Praca zdalna. Gabinet w domu lub coworking na osiedlu

20 września 2020, 10:00
Joanna Puchala

Masowe i przymusowe przejście na pracę zdalną sprawiło, że osobny gabinet lub chociaż wydzielony kącik do pracy stał się pożądanym elementem mieszkania. Dostrzegają to deweloperzy, którzy takie miejsce zaczynają przewidywać w projekcie mieszkania albo projekcie całego osiedla, gdzie obok siłowni czy pokoju zabaw dla dzieci projektowane są pomieszczenia coworkingu.Jak wynika z badania "Mieszkanie po #zostańwdomu" przeprowadzonego przez dewelopera Cordia Polska aż 58 proc. ankietowanych uznało osobny pokój do pracy za ważniejsze miejsce w domu niż dotychczas. 41 proc. badanych uznało gabinet za ważne lub bardzo ważne pomieszczenie w mieszkaniu.

- Jednym z efektów epidemii COVID-19 są ogromne zmiany na rynku pracy. W marcu i kwietniu wiele osób przeniosło pracę z biur do domów i jeśli wierzyć prognozom, przynajmniej w części przypadków pozostanie tak na dłużej. Praca zdalna to oszczędność czasu, ale i spore wyzwania związane między innymi z wydzieleniem przestrzeni do pracy w mieszkaniu. Nic więc dziwnego, że elementem, który w oczach klientów zaraz po ogródku najbardziej zyskał na znaczeniu, jest właśnie osobny pokój, który można przeznaczyć na gabinet - mówi Michał Melaniuk, dyrektor zarządzający Inwestycjami Mieszkaniowymi w Cordia Polska.

Zmiana w podejściu do projektowania mieszkań i domówW wielu domach i mieszkaniach w ostatnich miesiącach przeprowadzono remonty, które zaowocowały stworzeniem wygodnego i wydzielonego miejsca do pracy. Na taką potrzebę elastycznie reagują także deweloperzy, przy czym proces przygotowania i realizacji nowej inwestycji trwa wiele miesięcy. Nie można więc oczekiwać, że z dnia na dzień rynek zostanie zalany propozycjami projektów, gdzie wyraźnie (i masowo) przewidziane będzie miejsce do pracy przy komputerze, ale o takie rozwiązania już można deweloperów pytać, bo przecież także idea pracy w domu nie zrodziła się zupełnie nagle w marcu tego roku.

Czytaj także: Miejsce na domowe biuro w ofercie deweloperówW Trójmieście przykładami realizacji deweloperskich, w których szybko uwzględniono pomieszczenia do pracy lub zdalnej nauki są m.in. Oliva Koncept dewelopera Budner Inwestycje czy Domy Malczewskiego w Gdańsku, na którą składa się sześć domów w zabudowie bliźniaczej.

- Pandemia koronawirusa udowodniła jak ważna w naszym codziennym życiu jest przestrzeń, komfort i niezależność. Potrzeba wygospodarowania w mieszkaniu dodatkowych miejsc do pracy i nauki dla wielu okazała się trudna lub wręcz niemożliwa do realizacji - mówi Sylwia Witowska, pełnomocnik zarządu Allcon Osiedla. - W przypadku Domów Malczewskiego projektanci i deweloper dużo uwagi poświęcili strefowaniu wnętrz, celem było wydzielenie trzech sfer życia - rodzinnej, zawodowej i hobbystycznej. Na poziomie -1 znajduje się pomieszczenie z niezależnym wejściem, można tu zaaranżować gabinet, pracownię lub biuro. Docenią je wszyscy pracujący w trybie home office, którzy wiedzą, jak ważne jest skupienie oraz oddzielenie spraw zawodowych od życia rodzinnego.

To wersja maksimum. W mieszkaniach miejsce do pracy wygospodarować można na antresoli (w ofercie deweloperów jest coraz więcej lokali w takim układzie); w osobnym pokoju, który w przyszłości przeznaczony może być na przykład na pokój dla dziecka albo w jednym z mniej intensywnie użytkowanych pomieszczeń - zwykle jest to sypialnia. Pracownicy biur sprzedaży deweloperów potwierdzają, że od czasu wybuchu pandemii klienci coraz częściej pytają o takie rozwiązania.

Ogłoszenia. Mieszkania z antresolą

Mieszkanie 2 pokojowe + 2 antresola wys 4m
2 450 zł
Gdańsk Brzeźno
Pastelowe
544 900 zł
Gdańsk Łostowice
Pastelowe
Pastelowe
277 000 zł
Gdańsk Łostowice
Pastelowe

Coworking, czyli domowe biuro blisko mieszkaniaCiekawą alternatywą, która zapewne będzie na nowych osiedlach zyskiwała na popularności, są przestrzenie do coworkingu urządzane w przestrzeniach przeznaczonych do wspólnego wykorzystania przez mieszkańców osiedla.

Jedna z pierwszych takich, specjalnie w tym celu zaaranżowanych przestrzeni, pojawiła się na osiedlu Nowa Letnica realizowanym przez dewelopera Robyg. Strefę coworkingową zaaranżowano także w inwestycji Invest Komfortu - Portovej. W tym przypadku miejsce do pracy jest częścią 200-metrowej przestrzeni wspólnej. Dla przyszłych mieszkańców przygotowano tu 10 miejsc pracy.


- Na sali do coworkingu zastosowaliśmy rozwiązania oraz udogodnienia, które sprzyjają skupieniu i kreatywności, a równocześnie zapewniają najwyższy komfort pracy. To rozwiązanie pozwoli komfortowo wykonywać obowiązki z domu, nie ograniczając się jednak wyłącznie do własnego mieszkania - opisuje Michał Ciomek, dyrektor ds. przygotowania projektów w Invest Komfort.
Czy pracujesz z domu?
36%

tak, przy stole albo na kanapie

22%

tak, w ostatnich miesiącach urządziłe(a)m sobie miejsce do pracy

18%

tak, mam pokój do pracy

2%

tak, w osiedlowej przestrzeni do coworkingu

3%

nie, bo nie mam warunków

19%

nie, pracuję z siedziby pracodawcy lub własnej firmy

zakończona

łącznie głosów: 459