Praca zdalna. Deweloperzy uwzględniają miejsce na domowe biuro

16 maja 2020, 10:00
Joanna Puchala

Epidemia koronawirusa zmieniła styl życia i system pracy wielu ludzi, którzy coraz częściej, w miarę możliwości, pracują z domu. Przewiduje się, że trend ten będzie coraz wyraźniejszy. Potrzebę urządzenia przestrzeni do pracy w domu dostrzegać zaczęli zatem także deweloperzy.Nagła potrzeba ograniczenia bezpośrednich kontaktów do minimum sprawiła, że wiele osób stanęło przed wyzwaniem stworzenia miejsca pracy w warunkach domowych. Osoby te szybko przekonały się, że bez odpowiednio przygotowanego miejsca do pracy biurowej, trudno mówić o korzystnym rozwiązaniu, które zapewni efektywne wykonywanie obowiązków i długofalowo umożliwi utrzymywanie balansu pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Szybko zrozumieli to także deweloperzy, którzy eksponują takie oferty domów i mieszkań, w których można stworzyć domowe biuro.

- Praca zdalna może stać się długofalowym trendem, który częściowo jest skutkiem pandemii, a częściowo wynika z istniejących możliwości technicznych. Coraz więcej osób, które dotąd nie były przekonane do tego rozwiązania, obecnie poważnie rozważa pracę w domu - mówi Arkadiusz Zalaszewski z Budner Inwestycje. - Zdążyliśmy już zauważyć taką rynkową potrzebę. Od marca wpłynęło do nas kilka zapytań o mieszkania lub apartamenty od osób, które z powodzeniem są w stanie kontynuować swoje biznesy w zaciszu domowym i szukają takich rozkładów, które pomogą stworzyć właściwą ku temu przestrzeń. Zgłaszają się projektanci, doradcy, architekci, informatycy.

Mieszkania: osobny kąt, pokój lub biurowa antresolaZ reguły proponowane w takich przypadkach klientom układy mieszkań już przewidują oddzielne pomieszczenia lub zakładają możliwość ich wydzielenia. Budner Inwestycje taką ofertę ma na gdańskich osiedlach Oliva Koncept czy Star Tower.

- Układy takich mieszkań są na tyle uniwersalne, że na każdym etapie można je dopasować do oczekiwań klientów, także tych związanych z utworzeniem miejsca do pracy. Nasi architekci przygotowali kilka gotowych propozycji aranżacji mieszkań z gabinetami, co ma pomóc w pogodzeniu codziennego życia i pracy zawodowej - dodaje Arkadiusz Zalaszewski.
Czytaj także: Home office na osiedlu. Miejsce do pracy w przestrzeniach wspólnych osiedla

Klienci szukają nie tylko możliwości wydzielenia "kąta do pracy". Są osoby, które w nowym lokum na ten cel poświęcić chcą całe pomieszczenie.

- Zapytania o lokale z układem, który umożliwia pracę w systemie zdalnym, na przykład z wydzieleniem gabinetu do pracy, w naszej historii sprzedażowej pojawiały się już nie raz - przyznaje Agnieszka Knoff z Semeko. - Kierowane były głównie przez singli i małżeństwa bez dzieci. W kręgu ich zainteresowań były głównie mieszkania o układzie trzypokojowym, w którym klienci mogli dokonać zmian, aby jedno z pomieszczeń stanowiło miejsce do pracy lub też wybierali mieszkania, które posiadały antresolę, na której było organizowane takie miejsce.

Ogłoszenia. Mieszkania z antresolą w Trójmieście i okolicach

Jabłoniowa 18 - nowa inwestycja!
362 959 zł
Gdańsk Jasień
Jabłoniowa 18 - nowa inwestycja!
439 572 zł
Gdańsk Jasień
Jabłoniowa 18 - nowa inwestycja!
496 240 zł
Gdańsk Jasień


Mieszkanie z antresolą wydaje się być ciekawym rozwiązaniem dla osób, które planują regularnie pracować w domu. Semeko w swojej ofercie ma wiele takich mieszkań, np. w inwestycjach Alvarium, Aquasfera, Light Tower czy Zielona Laguna II. Szukać można ich także u dewelopera Dekpol na osiedlach Młoda Morena Park II i Foresta na Morenie oraz Osiedlu Pastelowym na Łostowicach. Z relacji deweloperów wynika, że u klientów, którzy mieszkań z miejscem do pracy poszukują, taka potrzeba jest bardzo świadoma. W ostatnim czasie świadomość ta tylko wzrosła.

- Zdarzało się również, że w przypadku modelu rodziny 2+1 klienci wybierali mieszkania czteropokojowe, z których jeden był urządzany jako gabinet - dodaje Agnieszka Knoff.

Domy: osobny gabinet, pokój na piętrze i praca na tarasieStworzenie komfortu pracy zdalnej z pewnością zapewniają domy, w których dysponujemy większą przestrzenią. Poszczególne strefy mogą zostać od siebie skutecznie oddzielone. Takie rozwiązanie znajdziemy np. w Domach Malczewskiego, które gotowe czekają na klientów w Gdańsku. Tu, na najniższym poziomie, uwzględniona została powierzchnia z założenia przeznaczoną na prowadzenie własnej działalności. Przewidziano tu nawet niezależne wejście.

Domowe biuro łatwo jest jednak stworzyć także w domach o znacznie mniejszym metrażu. W ostatnich miesiącach oferta rynkowa w tym segmencie znacznie się poszerzyła. Małe domy wznoszą między innymi 3City Estate, Pomorskie Domy, Pepper House, Interium Investment, Livia i wielu innych deweloperów.

INWESTYCJE MIESZKANIOWE. ZOBACZ MAŁE DOMY W OFERCIE DEWELOPERÓW- Proponujemy takie układy wnętrz, aby klienci mogli samodzielnie dopasować je do swoich potrzeb. Proponujemy przede wszystkim cztery duże sypialnie, z których część może stanowić komfortowe miejsce do pracy - opowiada Maja Leszman-Salamenta z 3City Estate. - Jeśli w domu zamieszka większa rodzina i cztery sypialnie są potrzebne, to gabinet można wydzielić na parterze, tuż przy głównym wejściu do domu, aby odwiedzający nasze biuro goście nie musieli przechodzić przez prywatne przestrzenie. Poza tym pamiętajmy, że w domu jednorodzinnym do dyspozycji jest również działka, ogródek. Przy dobrej pogodzie pozwala to na pracę zdalną w otoczeniu zieleni, we wręcz wymarzonych warunkach.
Praca z domu (w przypadkach, gdy jest możliwa):
15%

o ile wiem, już jest powszechna

59%

będzie coraz popularniejsza

16%

będzie popularniejsza, ale to zły kierunek

1%

mało wiem na ten temat

2%

nie jest popularna

7%

w ogóle nie powinno się tak pracować

zakończona

łącznie głosów: 468