chorobami roślin. Wśród nich są: pokrzywa zwyczajna, skrzyp pospolity, krwawnik pospolity. Rumianek pospolity, krwawnik pospolity, mniszek lekarski, skrzyp polny czy pokrzywa mają także właściwości lecznicze.

Ceny preparatów chwastobójczych zaczynają się od kilku lub kilkunastu złotych. Większość środków kosztuje kilkadziesiąt złotych. Najdroższe specyfiki możemy kupić za niespełna 200 zł. Wiele zależy od wybranego środka, jak i pojemności opakowania.


Jak radzisz sobie z chwastami w ogrodzie?
6%

nie dotyczy mnie ten problem

15%

stosuję różnorodne preparaty i sposoby

55%

usuwam ręcznie

2%

korzystam z domowych sposobów

22%

nie radzę sobie z tym problemem

łącznie głosów: 189