Przy Sadowej powstaje hotel z basenem

29 października 2014 (artykuł sprzed 6 lat)
Ewa Budnik

Przy ulicy Sadowej zobacz na mapie Gdańska na Podwalu Przedmiejskim właśnie zaczyna się budowa nowego hotelu. Elewacją nawiązywać ma do otaczającej go zabudowy. Będzie miał 164 pokoje, basen ze strefą rekreacji i sale konferencyjne. Pierwszych gości przyjmie w czerwcu 2016 roku.Największym pod względem liczby pokoi hotelem w Gdańsku jest czterogwiazdkowy Mercure Gdańsk przy ul. Heveliusza zobacz na mapie Gdańska. Ma 281 pokoi. Na kolejnym miejscu jest trzygwiazdkowy jelitkowski Novotel Marina - ma 176 pokoi. Trzeci na liście jest w tej chwili trzygwiazdkowy Novotel Centrum przy ulicy Pszennej zobacz na mapie Gdańska. W czerwcu 2016 roku miejsce tego trzeciego zajmie Hotel Sadova. Projekt uzyskał prawomocne pozwolenie na budowę, a jego realizacja właśnie się rozpoczęła - u zbiegu ulic Sadowej i Łąkowej zobacz na mapie Gdańska.

Inwestorem i przyszłym operatorem hotelu jest gdańska firma Sadowa Sp. z o.o., która ma doświadczenie w prowadzeniu hoteli na terenie Trójmiasta. Powstający obecnie obiekt będzie w standardzie czterech gwiazdek.

Projekt architektoniczny hotelu powstał w sopockiej pracowni Domar pod kierunkiem architekta Ryszarda Domaradzkiego. Generalnym wykonawcą jest gdańska firma PB Kokoszki.

- Hotel powstanie w miejscu, w którym przed II wojną światową istniał szereg pięciu, zniszczonych w 1945 roku, kamienic. Zgodnie z wymogami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dawny podział parcelacyjny pozostał i odwzorowany będzie na elewacji hotelu. Została ona podzielona na pięć części, ich odmienność podkreśla zróżnicowany rytm otworów okiennych, podobnie jak różna wysokość gzymsów - tłumaczy Maciej Soral, autor koncepcji elewacji.

Czytaj także: Gdzie w centrum Gdańska powstają nowe hotele?

Hotel powstaje na terenie wybudowanych w drugiej połowie XIX wieku koszar wojskowych. W otoczeniu budynku znajduje się więc klika zabytkowych budynków, w których dominującym materiałem budowlanym jest klinkier - m.in. Szkoła Podstawowa nr 4 przy ul. Łąkowej 61 zobacz na mapie Gdańska, Dom Muzyka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w budynku dawnych koszar piechoty z 1880 roku zobacz na mapie Gdańska oraz budynek samej Akademii przy ul. Łąkowej 1 (oba pod adresem ul. Łąkowa 1-2 tworzą kompleks budynków Akademii Muzycznej) czy też budynek dawnych koszar przy ul.Sadowej zobacz na mapie Gdańska. Właśnie do tego otoczenia materiałowo nawiązywać będzie frontowa fasada budynku, która wykończona zostanie cegłą klinkierową, srebrnymi, aluminiowymi płytami elewacyjnymi oraz blachami w kolorze grafitowym. Mansardowy dach zostanie pokryty czarną, płaską dachówką ceramiczną.

- Wewnątrz budynku, poza 164 pokojami rozmieszczonymi na piętrach od pierwszego do czwartego zaplanowany został bogaty program funkcjonalny. Powstanie tu między innymi strefa rekreacyjna z basenem, salą fitness oraz saunami jak również centrum konferencyjne z trzema salami. Będzie oczywiście restauracja oraz lobby bar - opowiada o projekcie Małgorzata Kołnierzak, kierownik projektu Sadowa Sp. z o.o.

Technicznie obiekt dostosowany będzie do współczesnych standardów. Urządzenia i systemy (wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja, oświetlenie) sterowane i monitorowane przez system automatyki i BMS. W związku z lokalizacją zastosowane zostaną także rozwiązania zapewniające podwyższony standard akustyczny. W podziemiu obiektu oraz wokół niego powstanie łącznie blisko 90 miejsc postojowych.
Czy uważasz, że w Gdańsku nadal brakuje pokoi hotelowych wyższych kategorii?
39%

Oczywiście, wystarczy większa impreza i szybko okazuje się, że brakuje miejsc noclegowych

38%

nie wiem, ale skoro nadal one powstają, to znaczy że jest zapotrzebowanie

23%

nie, powinno przybywać hosteli i hoteli niższych kategorii

zakończona

łącznie głosów: 355