Plan budowy hipermarketu przy Nowej Warszawskiej

8 grudnia 2021, 7:00
Michał Brancewicz
Najnowszy artukuł na ten temat Dodatkowy wyjazd z Ujeściska wciąż za drogi

Kaufland planuje wybudować budynek handlowo-usługowy przy ul. WarszawskiejMapka, na wysokości przystanku tramwajowego powstającej trasy Nowa Warszawska. Byłby to drugi obiekt tej sieci w Gdańsku. Sama linia tramwajowa ma być gotowa za rok.Kaufland jest obecny w Gdańsku dopiero od zeszłego roku. W lutym 2020 r. nastąpiło otwarcie sklepu tej marki w Galerii Chełm, gdzie wcześniej przez ponad 10 lat istniało Tesco.

Teraz wiele wskazuje na to, że niemiecka sieć planuje wybudować kolejny obiekt w mieście, a konkretnie przy ul. Warszawskiej na Ujeścisku.

Sklepy Kaufland w Polsce zaliczają się do hipermarketów. To obiekty handlowe o powierzchni od 2,2 tys. do 15 tys. m kw., z niewielką galerią handlową.

Dwa wnioski na dwa obiekty o innej skaliBudynek handlowo-usługowy ma powstać niemal dokładnie na wysokości przyszłego przystanku tramwajowego "Częstochowska", który zostanie wybudowany w ramach Nowej Warszawskiej.

Czytaj też:

Stare-nowe hipermarkety w TrójmieścieSpółka złożyła w tej sprawie dwa wnioski o pozwolenie na budowę obiektu wraz z parkingiem oraz infrastrukturą.

- Sieć Kaufland planuje otworzyć kolejny sklep w Gdańsku, jednak na ten moment nie możemy podać więcej szczegółów - ucina Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska.
Co ciekawe, oba wnioski różnią się od siebie. W jednym przewidywana kubatura budynku, czyli jego objętość, a nie powierzchnia, wynosi 84 445 m sześc., a w drugim 63 140 m sześc. W obu przypadkach inne są też osoby projektujące obiekt.

Dla porównania, cała Galeria Chełm przejęta przez Kaufland ma kubaturę ok. 253 tys. m sześc. A to oznacza, że planowany budynek przy Warszawskiej będzie miał 1/3 lub 1/4 tej wielkości.

Słupy trakcyjne na Nowej Warszawskiej- Wniosek na drugi budynek dopiero wpłynął. Jest na etapie sprawdzania braków formalnoprawnych. Tym samym w ogóle nie podlega ocenie powierzchnia zabudowy, funkcja, wysokość - wyjaśnia Izabela Kozicka-Prus z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Z kolei pierwszy dokument, wobec braków formalnoprawnych, jest na etapie przygotowania wezwania do uzupełnienia.
Budowa samej linii tramwajowej rozpoczęła się w lutym tego roku. Obecnie, najbardziej widocznym elementem postępu prac są słupy trakcyjne, które pojawiły się na odcinku od ul. Łódzkiej do ul. Piotrkowskiej i na skrzyżowaniu z al. Havla. Powstały też nowe fragmenty torowiska.

Wszystkie roboty mają się zakończyć do 30 listopada 2022 r., a tramwaje pojadą nową trasą w pierwszych miesiącach 2023 r.
W tej części Gdańska potrzebny jest duży obiekt handlowy?
36%

tak, zdecydowanie

23%

tak, ale pod warunkiem, że nie zakorkuje całej okolicy

41%

nie, w pobliżu jest wiele mniejszych sklepów i to wystarczy

zakończona

łącznie głosów: 1267

Opinie wybrane


wszystkie opinie (136)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.