Przymorze. Mieszkania zamiast biurowca przy Jagiellońskiej

18 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Budnik

Mały biurowiec przy ulicy Jagiellońskiej zobacz na mapie Gdańska, w sąsiedztwie falowca i kortów tenisowych, zostanie rozebrany. Zastąpi go dwunastopiętrowy budynek mieszkalny z lokalami usługowymi na parterze. Z kolei na terenie kortów powstanie w przyszłości dwupiętrowy hotel.Od lat nowe bloki powstają przy Obrońców Wybrzeża. Jest to ulica równoległa do Jagiellońskiej, na której do tej pory nowe inwestycje się nie pojawiły.

Niebawem się to zmieni za sprawą dwóch inwestycji, które zmienią oblicze tej części Przymorza.

Mały biurowiec Alba, na parterze którego działa m.in. oddział banku, zostanie zastąpiony budynkiem mieszkaniowym. Właścicielem terenu jest NDI Development, które w Trójmieście realizuje inwestycje o podwyższonym standardzie. Chociaż dla terenu, gdzie powstać ma inwestycja nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a więc nie było nakazu rozpisania konkursu architektonicznego na projekt planowanej inwestycji, deweloper i tak go przeprowadził.

- Zaprosiliśmy do konkursu renomowane pracownie architektoniczne, aby wybrać najlepszą koncepcję, która zgodnie z naszymi wytycznymi ma łączyć przestrzeń miejską z otaczającą przyrodą. Zależało nam na wyłonieniu najlepszego pomysłu - mówi Arkadiusz Zalaszewski, kierownik ds. inwestycji NDI Development. - Zwycięska koncepcja inwestycji jest zgodna z naszym wyobrażeniem zagospodarowania tego miejsca.

Nowy skwerek przy Jagiellońskiej i taras widokowy na budynkuKonkurs wygrała pracownia Roark Studio z Sopotu. Koncepcja przewiduje realizację budynku z 13 kondygnacjami nadziemnymi. Zaprojektowano w nim łącznie 160 mieszkań oraz sześć lokali usługowych na parterze - pięć z nich będzie dwukondygnacyjnych, dzięki czemu parter będzie miał nowoczesne, wysokie przeszklenia. W dwukondygnacyjnej hali garażowej zaprojektowano 199 miejsc, kolejne 17 powstanie na zewnątrz.

- Koncepcja powstała w oparciu o otrzymaną decyzję o warunkach zabudowy, która przewiduje, że budynek nie może mieć więcej niż 40 metrów wysokości. Będzie miał on tyle samo kondygnacji, co znajdujący się po drugiej stronie Jagiellońskiej falowiec - tłumaczy Arkadiusz Zalaszewski.

Czytaj także: nowy biurowiec obok SKM Oliwa- W decyzji o warunkach zabudowy dotyczącej działki przy Jagiellońskiej 13 ustalono, że może być ona zabudowana w 43 procentach, a sama wysokość budynku nie może przekraczać 13 kondygnacji, czyli 39,9 metra - potwierdza Alicja Bittner z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Szczególne uznanie dewelopera w zwycięskim projekcie zyskały dwa rozwiązania: zaplanowany przed budynkiem skwerek, który ma być wypełniony zielenią i stać się nową, otwartą przestrzenią dzielnicy oraz docelowo dostępny dla wszystkich mieszkańców zielony taras widokowy.

- W konkursie wyłoniona została koncepcja, prace nad właściwym projektem dopiero się rozpoczynają, ale zakładamy realizację mieszkań o większych metrażach, dla rodzin z dziećmi, dla których lokalizacja przy parku Reagana jest bardzo wygodna - mówi Arkadiusz Zalaszewski.

Widok na Zatokę Gdańską dla każdego- Budynek ma nietypową bryłę z "wcięciem". W tym miejscu, od strony ulicy Jagiellońskiej, zaprojektowaliśmy plac, wokół którego skupione będą usługi oraz wejście główne do budynku. Charakter tej przestrzeni nawiązywać ma do pobliskiego parku Reagana oraz wydmowej nadmorskiej roślinności - opowiada prowadzący projekt Jakub Bladowski z pracowni Roark Studio.
Kształt budynku spowoduje również, że widok na zatokę dostępny będzie aż z 82 mieszkań położonych powyżej czwartej kondygnacji, także tych zlokalizowanych w części budynku położonej dalej od parku i plaży. Osoby, które ze swojego mieszkania nie będą widzieć Zatoki, będą mogły podziwiać rozległą panoramę z dostępnego dla wszystkich mieszkańców tarasu na dachu - inwestor i projektant analizują kwestię jego wykonalności. Projekt koncepcyjny przewiduje także powstanie dostępnej dla mieszkańców bawialni i salonu wypoczynkowego. W holu przewidziano ogród zimowy.

Każde mieszkanie będzie miało loggię, która dodatkowo posiada "boks", który może posłużyć za miejsce na jednostkę klimatyzacji lub meble tarasowe. Dla każdej loggii przewidziano także możliwość instalacji szklanych przesłon przesuwnych.

Hotel na terenie kortówTa część ulicy Jagiellońskiej zmieni się jeszcze bardziej, bowiem krystalizują się plany budowy hotelu przy ulicy Jagiellońskiej. Realizację od kilku lat planuje wrocławska firma Sport Halls, która w Gdańsku działalność prowadzi jako Sport Park Przymorze.

- Do urzędu złożony został wniosek o wydanie pozwolenia na budowę dwupiętrowego hotelu na terenie naszego kompleksu sportowego. Budynek miałby stanąć na naszym terenie, bliżej ulicy Jagiellońskiej - potwierdza Radosław Słaba z firmy Sport Halls.
Według planów hotel dostępny byłby dla wszystkich gości, ale ze względu na położenie na terenie kompleksu sportowego miałby być profilowany pod organizację obozów sportowych. Docelowo nie będzie zatem kategoryzowany wyżej niż dwie lub trzy gwiazdki.
Czy chciał(a)byś zamieszkać na Przymorzu?
52%

tak, to świetna lokalizacja

18%

tak, ale nie w tych wysokich blokach

8%

nie wiem, nie myślałe(a)m o tym

22%

nie, nie odpowiada mi ta dzielnica

zakończona

łącznie głosów: 1423