Prawdy i mity o storczykach - jak je pielęgnować?

2 marca 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
Michalina Domoń
Najnowszy artukuł na ten temat Odbierz za darmo cebulki kwiatowe
Wbrew pozorom storczyki nie są trudne w utrzymaniu. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Więcej zdjęć (9)

Wbrew pozorom storczyki nie są trudne w utrzymaniu. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

mat. prasowe

Wbrew pozorom storczyki nie są trudne w utrzymaniu. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

mat. prasowe

Do niedawna storczyki - jako rośliny domowe - były mało osiągalnymi kwiatami "z wyższej półki". Współczesne sposoby ich hodowli sprawiły, że teraz podziwiać można je niemal w każdym domu. Nie są wymagające, a jednak bywa, że doprowadzenie do ich kolejnego kwitnienia bywa trudne.W średniowieczu ich właściwości medyczne miały korzystnie wpływać na męskie genitalia. Wierzono tak, bo po grecku orchis oznacza dokładnie jądro. Współcześnie, w niektórych rejonach świata, kulinarnie wykorzystuje się ich liście czy korzenie. Z kolei na wyspach Oceanii z korzeni Dendrobium - jednej z odmian storczyka - wyplata się kosze. Jednak największą zaletą tych roślin są bez wątpienia ich kolorowe, ozdobne kwiaty. Dlatego tak chętnie są uprawiane w wielu domach. Jak je pielęgnować i na co zwrócić uwagę, kupując storczyki?

Orchidea jest specyficzną rośliną i wymaga nieco innej pielęgnacji niż popularne, uprawiane w ziemi, kwiaty doniczkowe. Miłośnicy storczyków pewnie wiedzą, dlaczego. Ci, którzy chcieliby zacząć je hodować, na pewno nieraz zastanawiają się, z jakiego powodu storczyki często mają przezroczyste doniczki i czy rzeczywiście są im one potrzebne.

- Te rośliny powinny mieć przezroczyste doniczki, ponieważ przez szkło przechodzi światło do korzeni. Storczyk ma korzenie powietrzne, dlatego potrzebne jest mu światło do życia - mówi Anna Powszuk z Kwiaciarni Anna.

Wiele jednak zależy od rodzaju storczyka. - Ze względu na miejsce wzrostu dzielą się na naziemne i rosnące na drzewach (epifity) i to determinuje przede wszystkim dobór doniczek, w jakich powinny rosnąć. Osobiście jestem zdania, że doniczka nie musi być przeźroczysta. W przypadku storczyków nadrzewnych korzenie powietrzne i tak będą wystawać ponad doniczkę, pobierając wystarczającą ilość światła do fotosyntezy - zauważa Maciej Jarocki z Kwiaciarni Prosta Forma.

Co ciekawe, storczyk poradzi sobie świetnie również bez doniczki. - Można go np. zawiesić z korzeniem na wierzchu i też będzie rósł. Kora w doniczce ma za zadanie tylko stabilizować roślinę - mówi Wiktoria Rustowska z Galerii Kwiatów Aljavi.

Wbrew obiegowej opinii, nie wszystkie storczyki są trudne w uprawie i te, które dostępne są na rynku, nie sprawią wielu trudności w utrzymaniu. Najczęściej spotykane w naszych kwiaciarniach gatunki to: Phalaenopsis, Cymbidium, Dendrobium, Catleya, Vanda i Oncidium.

Storczyki potrzebują światła, ale w tym obszarze należy zachować ostrożność. - Część gatunków storczyków lubi bezpośrednie naświetlenie, inne bardziej rozproszone. Warto jednak zwrócić uwagę, że wraz z porą roku naświetlenie zmienia się, co może wpłynąć na poparzenie rośliny w letnie, słoneczne dni - zauważa Maciej Jarocki.

Co ciekawe, storczyków nie należy podlewać. Pielęgnacja tych kwiatów polega na cotygodniowym namaczaniu doniczki w wodzie. - Doniczkę zanurzamy do połowy w wodzie i zostawiamy roślinę na 15 - 20 minut. Następnie przekładamy z powrotem do doniczki ozdobnej. Jeżeli liście uległy zamoczeniu, należy dokładnie wysuszyć je ręcznikiem papierowym, żeby pod wpływem słońca nie powstały na nich plamy. Podczas kwitnienia do namaczania dodajemy odżywkę do storczyków. Nie zaleca się skrapiania liści i kwiatów wodą czy odżywką - mówi Wiktoria Rustowska.Orchidea jest najpiękniejsza w okresie kwitnienia. Co zrobić, żeby ponownie roślina wypuściła kwiaty? Wiele zależy od gatunku, jaki zakupimy. - Można spotkać storczyki, które bez specjalnych zabiegów powtarzają kwitnienie dwa razy do roku, np. Oncidium i Dendrobium. Ogólna zasada dotycząca sprowokowania rośliny do powtórnego kwitnienia polega na zapewnieniu jej różnicy temperatur pomiędzy dniem a nocą. Ważne, aby amplituda tych zmian wynosiła od 8 do 12 stopni przez okres 3-4 tygodni - wyjaśnia Maciej Jarocki.

Jak mówi Anna Powszuk, istotne jest również usuwanie suchych i zdrewniałych korzeni oraz liści, a także to, żeby po miesiącu od okresu kwitnienia zacząć stosować nawóz.

Na co zwrócić uwagę, kupując storczyki? Roślina powinna mieć dużą ilość świeżych pąków, a liście powinny być sztywne i soczystozielone. Również lekko zielone powinny być korzenie. Brązowy korzeń storczyka będzie świadczył o tym, że roślina zaczęła gnić. Korzenie również nie powinny być suche. Z kolei lepkie liście mogą wskazywać na to, że roślina ma pasożyty.

Na koniec ciekawostka dla osób chcących uprawiać storczyki w ogrodzie. Istnieją gatunki występujące w naszym klimacie i doskonale czujące się w warunkach ogrodowych. - Polecam przede wszystkim storczyk o nazwie obuwik pospolity, który w naturalnym środowisku jest rośliną wymierającą, wpisaną do Czerwonej Księgi. Na szczęście coraz częściej można spotkać go w ofercie handlowej z upraw specjalistycznych, a z naszych obserwacji wynika, że cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów - mówi Maciej Jarocki.

Podróżuje na mule, korzysta z maczety, a na co dzień jest... znanym profesorem, który opisał ponad trzy tysiące nowych gatunków storczyków.

Opinie (19) 2 zablokowane

 • A ja widziałam podlewanie storczyków w Azji.

  Prysznic z węża ogrodowego.

  • 8 1

 • Co specjalista to opinia. Niedawno oglądałam program, w którym także specjalista mówił o nawożeniu, a przede wszystkim o spryskiwaniu wodą roślin, nawet kosztem podlewania.

  • 12 2

 • Po co błędy? (2)

  Rośliny się uprawia a zwierzęta hoduje!!!

  • 7 4

  • A ja polecam sprawdzić w słowniku języka polskiego :)

   hodowla
   1. «planowa opieka nad wzrostem i rozwojem zwierząt lub roślin; też: zwierzęta lub rośliny będące pod taką opieką»

   2. «wiedza o doskonaleniu dziedzicznych cech hodowanych zwierząt lub roślin»

   • 4 1

  • hoduje się rośliny również - w sensie hoduje sie ich nową odmianę, np. storczyka o kwiatach czerwonych w złote sierpy i młoty :) :) trzeba WYHODOWAĆ aby potem wszyscy sympatycy mogli go sobie UPRAWIAĆ

   • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.