Przymorze. Kolejna inwestycja w pasie nadmorskim

17 stycznia 2020, 8:00
Ewa Budnik

Tuż obok stacji benzynowej przy ul. Lecha Kaczyńskiego na Przymorzu wyrośnie 12-kondygnacyjny budynek mieszkaniowy. To kolejna inwestycja takiej wysokości planowana w tej części Przymorza - po sąsiedzku budowę planuje NDI, a przy Czarnym Dworze niemal pełną wysokość osiągnęły Tarasy Bałtyku Allconu.Nowy budynek stanie w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się salon sprzedaży samochodów, tuż obok stacji benzynowej, która pozostanie na swoim miejscu. Główny wjazd do podziemi budynku znajdzie się obok garaży sąsiadujących z pięciokondygnacyjnymi blokami.

Budynek będzie miał 11 kondygnacji, jednak od strony parku Reagana będzie nieco wyższy - sięgnie 13 kondygnacji. W tej części powstaną apartamenty o większej powierzchni, określane przez dewelopera tej inwestycji - firmę Develia (dawnej LC Corp) - jako widokowe. Okna będą tu większe, mają sięgać podłogi po to, by przyszli mieszkańcy mogli podziwiać panoramę Zatoki Gdańskiej. Nie zostanie ona w przyszłości przesłonięta żadną inną zabudową, bo budynek od plaży dzieli już tylko park Reagana.

Dla tej części Przymorza nie został uchwalony Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, więc inwestorzy mogą tu budować po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy, która określa między innymi wysokość i gabaryty przyszłej zabudowy w nawiązaniu do budynków znajdujących się w okolicy. W tym przypadku nawiązanie to dotyczy 12-kondygnacyjnego falowca przy ul. Jagiellońskiej i 55-metrowej zabudowy przy ul. Obrońców Wybrzeża.

Trzy poziomy garażyPod budynkiem znajdzie się dwukondygnacyjna hala z miejscami postojowymi, komórkami lokatorskimi orz boksami na stojaki rowerowe. Indywidualne garaże zaplanowano także na parterze. W sumie będzie tu 259 miejsc postojowych wewnętrznych oraz dodatkowych 26 wokół budynku. Mieszkań zaprojektowano natomiast 238. Na parterze powstanie także jeden lokal usługowy.

- Planujemy w budynku naprawdę dużo stojaków rowerowych. W Gdańsku wymagania co do ilości miejsc dla rowerów są naprawdę duże w porównaniu z innymi miastami w Polsce, dlatego na pewno ich nie zabraknie. To też dobry sposób na uporządkowanie przestrzeni, bo rowery nie będą przypinane w przypadkowych miejscach - mówi Tomasz Kaleta, dyrektor sprzedaży w Develii.
Budynek o nazwie Baltea Apartments będzie miał sześć klatek schodowych, dzięki czemu na jednym piętrze będzie znajdowało się wejście do maksymalnie trzech lub czterech lokali.

Projekt budynku powstał w Pomorskim Biurze Projektów Gel. Rozpoczęcie budowy i sprzedaży mieszkań planowane jest na I kwartał tego roku, cennik nie jest jeszcze znany.

W dzielnicy nadal przybywa mieszkańNie jest to jedyna nowa inwestycja w tej części Przymorza. Niemal po sąsiedzku, przy ul. Jagiellońskiej, NDI przygotowuje się do budowy wysokiego na 13 kondygnacji budynku mieszkaniowego. Zastąpi on znajdujący się w tym miejscu mały biurowiec Alba, na parterze którego do grudnia funkcjonował oddział banku.

Czytaj więcej o budynku, który ma stanąć przy Jagiellońskiej

Ogłoszenia. Nowe mieszkania na Przymorzu

Mieszkanie - Gdańsk Przymorze
954 018 zł
Gdańsk Przymorze
Mieszkanie - Gdańsk Przymorze
Mieszkanie - Gdańsk Przymorze
850 117 zł
Gdańsk Przymorze
Mieszkanie - Gdańsk Przymorze
Mieszkanie - Gdańsk Przymorze
1 027 248 zł
Gdańsk Przymorze
Mieszkanie - Gdańsk Przymorze

Przy Czarnym Dworze zaawansowana jest budowa realizowanego przez Allcon Osiedla Tarasów Bałtyku. Szkielet konstrukcyjny będzie ostatecznie gotowy w lutym, wtedy też w najwyższym punkcie budynku zawiśnie tradycyjna wiecha. Cała inwestycja będzie gotowa do oddania w czerwcu przyszłego roku. Ceny metra kwadratowego kształtują się tu na poziomie od 10 do 18 tys. zł.

Warto także przypomnieć, że przy Obrońców Wybrzeża, w bezpośrednim sąsiedztwie Galerii Przymorze, nadal trwa realizacja składającego się z pięciu budynków kompleksu mieszkaniowo-usługowego Spektrum. Deweloperem jest w tym przypadku Euro Styl. Chociaż przekazanie ostatnich mieszkań planowane jest na III kwartał tego roku, to oferta została już w całości wyprzedana.

Czytaj także: Droga Zielona. Inwestycja najwcześniej za kilka lat

Czy na Przymorzu powinno powstać więcej budynków mieszkaniowych?
26%

tak

17%

tak, ale niskich

16%

to zależy, w którym miejscu

41%

nie

zakończona

łącznie głosów: 2184