Prysznic. Jaką kabinę wybrać?

19 lipca 2021, 7:00
Joanna Puchala
Zamontowanie samej deszczownicy może być kłopotliwe zwłaszcza dla osób z dłuższymi włosami. Nic dziwnego, że większym zainteresowaniem cieszą się zestawy lub same słuchawki prysznicowe. Więcej zdjęć (11)

Zamontowanie samej deszczownicy może być kłopotliwe zwłaszcza dla osób z dłuższymi włosami. Nic dziwnego, że większym zainteresowaniem cieszą się zestawy lub same słuchawki prysznicowe.

mat. prasowe Geberit

Zamontowanie samej deszczownicy może być kłopotliwe zwłaszcza dla osób z dłuższymi włosami. Nic dziwnego, że większym zainteresowaniem cieszą się zestawy lub same słuchawki prysznicowe.

mat. prasowe Geberit

Najpopularniejszym rozwiązaniem są tzw. kabiny walk-in - bez brodzika. Przemawia za nimi funkcjonalność i łatwość w sprzątaniu. Zanim się zdecydujemy na to rozwiązanie, warto sprawdzić, czy ze względów technicznych może ono zostać zastosowane. Alternatywę stanowią kabiny z brodzikami lub kabiny wielofunkcyjne.W słoneczne, upalne dni najlepszym sposobem na szybkie orzeźwienie jest chłodny prysznic. Wygodna kabina skraca tę operację do minimum.

Wiele osób, kiedy ma na myśli kabinę prysznicową, nadal wyobraża sobie co najmniej kilkucentymetrowej wysokości brodzik, słuchawkę natryskową oraz drzwi.

Czasy, kiedy było to w zasadzie jedyne stosowane w domowych łazienkach rozwiązanie, minęły, podobnie jak te, gdy strefa kąpielowa kojarzyła się wyłącznie z prostokątną wanną. Aktualnie coraz częściej wybieramy nowoczesne i minimalistyczne konstrukcje, w tym również te bez brodzika.

Walk-in czy standardowa kabina?Kabina typu walk-in, czyli taka, w której zastosowany jest brodzik podpłytkowy lub odpływ liniowy, daje znacznie więcej możliwości aranżacyjnych, jest funkcjonalna i łatwa do utrzymania w czystości. Jeśli z łazienki korzystają osoby starsze, niepełnosprawne lub dzieci, dla których pokonanie progu może być trudnością, kabina typu walk-in wydaje się być rozwiązaniem idealnym.

Armatura łazienkowa w TrójmieścieWarto podkreślić, że standardowa kabina z brodzikiem jest trudniejsza w utrzymaniu czystości ze względu na liczbę elementów montażowych i łączeń. Trudniej też dostać się do zakamarków niż w przypadku kabiny tylu walk-in.

- Wielką zaletą walk-in jest łatwość w utrzymaniu czystości dzięki temu, że brak tu elementów ruchomych i szyn. Dodatkowo zachowując niezakłóconą powierzchnię płytek na podłodze, optycznie powiększamy pomieszczenie. Niestety z przyczyn technicznych nie zawsze istnieje możliwość montażu odpływu liniowego lub ściennego - wyjaśnia Kinga Dudzińska z Elements.
Planując walk-in w starszych budynkach, powinniśmy pamiętać, by odpowiednio wyrównać i wypoziomować podłogę oraz zabezpieczyć ją przed wilgocią. Technicznej możliwości umieszczenia kabiny typu walk-in nie ma natomiast wtedy, gdy strop jest zbyt cienki, by zainstalować w nim odpływ liniowy lub brodzik podpłytkowy. Jeśli zdecydujemy się mimo wszystko na takie rozwiązanie, trzeba liczyć się z ryzykiem zalania pomieszczenia pod naszą łazienką.

- Osoby, które marzą o walk-in, ale nie mają takiej możliwości w swojej łazience, mogą zastosować ultraniskie brodziki, które również można połączyć ze ścianką prysznicową. Ograniczeniem dla kabin typu walk-in, zarówno z odpływem, jak i brodzikiem, jest metraż - dodaje Kinga Dudzińska.
Żeby zadbać o komfort i bezpieczeństwo, warto zaplanować tego rodzaju przestrzeń o wymiarach co najmniej 100 x 90 cm.

- Na rynku pojawiły się elastyczne brodziki, które możemy dopasować nawet do najtrudniejszej przestrzeni prysznicowej. Są jednocześnie estetyczne i bezpieczne. Alternatywnie proponujemy również brodziki z odlewu mineralnego wykonane ze sztucznego kamienia z powierzchnią żelkotu o wysokim połysku pokryte powłoką antypoślizgową - mówi Sylwia Nosińska z Harimex.

Deszczownica, zestaw prysznicowy czy słuchawka?Po wyborze rodzaju kabiny przychodzi czas na dopasowanie systemów prysznicowych. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się deszczownice, obok których umieszczane są również słuchawki. Jest także możliwość połączenia obu rozwiązań w jedno - zestaw prysznicowy.

Czytaj także: Jak zaplanować strefę przechowywania w łazience

- Zakup samej deszczownicy nie ma sensu, ponieważ jest to nie tylko niewygodne w użytkowaniu, ale i uniemożliwi czyszczenie strefy prysznicowej. Coraz częściej zdarzają się w ostatnim czasie klienci, którzy całkowicie rezygnują z deszczownicy na poczet samej słuchawki - mówi Michał Piechowski z Projekt Łazienka.

Kabiny wielofunkcyjneGłowice masujące, bicze wodne, masażer stóp, wbudowane radio - z takimi rozwiązaniami możemy spotkać się w przypadku kabin wielofunkcyjnych. Chociaż różnorodność modeli tego rodzaju kabin jest bardzo duża, to tylko te najlepsze faktycznie spełniają swoje funkcje.

- Osoby, które zdecydują się na marketowe kabiny wielofunkcyjne, powinny mieć świadomość, że mogą mieć problem z ich serwisowaniem. Wybór takiego rozwiązania ma sens, jeśli decydujemy się na dobre jakościowo modele, z reguły dziesięć razy droższe od tych marketowych. Znajdujące się w nich dysze i parowniki umożliwiają stworzenie sauny parowej oraz bezproblemowe korzystanie z uwzględnionych w urządzeniu rozwiązań - dodaje Michał Piechowski.
Decydując się na tego typu rozwiązanie, warto pamiętać, że sprzątanie łazienki zajmie znacznie więcej czasu. Liczba dysz, łączeń i zakamarków jest w takich urządzeniach znacznie większa niż w przypadku klasycznych kabin prysznicowych.

Montaż kabiny wielofunkcyjnej ma sens tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na droższy model. Produkty marketowe bywają awaryjne i trudne w serwisowaniu. Więcej zdjęć (11)

Montaż kabiny wielofunkcyjnej ma sens tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na droższy model. Produkty marketowe bywają awaryjne i trudne w serwisowaniu.

fot. 123rf.com/rilueda

Montaż kabiny wielofunkcyjnej ma sens tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na droższy model. Produkty marketowe bywają awaryjne i trudne w serwisowaniu.

fot. 123rf.com/rilueda

Jakie rozwiązanie masz w swoim domu?
25%

kabinę typu walk-in

29%

standardową kabinę prysznicową z brodzikiem

3%

kabinę wielofunkcyjną

22%

wannę

11%

wannę z parawanem prysznicowym

10%

mam dwa różne rozwiązania

zakończona

łącznie głosów: 414

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (46)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.