Ptaki w przydomowym ogrodzie. Jak je wabić?

18 czerwca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Joanna Puchala

Ogród służy nam przeważnie do wypoczynku, ale jest to także miejsce obcowania z przyrodą. Szum wiatru, śpiew ptaków czy podziwianie roślin relaksuje i dodaje energii. Jest kilka sposobów na zachęcenie ptaków, by licznie zadomowiły się w ogrodzie. Dzięki temu będzie w nim nie tylko więcej radości, ale także mniej owadów.- Ptaki łapią owady do wyżywienia swoich młodych. Zjadają larwy owadów, owady i gąsienice. Oczyszczają nasz ogród głównie z mszyc i innych larw. Niektóre z nich, na przykład wróble, wydziobują także nasiona chwastów. By zachęcić ptaki do odwiedzania naszych ogrodów należy zapewnić im bezpieczne miejsca do gniazdowania i snu, a także sadzić rośliny z jadalnymi dla ptaków owocami - radzi architekt krajobrazu Agata Twaróg z firmy Zielone Kreacje.

Zbiorniki z wodą, poidła, karmnikiElementem, który na pewno zachęci ptaki do przebywania w naszym ogrodzie jest budowanie karmników, umieszczanie zbiorników z wodą lub poideł. Zwłaszcza w surowe zimy powinniśmy dokarmiać ptaki. W karmnikach możemy wysypać ziarna lnu, słonecznika, pszenicy czy prosa. Dobrym pomysłem są także gotowe kule z karmy dla ptaków. Jeśli zachęcimy ptaki do odwiedzania ogrodu zimą, będą to także robić wiosną czy latem.

- Kiedy przeprowadzaliśmy się z mężem do nowego domu to zastanawialiśmy się, w jaki sposób zachęcić ptaki do przebywania w naszym ogrodzie. Zimą dokarmialiśmy je w przymocowanych do drzewa karmnikach, a latem zawsze, zwłaszcza w czasie upałów, miały miskę z wodą. Wiedziały, że w naszym ogrodzie zawsze znajdą coś dobrego - opowiada nasza czytelniczka, pani Anna z Gdańska.
Czytaj także: zabudowa balkonu lub tarasu może być estetyczna i użyteczna

Możemy decydować się również na wieszanie budek lęgowych. Najlepiej wykonać je z surowego nieheblowanego drewna i umieścić na wysokości co najmniej trzech metrów. Na jednym drzewie powinien znaleźć się tylko jeden domek, gdyż ptaki są przeważnie zwierzętami terytorialnymi, które potrzebują miejsca o średnicy około 30 metrów.

- Pamiętajmy także, by jesienią, kiedy młode wyfruną, oczyścić skrzynki - radzi Agata Twaróg. - W ten sposób zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się chorób i pasożytów. Skrzynki przysłużą się przede wszystkim sikorkom i pliszkom. Z kolei w żywopłotach i na drzewach gniazdują rudziki i strzyżyki.

Rośliny przyjazne ptakomWażny jest także dobór roślinności. Kwiaty, krzewy czy drzewa są ważnym elementem ekosystemu. Zachęcone ich obecnością ptaki zadomowią się w naszym ogrodzie i naturalnie ograniczą ilość szkodników roślin.

- Roślin wykorzystywanych przez ptaki do gniazdowania jest bardzo dużo, także każdy powinien znaleźć coś pasującego charakterem do swojego otoczenia. Wśród roślin iglastych warto zwrócić uwagę na jodły oraz na wiele gatunków i odmian sosen, świerków, cisów czy żywotników - tłumaczy Agata Twaróg.
Drzewa i krzewy ptaki wykorzystują do wicia gniazd i tworzenia schronienia.

- Wśród drzew i krzewów znajdują się klony, świdośliwy, derenie, rokitniki, ostrokrzewy, a także popularne na żywopłoty ligustry, suchodrzewy tatarskie, czy porzeczka alpejska. Ważną grupą roślin z punktu widzenia ochrony ptaków są także pnącza: powojnik, bluszcz, winobluszcz oraz liczne odmiany wiciokrzewów - dodaje Agata Twaróg.
Czytaj także: Jak ciekawie wykorzystać żwir i kamień w aranżacji ogrodu

Ciekawym pomysłem może okazać się także zastosowanie roślin z jadalnymi owocami. Z jednej strony udekorujemy w ten sposób otoczenie, z drugiej natomiast dostarczymy ptakom pożywienia.

- Zaprosimy ptaki do naszych ogrodów sadząc cisy, morwę białą, śliwę wiśniową, ognik, jarząb pospolity czy jarząb szwedzki. Wymienione wcześniej derenie, świdośliwy, rokitniki, ligustry zapewniające ptakom schronienie, posłużą im także jako źródło pożywienia - twierdzi Agata Twaróg.
Jakie ptaki najczęściej widujesz w swoim ogrodzie lub okolicy?
41%

różne małe ptaszki - wróble, sikorki, pliszki

16%

małe ptaszki i sroki

5%

raczej większe ptaki - na przykład kawki

7%

głównie gołębie

31%

bardzo różne gatunki

zakończona

łącznie głosów: 309