Profesjonalne zarządzanie najmem długoterminowym

12 maja 2020, 7:00

Epidemia koronawirusa znacznie zmieniła rynek najmu. Wiele lokali, które zostały zakupione z myślą o najmie dla turystów, właściciele przeznaczają teraz na najem długoterminowy, co wymaga innych działań, niż w przypadku najmu krótkoterminowego. - Powierzenie zarządzania najmem profesjonalistom oszczędza czas i zapewnia bezpieczeństwo - przekonuje Jarosław Niemczyk, licencjonowany zarządca nieruchomości z firmy Handhouse.Obsługa najmu to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli nieruchomości na wynajem, którzy nie mają czasu na to, aby pełnić nadzór finansowy czy techniczny nad wynajmowaną nieruchomością.

- Czas jest bardzo ważny. Ale liczy się także bezpieczeństwo najmu: zarządca posługując się sprawdzonymi kryteriami zweryfikuje najemcę, co ograniczy ryzyko najmu lokalu nieuczciwym osobom. A to jedna z największych obaw, jakie mają właściciele przygotowujący się do wynajmowania lokalu. Dobrze wybrany najemca oznacza także ograniczenie ryzyka dewastacji mienia czy zakłócania spokoju sąsiadom - podkreśla Jarosław Niemczyk.
Osoby, która profesjonalnie zajmie się wynajęciem nieruchomości, a potem na bieżąco przypilnuje wszystkich spraw, szukają bardzo często właściciele nieruchomości, którzy już mieli przykre doświadczenia z najemcami lub słyszeli o stratach od swoich znajomych czy rodziny. Często przyczyną przykrych doświadczeń najemców i właścicieli nie jest zła wola, a niedomówienia i źle przygotowana dokumentacja. Tego można uniknąć.

- Mamy wielu klientów, którzy szukają opiekuna najmu, bo nie mają doświadczenia w tym procesie i nie chcą popełnić błędów. Również takich, którzy mieszkają zbyt daleko, by samodzielnie pełnić skuteczny nadzór finansowy i techniczny nad nieruchomością. Przybywa także osób, które mają kilka mieszkań na wynajem, ale nie mają zorganizowanego systemu do zarządzania nimi, co pochłania znaczne ilości czasu i środków - opowiada o rynkowej praktyce Jarosław Niemczyk. - Usługi Handhouse nie raz okazują się dla takich osób dosłownie wybawieniem.

Zarządca wykonuje pracę za właścicielaLista czynności, które wykonuje zarządca nieruchomości za właściciela jest długa. Wyszukanie i zweryfikowanie najemcy oraz przygotowanie nieruchomości to tylko początek.

- W oparciu o wynegocjowane warunki przygotowujemy pełną dokumentację związaną z bezpiecznym najmem. Na tym etapie wynajmujący popełniają wiele drobnych błędów, które bywają kosztowne. Tego można łatwo uniknąć - podkreśla Jarosław Niemczyk.
Dalsza obsługa polega na rozliczaniu najemcy i pilnowaniu wpłat na czas oraz systematycznej kontroli stanu mieszkania czy domu. Zarządca podejmuje odpowiednie kroki, kiedy dochodzi do zaległości w opłatach czynszu; właściciele zwykle nie wiedzą, jak w takich sytuacjach postępować. Tymczasem w dobie poepidemicznego kryzysu taka wiedza może okazać się niezbędna.

- Z właścicielem nieruchomości podpisujemy umowę, w której bardzo szczegółowo określony jest zakres obowiązków jakie Handhouse na siebie przyjmuje. W celu transparentnego rozliczenia kosztów i przychodów uzyskiwanych z najmu uruchamiany jest indywidualny rachunek bankowy - opowiada o praktycznych stronach współpracy Jarosław Niemczyk. - Właściciel co miesiąc otrzymuje raport z przebiegu najmu opisujący aktualny stan techniczny nieruchomości oraz przepływ finansów związany z najmem i kosztami eksploatacji nieruchomości.

Koszty. Obsługa najmu się opłacaW Handhouse podstawą do wyceny jest powierzchnia obsługiwanej nieruchomości, cena czynszu najmu oraz jednolity dla wszystkich nieruchomości abonament operacyjny w kwocie 59,90 zł. Wyliczenie zawsze odbywa się na podstawie zrozumiałego wzoru.

Dla przykładu kompleksowa obsługa najmu mieszkania o powierzchni 70 m kw. za które właściciel pobiera czynsz wysokości 2 tys. zł wyniesie miesięcznie 266,40 zł brutto.

- Cennik jest stały, zrozumiały i nie zawiera żadnych ukrytych kosztów. Zależy nam na tym, aby każdy z naszych klientów czuł się naszym parterem, z którym współpracujemy na jasno określonych zasadach - podkreśla Jarosław Niemczyk. - Oczywiście z klientami, którzy powierzają nam do opieki większe nieruchomości, powyżej 200 m kw., stawki negocjujemy indywidualnie.

Skontaktuj się jeśli masz pytania: +48 608-137-543 biuro@handhouse.pl
Więcej informacji: handhouse.pl
Handhouse. Wszyscy eksperci w jednym miejscu


W zespole Handhouse znajdują się zarządcy nieruchomości i pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Z zespołem na stałe kooperują prawnicy (również specjalizujący się w przepisach podatkowych) oraz rzeczoznawcy majątkowi. To pozwala zapewnić kompleksową obsługę każdemu właścicielowi nieruchomości.

Dodatkowo, jeśli tylko jest taka konieczność, Handhouse organizuje także usługi w zakresie projektowania wnętrz, ich remontów oraz wykończenia, utrzymania w czystości lub opieki nad pustostanami.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł