stat

Ponad 5 mln za działkę z ruiną w Sopocie

12 stycznia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Budnik

Miasto Sopot uzyskało za działkę przy ul. Bitwy pod Płowcami 26-28 zobacz na mapie Sopotu 230 procent ceny wywoławczej - wynosiła ona 2,2 mln złotych, udało się uzyskać 5,03 mln. Nabywcą jest firma Kameralnie - spółka należąca do firmy deweloperskiej Ekolan.Działka o powierzchni 936 m kw. na przetargu znalazła się po raz kolejny. W sierpniu 2016 roku informowaliśmy, że jest ona wystawiona na sprzedaż za 1,85 mln zł. Ale wtedy miasto odwołało przetarg ze względu na trwającą procedurę uchwalania nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nowy plan, który obejmuje działkę będącą przedmiotem przetargu, został uchwalony w czerwcu 2017 roku. Miasto wróciło zatem do sprzedaży działki. Tym razem cena wywoławcza wyniosła już 2,2 mln zł. Miasto dostanie jednak za nią znacznie więcej pieniędzy.

- Do przetargu stanęło dziesięciu oferentów, licytacja skończyła się kwotą 5 milionów 30 tysięcy złotych - informuje Anna Dyksińska z biura prasowego sopockiego magistratu.
To znaczy, że metr kwadratowy gruntu w tym położonym blisko morza miejscu okazał się warty niecałe 5400 zł za m kw.

Czytaj także: działka w Sopocie blisko morza sprzedana za 12,5 mln złotych

Na działce znajduje się dwukondygnacyjny budynek mieszkalny kiedyś wpisany do ewidencji obiektów zabytkowych, a obecnie stanowiący pustostan do wyburzenia oraz garaż i komórki.

Zgodnie z istniejącym planem zagospodarowania przestrzennego, deweloper będzie mógł zabudować nie więcej niż 40 proc. powierzchni tego terenu budynkami nie wyższymi niż 14 metrów (to na pewno cztery kondygnacje). Na parterze budynku mogą się znaleźć lokale usługowe. Plan dopuszcza także funkcję pensjonatową. Architektura nowej zabudowy nawiązywać ma do stylu sopockiego.

Nabywca, spółka Kameralnie, należy do firmy deweloperskiej Ekolan. Informuje ona, że jest już właścicielem kilku nieruchomości położonych w najatrakcyjniejszych punktach Trójmiasta i przygotowuje ofertę domów i mieszkań wyróżniających się niewielką skalą zabudowy i wysoką jakością realizacji. Szczegółowych planów co do zabudowy, która miałby powstać przy Bitwy pod Płowcami 26-28 jeszcze nie ma.

Czytaj także: Butikowy pięciogwiazdkowy hotel przy plaży w Sopocie

- Chcemy wykorzystać prawie 30 lat doświadczeń zgromadzonych przy realizacji inwestycji mieszkaniowych w Trójmieście - mówi Andrzej Biernacki, prezes Ekolan SA i założyciel Kameralnie. - W latach 90. były to przede wszystkim domy jednorodzinne i pierwsze apartamentowce, wiek XXI przyniósł rozwój budownictwa masowego, które stanowiło podstawowy przedmiot działalności Ekolanu. Teraz wracamy do budowania w skali, która zawsze była mi najmilsza.
Czy pięć milionów to dużo za działkę w tej lokalizacji?
41%

tak, to przesada

33%

nie mam zdania, to rynek dyktuje ceny

26%

nie, przecież to się zwróci

łącznie głosów: 2121