Ogrodowa strefa grillowania. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

7 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Joanna Puchala

Latem chętnie przygotowujemy potrawy na powietrzu, w gronie rodziny i znajomych. Ta forma spędzania czasu ma swoich zwolenników na całym świecie. I chociaż zwykle decydujemy się na niezbyt skomplikowane, gotowe urządzenia, to jednak grille murowane uznawane są za bardziej bezpieczne i trwalsze.



Planowanie i instalacje

Grille murowane są bardziej stabilne od przenośnych, dzięki czemu ich użytkowanie okazuje się znacznie bezpieczniejsze niż przy wyborze standardowego, metalowego urządzenia. Zwykle mają też większe palenisko.

- Nie dość, że takie rozwiązanie daje dużo większe możliwości dla kucharzy amatorów i profesjonalistów, to posłuży przez długie lata. Grill murowany można także wyposażyć w wędzarnię, blat roboczy czy miejsce do składowania opału, a odpowiedni dobór materiałów i kształtu stanowił będzie niewątpliwą ozdobę ogrodu - mówi Marcin Antoniuk z AMcon - tereny zielone - wykonawstwo i utrzymanie.
Planowanie miejsca na grilla powinniśmy rozpocząć od przemyślenia, jak doprowadzone zostaną instalacje. Przede wszystkim elektryczna, by miejsce wokół paleniska oświetlić (warto pomyśleć także o dodatkowych gniazdkach - na pewno znajdą zastosowanie). Rozważyć można także doprowadzenie wody, jednak wtedy podjąć trzeba też decyzję, jak odprowadzane będą ścieki. Zastanowić się należy też, jaką formę przyjmie komin. Jeśli palenisko znajdować się będzie na balkonie, tarasie lub przy zewnętrznej ścianie domu rozważyć warto taki, który będzie integralną częścią domu. Dym odprowadzany będzie wtedy ponad dach, co jest wielką zaletą, gdy dysponujemy niewielką działką i wokół mamy sąsiadów.

- W takim przypadku już na etapie projektowania budynku należy uwzględnić montaż dodatkowego przewodu spalinowego w miejscu, które chcemy przeznaczyć na nasz grill. Należy pamiętać też o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Trzeba wylać odpowiednią podstawę, na której spocznie nasze palenisko - mówi Daniel Borkowski z firmy Kafle-Kominki Marek Wiliński w Gdańsku.
Materiały wykończeniowe

Do budowy ogrodowego grilla warto wybrać taki materiał, który estetycznie skomponuje się z elewacją budynku lub aranżacją terenu wokół domu. Możemy zdecydować się na cegły, kostkę brukową albo kamień.

- Samą konstrukcję wykonać można także z betonu, a później pokryć go estetycznym wykończeniem. Materiały zastosowane do budowy grilla można powtórzyć także w innych elementach architektury ogrodowej czy na nawierzchniach. To pomoże stworzyć spójną całość - sugeruje Marcin Antoniuk.
Dobór materiałów powinien być uzależniony nie tylko od wizerunku ogrodu, formy budynku czy upodobań właścicieli. Ważna jest także trwałość zastosowanych rozwiązań.

- Najtrwalszym i najlepszym materiałem do wymurowania samego paleniska będzie cegła szamotowa, bo jest odporna na wysokie temperatury i akumuluje ciepło. Zewnętrzną cześć całego grilla możemy wykończyć innym materiałem, jednak cegła szamotowa jako materiał do budowy paleniska oraz cegła pełna jako element wykończeniowy to idealne materiały do budowy grilla zewnętrznego. Pozwolą one na wieloletnie i bezproblemowe użytkowanie urządzenia - dodaje Daniel Borkowski.
Koszty zbudowania grilla

Koszty wybudowania grilla zależą przede wszystkim od jego projektu, wielkości, materiałów wykończeniowych czy zakresu prac. Za całkowity i gotowy do użytkowania grill zapłacimy z reguły od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.


- Alternatywą tego typu rozwiązań może zostać, coraz bardziej popularne w ostatnich latach, palenisko ogrodowe. Jego konstrukcja jest znacznie prostsza niż murowanego grilla i niemal każdy z nas może wykonać je samodzielnie we własnym ogrodzie. Na rynku dostępnych jest także wiele gotowych rozwiązań, które w połączeniu z odpowiednio dobranymi roślinami czy siedziskami zamienią każdy ogród w pięciogwiazdkową restaurację - zauważa Marcin Antoniuk.
Lokalizacja grilla w ogrodzie

Miejsce na kącik grillowy najlepiej wybrać na etapie projektowania ogrodu. Dzięki temu łatwiej nam będzie zaplanować poszczególne elementy zagospodarowania terenu. Nie napotkamy również ewentualnych problemów wynikających z konieczności dopasowania ogrodu do strefy grillowej.

- Idealny kącik grillowy powinien znajdować się z dala od zabudowań czy źródeł hałasu. Jeżeli posiadamy dużą działkę, miejsce do grillowania najlepiej zorganizować za domem, w odległości kilku lub kilkunastu metrów od otaczających zabudowań. Projektując stanowisko grillowe nie możemy zapominać o dobrych stosunkach sąsiedzkich, dlatego nie powinniśmy umieszczać go tuż obok ogrodzenia - stwierdza Marcin Antoniuk.
Nie bez znaczenia jest także odległość pomiędzy grillem a domem, a właściwie kuchnią. Im bliżej kuchni będzie się znajdować stanowisko do grillowania, tym będzie nam po prostu wygodniej. Ta kwestia ma największe znaczenie w sytuacji, jeśli korzystamy z grilla dość często.

Warto wybrać również takie miejsce, które nie będzie narażone na powiewy silnego wiatru.

Przestrzeń dookoła grilla

Oprócz samego grilla warto zwrócić także uwagę do przestrzeni wokół niego. Powierzchnia w pobliżu grilla powinna zostać wyłożona niepalnym i łatwym w utrzymaniu czystości materiałem.

- Podłoże może być wyłożone gresem lub kostką brukową. Jeśli ściany grilla są częścią elewacji, to możemy je otynkować tak jak resztę domu - stwierdza Daniel Borkowski.
Strefa grillowa jest częścią ogrodu, warto więc zadbać o odpowiednie nasadzenia wokół niego. Wybór konkretnych gatunków powinien być w przeważającej mierze uwarunkowany możliwościami danego terenu lub stylistyką ogrodu. Warto także zdecydować się na zioła, które będą świetnymi przyprawami podczas grillowania lub odstraszą niechciane owady.

- Mięta wytwarza silne olejki eteryczne, dzięki czemu trzyma owady z dala od swoich siedlisk. Identyczne właściwości posiada bazylia czy rozmaryn. Wykonanie aranżacji z ziół w doniczkach nie tylko odstraszy komary, ale też wpłynie pozytywnie na nasze kubki smakowe i odczucia estetyczne. Z kwitnących roślin polecić można pelargonie czy aksamitki, które dzięki swojemu charakterystycznemu zapachowi odstraszają muszki - doradza Marcin Antoniuk.
Grill w azjatyckim stylu

Piec tandoor (tandyr, tandur) używany jest w Indiach oraz innych regionach południowej Azji. Opalany jest węglem drzewnym, drewnem lub nawozem. Tradycyjnie wykonywany był z gliny, obecnie piece takie produkowane są głównie z szamotułu, dzięki czemu są trwalsze i lepiej "trzymają temperaturę". Zazwyczaj przyjmują kształt zdobnego dzbana. Obecnie przez producentów wzmacniane bywają dodatkowo metalowymi opaskami, które przez lata wzmacniają ich konstrukcję. Temperatura pieczenia może przekraczać 480 st. Celsjusza, co zapewnia szybką obróbkę potraw, dzięki czemu są one chrupki i soczyste.
Potrawy przygotowane w piecu mają charakterystyczny smak, określa się je mianem tandoori. Zazwyczaj opieka się w nim różne gatunki mięsa wcześniej marynowane, a także owoce morza i warzywa. Na ściankach pieca piecze się indyjskie placki naan.

Piec tandoor wykorzystywany może być jako grill, wędzarnia, piec do chleba. W zależności od rozmiaru piece takie kosztują od 1800 do 10 000 zł.


Jaki grill jest najlepszy?
16%

zwykły, metalowy, z marketu

20%

wybieram gotowe rozwiązania, ale lepszej jakości

22%

grill murowany jest najlepszy, ale nie mam gdzie go umieścić

24%

mam grill murowany, to była świetna decyzja

7%

nie wiem, nie zastanawiałem się nigdy nad tym

11%

nie dotyczy mnie ta kwestia, nie grilluję

zakończona

łącznie głosów: 153