Pytanie do prawnika. Kto odpowiada za wady budynku?

25 stycznia 2021, 8:00
(oprac. EBu)
Przeciek dachu w okolicach okna połaciowego to jedna z częstych usterek w mieszkaniach na poddaszu. Więcej zdjęć (1)

Przeciek dachu w okolicach okna połaciowego to jedna z częstych usterek w mieszkaniach na poddaszu.

fot.123rf/ Zigmunds Dizgalvis

Przeciek dachu w okolicach okna połaciowego to jedna z częstych usterek w mieszkaniach na poddaszu.

fot.123rf/ Zigmunds Dizgalvis

Odpowiedzialność za usterki w częściach wspólnych budynku wielorodzinnego, np. za przeciek dachu, ponosi wspólnota mieszkaniowa. Jednak jeśli od chwili oddania przez dewelopera budynku do użytkowania minęło mniej niż pięć lat, nadal ponosi on odpowiedzialność z tytułu rękojmi.Właśnie z tego tytułu wspólnota mieszkaniowa, do której należy nasz czytelnik, mogłaby dochodzić od dewelopera odpowiedzialności za wady dachu.

- W grudniu 2017 r. podpisałem umowę zakupu mieszkania od dewelopera. Znajduje się ono na poddaszu. Rok temu zauważyłem plamę na suficie. Zgłosiłem żądanie naprawy deweloperowi, a jednocześnie wspólnocie, którą wtedy nadal reprezentował deweloper - opisuje swoją sytuację nasz czytelnik. - Sprzedawca nieruchomości poinformował mnie, że wszelkie naprawy spoczywają na wspólnocie. Wspólnota rzeczywiście podjęła się naprawy dachu, ale nieskutecznie, bo wciąż w coraz to nowych miejscach powstają nowe nacieki. Zastanawiam się, od kogo - od wspólnoty czy od dewelopera - powinienem ostatecznie domagać się skutecznej naprawy tego dachu.

Odpowiada Bartłomiej Gliniecki, Kancelaria Prawna dr Bartłomiej GlinieckiPrzeciek z dachu stanowi wadę nieruchomości wspólnej, a nie lokalu. Obecnie czytelnik powinien domagać się naprawy dachu od wspólnoty mieszkaniowej, co wynika z treści art. 17 Ustawy o własności lokali. Może również od wspólnoty dochodzić innych roszczeń, np. odszkodowania za zalanie.

Niezależnie od tego deweloper ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady nieruchomości wspólnej przez okres 5 lat od wydania lokalu pierwszemu właścicielowi (art. 568 § 1 Kodeksu cywilnego). Jeśli przeciek z dachu jest spowodowany np. jego nieprawidłowym wykonaniem albo wadliwością użytych przez dewelopera materiałów, nie jest wykluczona odpowiedzialność dewelopera wobec wspólnoty mieszkaniowej.

Czytaj więcej na temat rękojmi na nowe mieszkanie


Czy kiedykolwiek żądałeś napraw w obrębie swojego mieszkania od wspólnoty mieszkaniowej?
20%

tak, wszystko zostało szybko załatwione

40%

tak, ale był z tym problem

25%

nie, nie miałem takiej potrzeby

15%

nie dotyczy mnie to

zakończona

łącznie głosów: 387

(oprac. EBu)