stat

Podatki. Sąd orzekł, że można płacić 8,5 proc. przy najmie krótkoterminowym

7 stycznia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
EBu

Trzeba założyć działalność gospodarczą czy nie? To pytanie zadają często osoby, które chcą wynajmować mieszkanie turystom. Według wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, jeśli mieszkanie wynajmowane jest okresowo, nie jest obsługiwane przez profesjonalną firmę i nie są w nim świadczone usługi zakwaterowania, to działalności zakładać nie trzeba. Rozliczać się w takim przypadku można opłacając zryczałtowany podatek 8,5 proc.Taką, w pewnym uproszczeniu, tezę potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w prawomocnym wyroku z dnia 7 czerwca 2017 roku w sprawie o sygnaturze I SA/G 430/17. W wyroku sąd uchylił zaskarżoną interpretację podatkową, w której Minister Rozwoju i Finansów uznał, iż wnioskodawczyni powinna rozliczać przychody uzyskiwane z najmu krótkoterminowego jak osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Sprawa dotyczyła kobiety, która nie prowadziła zarejestrowanej działalności gospodarczej i pracowała na co dzień za granicą. Mieszkanie w Polsce, którego jest właścicielem, wynajmowała, a przychody rozliczała z tytułu najmu w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych według stawki 8,5 proc. Początkowo lokal był wynajmowany długoterminowo, natomiast w związku ze skróceniem okresów wynajmu do nawet dwóch dni, wystąpiła ona z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową celem potwierdzenia, że w dalszym ciągu będzie mogła rozliczać przychody w tej samej formie, co dotychczas, tj. w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych według stawki 8,5 proc.

Działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w przygotowanej w odpowiedzi interpretacji indywidualnej stwierdził, że opisane działania wypełniają przesłanki działalności gospodarczej wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) i w przypadku wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania, podlegają stawce 17 proc. Podobne stanowisko przedstawiła czytelnikom Trojmiasto.pl rzeczniczka Izby Skarbowej w Gdańsku, która w podobnym przypadku wyjaśniała, że jeżeli "rozmiar, powtarzalność, zarobkowy charakter oraz sposób zorganizowania wskazują na znamiona działalności gospodarczej, to w takim przypadku wynajem nieruchomości również spełnia przesłanki uznania go za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i powinien zostać rozliczony na zasadach właściwych dla tej działalności."

Wynajmująca nie zgodziła się z otrzymaną interpretacją i zaskarżyła interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

- Sąd w całości podzielił przedstawione przez nas argumenty. Dowodziliśmy, że nie sposób uznać działań wnioskodawczyni za spełniające przesłanki działalności gospodarczej zawarte w ustawie o PIT, a jedynie za prawidłowe zarządzanie prywatnym majątkiem - wyjaśnia Wojciech Kawczyński z kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp. p. w Gdańsku, która w imieniu właścicielki mieszkania prowadziła sprawę. - W uzasadnieniu wyroku można wyczytać, iż wnioskodawczyni, wynajmując własne mieszkanie okresowo kiedy sama w nim nie zamieszkuje i w sytuacji, w której w sprawowaniu pieczy nad mieszkaniem pomagają jej tylko rodzice, a na rzecz najemców nie świadczy żadnych dodatkowych usług, "postępuje jak racjonalny właściciel niewykorzystywanego czasowo mieszkania, co nie czyni tej działalności działalnością gospodarczą". Zachowanie takie nie pozbawia jej wobec tego prawa do stosowania dotychczasowego sposobu rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych.
Przeczytaj cały wyrok

Wyrok jest prawomocny. Podobny, również prawomocny, wyrok zapadł równo miesiąc później przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 251/17). Można więc mówić o pewnej kształtującej się linii orzeczniczej sądów administracyjnych korzystnej dla wynajmujących lokale na okresy krótkoterminowe.

Na zakończenie wskazać należy, iż nie jest więc prawidłowym stanowisko niektórych urzędów skarbowych, które sugerują krótkoterminowym wynajmującym konieczność założenia działalności gospodarczej, o ile oczywiście nie jest planowane świadczenie przez te osoby usług zakwaterowania. Jest wręcz dokładnie odwrotnie, założenie działalności gospodarczej celem krótkoterminowego wynajmowania lokali skutkować będzie najprawdopodobniej uznaniem przez organy podatkowe, iż wynajmujący nie jest uprawniony do odprowadzania zryczałtowanego podatku dochodowego według preferencyjnej stawki 8,5 proc., lecz według stawki 17 proc.

- Minister Finansów w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia wyroku musi wydać nową interpretację potwierdzającą możliwość rozliczania się z przychodów uzyskiwanych z krótkoterminowego najmu bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej i w oparciu o ryczały wysokości 8,5 procent - mówi Wojciech Kawczyński.
Czy ufasz informacjom uzyskanym w urzędzie skarbowym?
12%

tak, to pewniejsze niż informacje z Internetu

5%

tak, nigdy się nie zawiodłem

16%

o nic nie pytam urzędników skarbowych

8%

nie, ale znam lepszego źródła wiedzy

45%

nie, i boję się że kiedyś zostanę ukarany przez błędną informację

14%

bardziej ufam doradcom podatkowym

zakończona

łącznie głosów: 471

EBu